Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 22:27
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Nigdy więcej!  

Pod patronatem „Memphis in Poland Festival” oraz Ambasady USA w Warszawie 22 VI 2019 odbyło się w Sopotece spotkanie z udziałem Prezydenta Sopotu oraz specjalnych gości: Franka J. Finvera, Radcy ds. Kultury i Prasy, Izabelli Szarek z Biura Spraw Publicznych oraz Steve’a Maslera z Pink Palace Museum. Do Komitetu Honorowego festiwalu należą: Kevin Kane, Ryszard Schnepf, Jacek Karnowski i Jarosław Klimaszewski. To jest polsko-amerykańska idea, łącząca ludzi, którzy widzą konieczność walki z: RASIZMEM, KSENOFOBIĄ i NIETOLERANCJĄ.

Mówi się, że to w Memphis – blues, opisujący życie niewolników - dał początek zmianom: wyzwalając w ludziach energię do samoorganizowania się i protestowania. Historia miasta, które swój dobrobyt zbudowało na uprawie i handlu bawełną, ma krwawe karty, wynikające z brutalnej ingerencji w życie Indian. W akcji przesiedleńczej zwanej „Szlakiem łez”, zginęło ich około ośmiu tysięcy. W XIX wieku w południowych stanach normą było ocenianie ludzi: jak wyglądali i z jakiej kultury pochodzili. Co łączy się z tym, że w latach 1830-1860 handel niewolnikami stanowił jeden z najbardziej intratnych biznesów. Nathan Bedford Forrest, niech będzie przeklęte jego imię, prowadził firmę „Slave dealers”.

W czasie wojny secesyjnej sformował kawalerię i dzięki temu, uzyskał stopień generała, będąc cywilem. Wydał rozkaz, aby nie brać czarnoskórych jeńców, tylko ich zabijać. Po zakończeniu wojny secesyjnej, gdy odradzał się przemysł bawełniany, między białymi a czarnoskórymi mieszkańcami dochodziło do konfliktów – rywalizowano o miejsca pracy i dostęp do usług publicznych. W 1866 roku w wyniku zamieszek zginęło sześćdziesiąt osób, a czterdzieści czarnoskórych kobiet zostało zgwałconych. Momentem przełomowym była epidemia żółtej febry, mająca wpływ na populację - na miejscu pozostali w większości czarnoskórzy mieszkańcy.

W tym czasie Robert Reed Church jako  pierwszy Afroamerykanin w historii, zrobił karierę w biznesie. Kiedy czarnoskórzy obywatele weszli w ślad za nim w proces emancypacji, Nathan Bedford Forrest uzurpował sobie rozstrzyganie o ludzkim życiu, głosząc rasistowskie hasła, czemu nadał zorganizowany i masowy charakter w postaci Ku Klux Klanu. Rzekomo chodziło o ochronę białych kobiet przed czarnymi mężczyznami, którzy według niego – ze swojej natury byli niebezpieczni. Dzisiaj powiedziałby – genetycznie uwarunkowani do czynienia zła.

Na przełomie XIX i XX wieku w południowych stanach rozpowszechnił się mit tzw. przegranej sprawy Południa. Niepogodzenie się z tym, że biali Amerykanie muszą traktować czarnoskórych jako równych sobie ludzi. Mit wyrażał tęsknotę, a zarazem dążenie do supremacji białej rasy („white power”). Kultową postacią dla wyznawców został N.B. Forrest. Dał asumpt do bezprawia i nienawiści. Uruchomił całą serię samosądów na czarnoskórych mężczyznach, porywanych z aresztów w celu „wymierzenia sprawiedliwości”. W takich okolicznościach w 1917 roku został zlinczowany Ell Persons, do czego zachęcała lokalna gazeta, informująca o czasie i miejscu publicznej egzekucji. Szacuje się, że przybyło wtedy około pięć tysięcy obserwatorów. Zwłoki zostały spalone i rozczłonkowane.

W tej atmosferze usankcjonowano segregację rasową. System trwał do lat czterdziestych XX wieku, a w szczątkowej formie - do lat sześćdziesiątych. 4 IV 1968 roku w Memphis został zamordowany Martin Luther King, który miał zamiar dołączyć do protestu pracowników zakładu oczyszczania miasta, pod hasłem: „I AM A MAN”. W spacyfikowaniu strajku wzięła udział Gwardia Narodowa. W tym samym czasie administracja amerykańska krytykowała interwencję wojsk Układu Warszawskiego w Pradze.

W miejscu, gdzie doszło do zamachu na M.L. Kinga powstał National Civil Rights Museum. Kluczowe w myśleniu o przyszłości jest mówienie o błędach, popełnionych w przeszłości; przepracowanie ich. Jeżeli chcemy mieć szansę na przetrwanie, powinniśmy połączyć się w poznawaniu różnic. Wszelkie zmiany (na dobre i na złe) zawsze mają swój początek w małych grupach. One uruchamiają zdarzenia, które mogą mieć wpływ na nasze życie.

Dlatego współcześnie, w Memphis, z jednej strony – mamy protesty w sprawie nadużyć funkcjonariuszy policji, dyskryminujących czarnoskórych, pod hasłem: „Black Lives Matter”, a z drugiej – obrońców białego dziedzictwa, sprzeciwiających się usunięciu pomnika N.B. Forresta. Komentarz TMYB: W okresie drugiej wojny światowej prawo i medycyna dały narzędzia narodowi niemieckiemu na popełnienie zbrodni ludobójstwa według kryteriów rasowych. Nigdy więcej!  

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Znam 27.06.2019 22:23
kraje, gdzie buduje się mury odzielające gorszych od lepszych i wcale nie muszę szukać w XIX czy XX wieku. To dzieje się teraz. Nigdy więcej?

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama