Charyzmatyczny Nigel Kennedy w tomaszowskiej Arenie!

  • 26.06.2019, 23:45 (aktualizacja 01.07.2019, 19:55)
  • Michał Grażyński
Charyzmatyczny Nigel Kennedy w tomaszowskiej Arenie!
Choć urodził się w Brighton nad Kanałem La Manche od lat jest związany z Polską, którą od początku wieku reprezentuje słynnych filharmoniach na całym świecie. Już we wrześniu Tomaszów odwiedzi Nigel Kennedy w ramach festiwalu Love Polish Jazz, który odbędzie się w Arenie Lodowej.

Wybór Kennedy'ego jako gwiazdy imprezy, która ma być wizytówką polskiej muzyki jazzowej, nie dziwi. Artysta od lat z żoną Agnieszką mieszka w Krakowie i sporą część swojej twórczości poświecił naszemu Krajowi. Do historii przeszedł już „Koncert skrzypcowy nr 2 D-dur Emila Młynarskiego” oraz „Koncert skrzypcowy A-Dur Mieczysława Karłowicza”, które Kennedy zawarł na swoim albumie „Polish Spirit”.

Płyta dostała „Fryderyka” w 2008 roku,  a poza Polską otrzymała prestiżową niemiecką nagrodę „ECHO Klassik” dla Instrumentalisty Roku. Pozamuzycznie Nigel Kennedy znany jest zaagnażowania politycznego.

 Od czasów studiów w Nowym Jorku gdy związany był z Palestynką, wspiera dążenia niepodległościowe Palestyńczyków, co konsekwentnie manifestuje bojkotując Izrael. Podczas transmisji telewizyjnych występuje z palestyńskimi muzykami w biało-czarnych kefijach, potocznie zwanych „chustami arafatkami”.  W 2013 roku BBC ocenzurowała jeden z jego koncertów wycinając z nagrania komentarz skrzypka o apartheidzie na Bliskim Wchodzie.  Jednak myli się ten kto szufladkuje Kennedyego jako antysemitę. 

Artysta jest uczniem słynnego żydowskiego wirtuoza Yehudi Menuhina. Do dziś wielokrotnie do niego nawiązuje.

Nigel Kennedy wystąpi w Tomaszowie w sobotę 7 września z godzinnym popołudniowym koncertem  dedykowanym Krzysztofowi Komedzie. Nie bez powodu, w tym roku obchodzimy okrągłą 50. rocznicę śmierci autora ścieżki dźwiękowej do „Dziecka Rosemary”.

Sprowadzenie do Tomaszowa skrzypka tego kalibru co Kennedy, mimo przychylności artysty, nie odbyłoby się bez środków zewnętrznych po które nasze Miasto sięgnęło po raz kolejny. Tym razem jest to dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.


loadingŁaduję odtwarzacz...

Michał Grażyński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

engel
engel 27.06.2019, 22:34
no i dobrze ..tak się zdarza ,że gdzieś tam się spotykamy np. w sklepie rybnym na St.J.W. London ,a w przeszłości na nawet bardziej królewskich scenach i innych - pamiętam ten image w sławnym prochowcu i przed koncertem naszej góralskiej muzy , a też kiedyś rano na odprawie pracowniczej siedziałem ze zwiniętym plakatem , a moja wysoka pani z racji większej głębi statusu wymyślnego -pyta ,,co tam masz ,a ja mam Nigela ,,,co i zacnej pani polecam...od tej pory ..dużo się zmieniło ...zapomniany szal zaszył się w kąt niemodny już ,a pomidory teraz uprawiam ,,Zagraj mocno -co by zostawić to wszystko nie tak boso..
Kasia
Kasia 27.06.2019, 21:16
Jasne, 447122369 :)
M
M 27.06.2019, 23:11
Dziękuję
Kasia
Kasia 27.06.2019, 17:33
Dziś dzwoniłam do MCK. Na portalu online jest część biletów, a stacjonarnie można kupić w biurze MCK przy placu Kościuszki. Wystarczy zadzwonić i zarezerwują miejsce :)
M
M 27.06.2019, 17:52
Podalabys jeszcze numer? Dziękuję.
Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim
Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim 27.06.2019, 08:21
Szczegółowe informacje na stronie internetowej festiwalu www.lovepolishjazzfestival.pl i organizatora: www.mck-tm.pl.
Zapraszamy :)

Pozostałe