Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 09:59
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Reklama w przestrzeni publicznej. Co warto wiedzieć o przepisach?

Niezależnie od użyteczności reklamy we wszelkiego typu mediach, zwłaszcza elektronicznych, często absolutną koniecznością jest zaznaczenie swojej obecności w przestrzeni miasta. Nierzadko przede wszystkim po to, by dany punkt handlowy czy usługowy, którego lokalizacja niekoniecznie musi być najbardziej korzystna i najlepiej wyeksponowana, mógł w ogóle zostać znaleziony przez klientów. Napotykamy przy tym niekiedy pewne problemy.

Konkretna przestrzeń stawia wyzwania

Nośniki reklamowe mogą pełnić różne funkcje, zawsze do kluczowych czynników wpływających na ich skuteczność należy jednak lokalizacja. Najmniejsze pole manewru mamy jednak wówczas, gdy zainstalowane przez nas elementy mają pełnić funkcję drogowskazu. Muszą znaleźć się w konkretnym miejscu i najlepiej żadnym innym. Na budynku bądź przy drodze.

Na przeszkodzie, obok woli zarządców poszczególnych obiektów i posesji, mogą niekiedy stać przepisy. Znaczenie będzie tu miało szereg ustaw: z 21 marca 1958 o drogach publicznych, z  7 lipca 1994 prawo budowlane, z 23 lipca 2003 o ochronie zabytków, z 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody i z 24 kwietnia 2015 dotycząca ochrony krajobrazu. Do tego dochodzą regulacje miejscowe tworzone niekiedy w celu okiełznania reklamowego chaosu.

Najwięcej trudności wymaga reklamowanie się na obiekcie zabytkowym – decyzję musi wydać konserwator wojewódzki na wniosek osoby bądź podmiotu uprawnionego do korzystania z niego. O pozwolenie trzeba występować także wówczas, gdy, choć sam budynek zabytkowy nie jest, to znajduje się na wpisanym do rejestru zabytków obszarze urbanistycznym.

W pozostałych przypadkach wystarcza fakt zgłoszenia właściwemu organowi – staroście, wojewodzie, albo inspektorowi nadzoru budowlanego. Osobną kwestią jest uzyskiwanie zgody właścicieli, co w przypadku wspólnot i spółdzielni może wymagać ich uchwały – orzecznictwo nie jest tutaj spójne.

Reklamujemy się przy drodze lub na chodniku

Należy pamiętać o tym, że przepisy regulują nie tylko umieszczanie reklam w pasie drogi, ale także na terenach przyległych. Nie ma możliwości promowania się w nim poza obszarem zanodowanym (poza parkingami) oraz przy skrzyżowaniach i zjazdach, na wiaduktach kolejowych i przy trasach międzynarodowych. W pozostałych miejscach konieczne jest dokonanie zgłoszenia – wyjątkiem są wymagające pozwolenia na budowę reklamy świetlne. Niezależnie od nich potrzebne są oczywiście także zezwolenia zarządców.

Do pasa drogowego należy też chodnik. Jest to świetne miejsce, w którym stanąć może np. potykacz reklamowy, w jaki wyposażymy się dzięki ofercie firmy Exact. Duża ich liczba pojawia się w naszych miastach zwłaszcza w sezonie letnim, znacznie zwiększając zasięg promocji lokali gastronomicznych, sklepów i innych punktów, których szyldy i witryny nie są równie czytelne dla osób idących chodnikami. Jeśli nie dysponujemy własnym terenem i nośnik taki zamierzamy wystawić na chodniku, również potrzebne jest zezwolenie zarządcy, które udzielane jest za niewielką opłatą. Pas drogowy wykorzystujemy także wówczas, gdy nasza reklama jedynie wisi nad chodnikiem, nie dotykając go – miejmy to na uwadze, by nie narazić się na karę za nielegalne jego zajęcie .

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Adam 27.06.2019 22:42
Dodam że na parkingach auto z reklamą czy też przeczepa z reklamą powinna być zgłoszona do zarządcy drogi parkingu i są stosowne opłaty za każdy metr.

k 25.06.2019 12:40
Do rozważenia przez: wojewodę, starostę oraz inspektora nadzoru budowlanego. Wydanie całkowitego zakazu dla stosowania neonów i innych świateł w kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym, które mogą wprowadzać w błąd użytkowników dróg (kierowców, pieszych, dzieci) i powodować zagrożenie spowodowania wypadków nawet śmiertelnych.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Wielka Gra w Statki w Galerii TomaszówKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor WójcikMożliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)Pompy ciepła vs. tradycyjne systemy ogrzewaniaMinister finansów: nakłady na ochronę zdrowia są priorytetem rządu
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama