Regionalny rzecznik prasowy ZUS, informuje. Student w pracy podczas wakacji

  • 27.06.2019, 20:42
  • Joanna Sztymelska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS, informuje.  Student w pracy podczas wakacji
Nie wszyscy studenci od razu po sesji planują wypoczynek. Niektórzy chcą zarobić np. na wakacje i planują podjęcie pracy sezonowej. Zatrudnienie może odbywać się na podstawie różnych umów. Ważne jest, aby wiedzieć, w jakich przypadkach odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne i z jakich świadczeń dzięki temu można skorzystać oraz kiedy będzie to niemożliwe.

Umowa o pracę
Umowa o pracę, niezależnie od wieku studenta, jest umową, od której istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Wówczas pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu. Oczywiście obowiązkowa jest też składka na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca w ciągu 7 dni od rozpoczęcia zatrudnienia musi zgłosić nowozatrudnionego pracownika do ZUS. O tym czy zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych i z jakim dniem nastąpiło to zgłoszenie - zawsze możemy sprawdzić na swoim koncie PUE ZUS. Więcej na stronie www.zus.pl

- Student zatrudniony na umowę o pracę ma już odprowadzane składki na swoje indywidualne konto w ZUS. Dzięki temu zasoby na jego przyszłą emeryturę są już odkładane. Do tego po spełnieniu przesłanek wskazanych w ustawie, student będzie miał możliwość skorzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych, takich jak np. zasiłek chorobowy, opiekuńczy i innych. – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

Umowa zlecenie bez składek
Jednak to nie umowa o pracę jest najczęściej wybieraną umową w przypadku zatrudnienia studentów. W większości praca podejmowana przez studentów na wakacjach ma charakter typowo sezonowego zajęcia i wykonywana jest w ramach umowy zlecenia. Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.  Nie są odkładane składki na ubezpieczenia społeczne i jeśli dojdzie np. do wypadku przy pracy, nie będzie możliwości skorzystania ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. 

Praca za granicą
Osoba wyjeżdżająca w celach zarobkowych do innego państwa członkowskiego podlega co do zasady ubezpieczeniu w państwie, w którym wykonuje tę pracę. 
Pracownik podlegający ubezpieczeniom w Polsce, wyjeżdżając do pracy za granicę może pozostać 
w polskim ubezpieczeniu, po spełnieniu   pewnych warunków. Dokumentem potwierdzającym fakt obowiązywania polskiego ustawodawstwa jest A1. Jest to dokument wydawany w oparciu o prawo Unii Europejskiej i dotyczy poruszających się w granicach Wspólnoty.  ZUS wydaje zaświadczenie na wniosek pracodawcy, pracownika lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą na własny rachunek . Polskie firmy występują do ZUS o wydanie dla swoich pracowników zaświadczeń A1, gdyż dzięki temu za delegowanych pracowników, mimo że pracują zagranicą, mogą płacić składki do ZUS. Zaświadczenie to jest wydawane także dla obcokrajowców wysyłanych przez polskie firmy do pracy za granicą.
Na stronie internetowej ZUS umieścił Poradnik „Jak otrzymać zaświadczenie A1”.


Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 28.06.2019, 16:27
Szanowny Panie Mariuszu: niech ten chrzaniony zus nie opowiada bajek o studentach, tylko niech np. u Pana jasno i prosto da instrukcję ludziom (zwłaszcza prowadzącym działalność gospodarczą) na temat rejestracji tzw. profilu zaufanego. Byłem w tym zusie i sympatyczna pani napisała mi na kartce adres strony internetowej z takimi sprawami, ale jak zajrzałem na te strony, to okazuje się, że te strony może są zrozumiałe dla zusu
i zasyfiałych urzędasów z min. cyfryzacji, ale nie dla zwykłych ludzi.
A tej sprawie jest codziennie w zusie wielu zwykłych ludzi.

W związku z tym, jakby Pan postarała się, aby np. na pańskim portalu, ZUS łaskawie udzielił
przystępnej instrukcji uzyskania profilu zaufanego - to byłaby dobra sprawa.

PS. Chcieliśmy, ku...., unii, to ją, ku...., mamy.

Pozostałe