ZUS wyśle informacje o stanie konta ubezpieczonego i wysokości hipotetycznej emerytury

  • 24.06.2019, 21:56
  • Monika Kiełczyńska
ZUS wyśle informacje o stanie konta ubezpieczonego i wysokości hipotetycznej emerytury
Do końca sierpnia 2019 roku 1,4 mln osób z województwa łódzkiego otrzyma pismo z ZUS, informujące o stanie konta ubezpieczonego. Warto zapoznać się z pismem i sprawdzić przy tej okazji czy w ostatnim roku zgłoszeni byliśmy do ubezpieczeń społecznych i czy składki odprowadzane były w prawidłowej wysokości. W piśmie mamy miesiąc po miesiącu wykazane składki na ubezpieczenie emerytalne za ostatni rok.

Ubezpieczeni powyżej 35 lat, z pisma dowiedzą się jak będzie wyglądała hipotetyczna wysokość emerytury. Obliczenia prowadzona są na dwa sposoby.
 
No i dowiemy się jaka jest suma zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek na koncie.
 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS. W województwie łódzkim otrzyma je ok. 1,4 mln osób. W całym kraju przesyłka dotrze do ok. 20,5 mln ubezpieczonych. Pisma zawierają informację o tym ile pieniędzy zgromadzonych zostało na naszych kontach emerytalnych. Osoby powyżej 35 roku życia, z pisma dowiedzą się także jaka jest prognozowana wysokość ich przyszłej emerytury.
Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego przygotowywana jest dla każdej osoby, która ma na swoim koncie zapisaną choćby jedną składkę, niezależnie od jej wysokości. 
Z pisma dowiemy się jak wygląda stan naszego konta emerytalnego na 31 grudnia 2018 r. Uzyskamy informację na temat sumy zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego. Suma ta uwzględnia tegoroczną, czerwcową  waloryzację wskaźnikiem 9,2 %. Dokument zawiera też informację o tym ile mamy środków zgromadzonych na subkoncie oraz ile składek ZUS przekazał do OFE. Znajdziemy tu też informację o składkach za ubiegły rok w rozbiciu na poszczególne miesiące.


Osoby, które ukończyły 35 lat , dowiedzą się z pisma jaka jest hipotetyczna wysokość ich przyszłej emerytury. Informacja podawana jest w dwóch wariantach:
-  gdyby na emeryturę przechodzili bazując na dotychczas zgromadzonych składkach i już więcej w przyszłości nie pracowali, oraz
- gdyby obok dotychczas odłożonych składek, uwzględnili składki przyszłe, zakładając, że w przyszłości będą odprowadzane składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat.


Zwróćmy jednak uwagę na to, że drugie z wyliczeń jest czysto hipotetyczne i orientacyjne. Nie opiera się na takich zmiennych jak wzrost wynagrodzenia i rozwój kariery zawodowej.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


W dokumencie znajdziemy też informację o tym jakie świadczenia przysługują osobom opłacającym składki na ubezpieczenia społeczne.
Pisma z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego, powinny dotrzeć do adresatów do końca sierpnia br. Nie wszyscy ubezpieczeni jednak mogą spodziewać się listu. Osoby, które zakładały profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, informacje zawarte w piśmie znajdą na swoim profilu, dlatego do nich list nie będzie wysyłany.


Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego

Monika Kiełczyńska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe