Prezydent zszokowany ale skwitowany 

  • 30.06.2019, 23:57 (aktualizacja 01.07.2019, 10:11)
  • Mariusz Strzepek
Prezydent zszokowany ale skwitowany
Nowością w obecnej kadencji samorządu jest równoległe głosowanie absolutorium oraz wotum zaufania dla Prezydenta Miasta. Czym różnią się obie te formuły? Pierwsza z nich stanowi ocenę prawidlowości działań związanych w wyokanie uchwały budzetowej na dany rok, druga jest wyrazem aprobaty lub dezaprobaty dla całości działań samorżadowej władzy wykonawczej. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej przyjęto oba stanowiska. Poniżej krótka relacja z dyskusji nad sprawozdaniem finansowym.

Na początek przedstawiono radnym prezentację, za pomocą której omówiono podstawowe, zagregowane, dane wynikające ze sprawozdania z realizacji budżetu. Radni mogli raz jeszcze zapoznać się z dynamiką oraz strukturą dochodów oraz wydatków budżetowych.

Pierwsza informacja dotyczyła dynamiki wzrostu dochodów Tomaszowa Mazowieckiego w latach 2015-2018. W minionym roku przekroczyły one 280 milionów złotych. W ich skład wchodzą zarówno wpływy bieżace, jak i majątkowe.

Właśnie te drugie mają istotny wpływ na poziom dochodów ogółem. Za ubiegły rok wyniosły ponad 26 milionów złotych, natomiast rok wcześniej osiągnęły poziom 41 milionów. Dochody bieżące miasta wzrosły w ostatnich latach o prawie 50 milionów złotych z uwagi na realizację świadczenia 500+. Na dochody majątkowe składają się głównie dotacje oraz zyski ze sprzedaży majątku (przede wszystkim nieruchomości).

Według informacji przekazanej przez Skarbniczkę, Mariolę Sobolewską, problemem jest zmniejszenie subwencji ogólnej do 18 procent dochodów ogółem. Miasto obserwuje też spadek zainteresowania wystawianymi na sprzedaż nieruchomościami. 

W części dotyczącej wydatków zwracają uwagę nakłady ponosze na inwestycje. Rekordowym pod tym względem był rok 2017. Aż 50 procent wydatków własnych tomaszowskiego magistratu to koszty wynagrodzeń i pochodnych. Kosztują podatników ponad 83 miliony złotych.

Mariola Sobolewska omówiła kolejne pozycje sprawozdania obejmujące wydatki budżetowe, w tym obejmujące wielkość rat od kredytów, pomoc społeczną, bezpłatne przejazdy autobusami MZK (12 mln zł). O ponad 2 miliony złotych wzrosły koszty administracji publicznej. Związane jest to z utworzeniem Centrum Usług wspólnych. 2 miliony wpłacono także na utrzymanie Areny Lodowej. 

Ciekawie przedstawia się dynamika wzrostu wydatków inwestycyjnych. W roku 2010 wyniosły one 38 milionów złotych. Później następował spadek, a następnie od 2015 odnotowywano duży wzrost, aż do rekordowego roku 2017, kiedy na inwestycje wydaliśmy 88 milionów. 

Skarbniczka omówiła największe inwestycje ubiegłego roku. Znalazły się wśród nich projekty takie jak: "Miasto nad rzeką" a więc rewitalizacja parku Bulwary, program ograniczania niskiej emisji, budowa drogi wspólnie z gminą Tomaszów, przebudowa ścieżki pieszo rowerowej do Grot Nagórzyckich. 650 tysięcy wydano na monitoring miasta, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Warto zwrócić uwagę, że wiele inwestycji realizowano wspólnie z innymi samorządami. Bez wsparcia finansowego miasta nie byłoby możliwe przeprowadzenie wielu inwestycji powiatowych. 

Kolejne punkty debaty nad absolutorium to: przedstawienie stanowiska Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi dotyczącej wniosku w sprawie udzielenia absolutorium, a także projektu uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi miasta Tomaszowa Mazowieckiego z tytułu wykonania budżetu za rok 2018

.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 01.07.2019, 19:23
Do "Ed" wczoraj 11:50.
Piszesz jak nawiedzony Kazio po dużym deszczu: "Nareszcie coś się dzieje. Są emocje, jest dyskusja, są argumenty.". Jakie argumenty uważasz za trafne ? A może nic nie "uważasz" ?!
Tylko tak trochę pier......ni to, ni owo?

Czyli wg Ciebie: fajno jest - zaczynają się po mordach lać. I to ma być podejście niby
normalnego mieszkańca Tomaszowa...... Żal d..... ściska.
Ed
Ed 01.07.2019, 21:09
O to, to, to,
no, no, no 😂
Ajdejano
Ajdejano 30.06.2019, 20:02
Szanowny Panie Mariuszu: nie bardzo rozumiem, czemu miał służyć tytuł powyższego materiału: "Prezydent zszokowany ale skwitowany". A czym niby, miałby być zszokowany Prezydent ?! Tym, że ktoś zgłasza jakiekolwiek uwagi ?
Mogę darować ten szok Prezydentowi, jeżeli był zszokowany tymi dyrdymałami, które wygłaszała tomaszowska "elyta" PO, czyli radni: Witczak i Klatka.
.
. 30.06.2019, 21:21
Dokładnie
Ed
Ed 30.06.2019, 11:50
Ponad 10 godzin sesji. Odliczając przerwy 8 godzin obrad. Nareszcie coś się dzieje. Są emocje, jest dyskusja, są argumenty. Lepsze to niż poprzednie 4 lata klapania się po plecach.
Gość
Gość 30.06.2019, 11:10
Klmenatrz pani Klatki żenujący. Serio. Żenujący. Czy ktoś tam ma pojęcie o procesach inwestycyjnych? Nawet ktoś kto sam dom budował, wie chyba więcej.
Maksiu
Maksiu 30.06.2019, 17:27
Nie wiem kto pisał to wystąpienie ale po prostu nie zna sie ani na procesie prowadzenia inwestycji ani na gospodarce finansowej. Na wydłużenie procesu ma najczęściej wpływ projektowanie, ceny, brak ofert. Mozna to dokładnie sprawdzić ale po co. Lepiej pitolic trzy po trzy. Natomiast odpowiedz Skarbnika bezcenna. Obnaża całkowity brak wiedzy tzw. opozycji.
:(
:( 30.06.2019, 16:38
to prawda

Pozostałe