Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:06
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

W Inowłodzu powitali  lato

Po takim powitaniu lato długo nas nie opuści.

Sezon letni rozpoczęliśmy bardzo mocnym sobótkowym akcentem, ale zanim Sobótka, to najpierw kramy, Kramy Inowłodzkie i „Eko wędrówka w czasy średniowiecza”, które zostały dofinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020, na wniosek Stowarzyszenia Zamek Kazimierzowski-Centrum Kultury w Inowłodzu, zrealizowane przez fundację „Fibula”.

W sobotę 22 czerwca od godziny 11: 00 na Zamku w Inowłodzu królowali odtwórcy historyczni. Kasztelania Inowłodzka we współpracy z Urzędem Gminy Inowłódz oraz Gminnym Centrum Kultury w Inowłodzu przygotowali dla wszystkich gości moc atrakcji średniowiecznych. Można było podziwiać min.: kramy kowala, płatnerza, tkacza, garncarza, wikliniarza, skryby oraz skosztować pysznej kuchni średniowiecznej.

Każdy mógł spróbować swoich sił w warsztatach tańca średniowiecznego, warsztatach wicia wianków oraz podziwiać budowę pieca chlebowego. Kuglarze zabawiali najmłodszych, a zespół Zołotar umilał czas nastrojową muzyką. Swoją aktywność prezentowały panie w biegu dam, rycerze nieprzeciętne umiejętności w potyczkach, łucznicy swoje celne oko w turnieju łuczniczym, a średniowieczny błazen Ruphus Raphus zabawiał publiczność swoimi opowieściami.

Tuż po oficjalnym otwarciu imprezy przez Pana Piotra Pastusiaka Kasztelana Zamku w Inowłodzu, Pana Bogdana Kąckiego Wójta Gminy Inowłódz oraz Panią Kasztelanową Randię Filutowską, Namiestnika Dzielnicy Mazowieckiej i przywitaniu wszystkich bractw biorących udział w imprezie na Kramy Inowłodzkie napadła banda rozbójników. Pan Kasztelan w pośpiechu posłał do boju swoich rycerzy. Po długiej i wyczerpującej walce banda została rozbita, a jej przywódca pojmany, osądzony przez Pana Kasztelana i na Jego rozkaz powieszony na moście zamkowym.

Na szczęście dla napadających była to tylko inscenizacja, jednak niezłomna postawa Kasztelana i Jego Rycerzy wzbudziła podziw wśród widzów. Po atrakcjach zbrojnych przyszedł czas na podsumowanie turniejów oraz rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wianek sobótkowy. Komisja Konkursowa pod przewodnictwem niezawodnego Ruphusa Raphusa dokonała wyboru 3 najpiękniejszych wianków.

III miejsce zajął wianek przygotowany przez Panią Monikę Goskę, II miejsce wianek Pań z KGW Brzustów, a I miejsce i tytuł najpiękniejszego wianka sobótkowego zajął wianek Sołectwa Zakościele. Następnie przy dźwiękach muzyki ludowej wykonywanej przez nasze lokalne zespoły, a więc Zespół Ludowy Brzustowianie i Zespół Ludowy Królowanianie rozpoczęliśmy formowanie pochodu sobótkowego. Pochód, pięknie oświetlony pochodniami, wyruszył spod zamku w kierunku rzeki Pilicy ok. godz. 21: 00.

Jak liczną grupę stanowiliśmy tego wieczoru może potwierdzić tylko fakt, że w momencie, gdy prowadzący, a więc Pan Kasztelan i Pan Wójt docierali już nad rzekę, zamykający pochód wyruszali dopiero spod zamku. Nad rzeką swoją opowieścią uraczył wszystkich Pan Marian Leksiński - Flisak Inowłodzki. Wśród uczestników pochodu rozlosowano cenne nagrody. Następnie przy muzyce ludowej wykonywanej przez zespoły Brzustowianie i Królowiane każdy mógł puścić swój wianek z nurtem Pilicy, a Pan Wójt zaprosił na pokaz fire show przygotowany przez Grupę Sarmata z Sandomierza.

Noc, Pilica a tuż przy brzegu niesamowite pokazy mistrzów ognia, które rozpaliły wszystkich do czerwoności. Po skosztowaniu kiełbaski przygotowanej przy sobótkowych ogniskach wszyscy nabrali sił i ruszyli pod scenę letnią, gdzie z Zespołem Quattro bawili się do późnych godzin nocnych. Serdeczne podziękowania dla sponsorów: Crusil sp. z o.o., Global Quantum sp. z o.o. sp. k., Bogumił Koziarski-Usługi Projektowe i Nadzory, Łaski Radosław-Dekarstwo, „Dro-Mar„ Marcin Dróżdż, Klub Sportowy „AMBER”, Kawiarnia Cafe Bona, Karczma Spalska, Hotel Mościcki Resort & Conference, Pizzeria Olimpijska za wsparcie przy organizacji imprezy; dla pracowników Urzędu Gminy Inowłódz, Fundacji Fibula, Kasztelanii Inowłodzkiej, Stowarzyszenia Zamek Kazimierzowski – Centrum Kultury w Inowłodzu, wszystkich biorących udział w konkursie wianków oraz wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia. Zapraszamy za rok.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hej ho, my jestemy tera nowocześni 29.06.2019 10:52
Unikać jak ognia symboli religijnych! Pierwowzory tych przebierańców w hełmach made in China, byli oczywiście oczytanymi obywatelami świata, a polskość tylko im ciężyła.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama