Jak odnieść sukces w biznesie?

  • 29.06.2019, 10:29 (aktualizacja 01.07.2019, 23:38)
  • Mariusz Strzepek
Jak odnieść sukces w biznesie?
Dla wielu firm, biznes plan jest wymogiem formalnym do osiągnięcia środków, natomiast nie stanowi dokumentu sporządzanego na użytek własny. Biznes plan jest bowiem ważnym krokiem na drodze do własnego biznesu, gdyż w zasadniczy sposób wpływa na decyzję o tym, że otrzymamy dotację na rozwój zamierzonego przedsięwzięcia.

Biznes plan - czy warto?

Niezwykle ważne jest staranne opracowanie biznesplanu w oparciu o wnikliwe analizy, konkretne dane i realne liczby. Dokument ten ma za zadanie przekonać do pomysłów w nim zaprezentowanych osoby zajmujące się weryfikacją biznes planu pod kątem merytorycznym. Jako dokument zawierający konkretne założenia nie przedstawia on zbyt wielkiej wartości dla przedsiębiorcy, gdyż zazwyczaj nie poprawia procesu planowania ani nie prowadzi do realizacji celów samej firmy.  Jest to niewłaściwe podejście, gdyż dobrze opracowany biznes plan gotowy jest poprowadzić przedsiębiorców do sukcesu.

Pomoc w zarządzaniu firmą - biznes plan

Odpowiednio sporządzony biznesplan to podstawowe źródło wiedzy, dlatego powinien on przede wszystkim być pomocny dla przedsiębiorcy gdyż to on jest jego głównym odbiorcą. Może być znacznym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, zwłaszcza na początku działalności firmy. Jasno sprecyzowane, wyznaczone do osiągnięcia cele pozwalają młodym biznesmenom określić właściwy kierunek, dzięki czemu firma ma szansę rozwijać się dynamicznie, a przedsiębiorca osiągać sukcesy.

Zadania biznes planu

Rzetelnie sporządzony biznesplan powinien dostarczyć przedsiębiorcy informacji niezbędnych do podjęcia szeregu właściwych decyzji dotyczących planowanych przedsięwzięć. Dokument ten jest istotnym elementem strategii, a jednym z jego zadań jest uporządkowanie posiadanej wiedzy dzięki przedstawieniu poszczególnych kwestii związanych z funkcjonowaniem firmy.

Co powinien zawierać dobry biznes plan?

Biznesplan powinien zawierać charakterystykę naszego przedsięwzięcia, czyli opisywać jego główne elementy oraz ważne powiązania między nimi. Poza tym należy w nich uwzględnić cechy produktu bądź usługi, którą zamierzamy świadczyć z podkreśleniem potrzeb, które będą zaspokajać i cech wyróżniających go od innych produktów lub usług istniejących już na rynku. Warto przeprowadzić analizę polegającą na przedstawieniu szans i zagrożeń dla całej inwestycji. Kolejnym niezwykle ważnym elementem jest opracowanie właściwej strategii marketingowej. W biznesplanie należy także przedstawić sytuację rynkową, co oznacza m.in. informacje dotyczące konkurencji oraz potencjalnych klientów. Ważnym elementem każdego biznesplanu są prognozy finansowe.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas opracowania biznes planu?

Warto pamiętać, że nie istnieje jeden wzór biznesplanu, który będzie uniwersalny dla każdego profilu firmy czy sektora działalności. Prawidłowo sporządzony biznesplan powinien być dostosowany do specyficznych potrzeb danej branży oraz do standardów wymaganych przez różne instytucje, m.in. banki, fundacje, urzędy pracy oferujące dotacje czy kredyty na preferencyjnych warunkach.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe