Z „Czystego powietrza” zeszło powietrze i został zużyty balon

  • 01.07.2019, 20:22 (aktualizacja 01.07.2019, 20:28)
  • Anita Sowińska
Z „Czystego powietrza” zeszło powietrze i został zużyty balon
We wrześniu ubiegłego roku byłam na spotkaniu informacyjnym dotyczącym programu „Czyste powietrze”. Na prezentacji PowerPoint wszystko wyglądało pięknie: 100 miliardów złotych do wydania w ciągu 10 lat, 4 miliony „kopciuchów” do wymiany, wsparcie finansowe dla osób o niskich dochodach, możliwość przeznaczenia dofinansowania na termomodernizację budynków, pompy ciepła, itp. Było optymistycznie, zielono - będziecie Państwo zadowoleni! Miód-malina. Politycy PiS „sprzedali” program i ogłosili sukces, zanim jeszcze się zaczął.

To co mnie już wtedy, we wrześniu, zaniepokoiło, to:

  1. Brak jakiejkolwiek informacji o dofinansowaniu z funduszy UE (projekt był prezentowany jako „rządowy”, co przy kwocie 100 mld złotych było nierealne)
  2. Program dopuszczał wymianę starych pieców na węgiel (tzw. „kopciuchów”) na nowe piece na węgiel. Od razu zapaliła mi się czerwona lampka – jak to, przecież to nie jest zgodne z polityką Unii Europejskiej, dlaczego znowu dotujemy węgiel?
  3. Oryginalnie program miał być skierowany przede wszystkim do osób niezamożnych, których nie stać na wymianę pieców i termomodernizację. Gdy jednak rozejrzałam się po sali i posłuchałam dyskusji okazało się, że przeważali inwestorzy, którzy budowali nowe budynki.

Wyszłam z tego spotkania z mieszanymi uczuciami, a moje obawy potwierdziły się już kilka miesięcy później, gdy okazało się, że program jest niewydolny organizacyjnie – wnioski są skomplikowane, a urzędy nie radzą sobie z ich rozpatrywaniem. Do tego Unia Europejska na dzień dobry powiedziała, że do pieców na węgiel nie będzie dopłacać. Zakwestionowała również podmiot, który zajmuje się programem – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i zaproponowała, aby rozdysponowaniem środków zajęły się samorządy oraz banki (podobnie jak to jest w innych programach). Niestety, PiS zignorował te zalecenia i efekt jest jaki jest – właśnie tracimy miliardy Euro.

Co sprawia, że rząd PiS podejmuje tak nieracjonalne decyzje? Przecież wystarczyłoby skorygować program, żeby osiągnąć cele programu, prawda?  Chyba, że celem wcale nie było czyste powietrze.

 

Anita Sowińska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 08.07.2019, 18:12
Do "takie pytanie": dobrze, że wśród "tomaszowskiego ciemnogrodu" jeszcze (niestety) znajdują się tacy światli "yntelekualysty" - jak ty, barani ł.b.ie - z pewnością, z pochodzeniem z np. jednej słynnej na całą Polskę fabryki (włókna cięte lub kwaśna sala).
Całe szczęście, że taka "elyta", jak np. ty, barani ł.b.i.e. już niewiele ma do powiedzenia.
Dobrze ci radzę: dobrze słuchaj moherów w Radiu Maryja i w Telewizji Trwam i stosuj się do tego, co tam mówią. Tylko w takim przypadku, zimą nie będziesz chodził w sandałkach.
takie pytanie
takie pytanie 08.07.2019, 16:12
Jestem ciekawy czy tym roku tomaszowski ciemnogród znów wybierze oszukistów spod znaku PiS? Biedny ciemny lud omamiony jałmużną 500pln
Dariusz
Dariusz 03.07.2019, 20:38
Celem było utworzenie kolejnego punktu zapalnego na osi UE-PIS (oficjalnie UE-Polska). Chodzi o wzmocnienie obrazu oblężonej twierdzy i skonsolidowanie ogłupionych ludzi wokół Pisu przed wyborami
Ajdejano
Ajdejano 02.07.2019, 22:13
Jeżeli to jest przedstawicielka partii od tego "gościa" z damska torebką (ta - z ekologicznego kółka różańcowego) , to nie dziwię się mizerocie tego artykułu powyżej. To jest materiał, który ma do.pier.niczyć pisiorom. I o to chodzi.

Pozdrowienia dla śmiesznej ekolog.
lol
lol 03.07.2019, 14:24
zakompleksiony, tłusty cudaczku zrób mba naucz się płynnie pisać, czytać, mówić w dwóch jęz. obcych, kup se torebeczkę i wtedy publikować zacznij swoje rzygi, ale przede wszystkim przestań się bać sam swojego nazwiska, wow fajnie było odpisać hejtem na hejt, merytorycznie bowiem szkoda czasu, jak mi ulżyło eh
.
. 16.07.2019, 10:53
Typowa riposta dla homo pseudo innowatorow spod znaku Wiosny, z której to partyjke ta pani będzie kandydować.

Google: mobbing w Wiosnie Bedronia.
m&m
m&m 02.07.2019, 17:06
łeetam. Przecież jest lato i nie ma smogu. Kto by się martwił teraz takim ***relem...
Warto napisać choćby zdanie w bio co się aktualnie robi
Warto napisać choćby zdanie w bio co się aktualnie robi 02.07.2019, 21:05
Autorka tekstu nie ma pojęcia o naszej sytuacji w Tomaszowie, ledwo pewnie kojarzy gdzie leżymy, ale i my - tomaszowiane słyszymy o niej dopiero teraz gdy reprezentuje w naszym województwie twór o nazwie Wiosna Roberta Bedronia czyli sezonowa partyjke nastepczynie Ruchu Palikota, potem Nowoczesnej.

Zmiany klimatyczne? Gdyby było modne co innego lanswalaby się na czym innym.
Abc
Abc 03.07.2019, 17:03
Autorka tekstu to rodowita tomaszowianka.
bdk
bdk 02.07.2019, 21:57
A czy ważne kogo reprezentuje? Moim skromnym zdaniem ma rację. Czekam na podłączenie do gazu juz dwa lata, a chciałem założyć kocioł gazowy. Widocznie nikomu nie zależy na wymianie kotłów na gazowe. Z "kopciucha" na kopciucha sam sobie mogę wymienić, i mniej zapłacę niż z dotacją. Nie będę potrzebować sztabu ludzi i ekspertów, dziesiątek podpisów i pieczątek. Wystarczy kilka narzędzi...
On@
[email protected] 01.07.2019, 21:31
Tak sie właśnie mami ciemnotę....
KanzasTM
KanzasTM 01.07.2019, 20:44
Najważniejsze, że wyłoniono zwycięzcę (chyba to jakaś loteria) z nowej odsłony programu 500+ i Pani minister go odwiedzi. To są priorytety na miarę rządów w XXI wieku...

Pozostałe