Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 04:09
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Nazdeha i Dimitriy nowymi mieszkańcami miasta

Nazdeha i Dimitriy zostali nowymi mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego. Mama z synem przyjechali do naszego miasta na zaproszenie Gminy. Prezydent Marcin Witko oficjalnie powitał nowych tomaszowian. Podczas spotkania nie zabrakło wzruszeń.

Przypomnijmy, w ramach procedury repatriacyjnej, którą miasto rozpoczęło na mocy uchwały Rady Miejskiej z 2017 roku, Gmina obowiązała się zapewnić rodzinie lokal mieszkalny na podstawie umowy najmu na czas nieokreślony, opłacić składki ubezpieczeń społecznych, oraz udzielić wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych i świadczeń z pomocy społecznej. Po znalezieniu pracy, rodzina przejmuje wszystkie opłaty. Procedura została przeprowadzona we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Łódzkiego.

Mamy nadzieje, że nowi mieszkańcy zostaną ciepło przyjęci przez tomaszowian i szybko poczują się jak u siebie.

 

To wielki zaszczyt dla nas, że Pan Prezydent Marcin Witko odwiedził nas w nowym polskim mieszkaniu i okazał się tak życzliwym człowiekiem. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Polska daje możliwość powrotu do Ojczyzny każdemu rodakowi. Mama często opowiadała mi o swojej babci Stefanii i dziadku Ludwiku Łukowskich, których wraz z dziećmi  pewnej nocy w 1936 r. wyrzucono z domu znajdującego się w okolicach Żytomierza i deportowano na azjatycki, kazachski step, gdzie nie było żadnych osad. Sami Polacy musieli je sobie założyć, zaczęli więc od ziemianek. W drodze troje dzieci pradziadków umarło, a dwóch synów przeżyło: Józef i Franciszek. Prababcię i pradziadka rozdzielono. I tak mieli szczęście – do domów innych Polaków po prostu przychodzili i zabijali.

Nie można było uciec, panował reżim – specpieriesielieńcy co miesiąc meldowali się u komendanta, zakazano im korespondencji z bliskimi i zabroniono swobodnego poruszania się. Nie starczało jedzenia i opału. Choroby i śmierć były na porządku dziennym. A jednak pradziadkowie wytrzymali. Pomogła im przetrwać religia. Później nie mogli oficjalnie posługiwać się językiem polskim, gdyż dla Polaków nie było pracy, a dla ich dzieci szkół. Dopiero po śmierci Stalina w 1956 roku zostali uwolnieni, czyli zlikwidowano przymusowym przesiedleńcom pewne ograniczenia i specjalny nadzór nad Polakami.

Jestem dumny, że podjąłem decyzję, żeby z mamą przyjechać do Polski, by zobaczyć i poznać ojczyznę przodków. Chcę tu pracować i studiować. Mam Kartę Polaka. Czuję się Polakiem. Uczyłem się języka ojczystego w Stowarzyszeniu Polaków w Kokszetau. Spotykałem tam wielu rodaków przyjeżdżających z Polski. Chętnie słuchałem ich opowieści. Chodziłem do Szkoły Języka Polskiego. Znam dość dobrze polską literaturę, historię, sztukę. Drogie są mi polskie tradycje i zwyczaje. Jestem katolikiem, podobnie jak moja mama.

Panie Prezydencie, bardzo dziękuję za zaproszenie do Tomaszowa Mazowieckiego, za warunki i możliwości, jakie nam Pan wraz z innymi stworzył. Czwartek 27 czerwca 2019 roku to jak na razie najszczęśliwszy dzień w moim życiu.

 

- mowi Dimitriy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Krakowianka 15.07.2019 13:25
W Tomaszowie to najgorszych 3 mężczyzn złodziej i oszustów od mieszkań jest

Tomaszowianka 07.07.2019 05:37
A dla rodzin wielodzietnych pomocy jakiej kolwiek brak. Bo nie ma mieszkań dla takich osób. Ale dla takich ludzi mieszkania są. A dla tomaszowian już nie ma

Czaro 05.07.2019 22:56
Proszę Państwa, te osoby pojawiające się w Tomaszowie to nie jacyś imigranci lecz repatrianci a to zupełnie inna kwestia. Miałem okazję poznać Dymitriego i zapewniam, ze to wspaniały młody człowiek, pełen kultury i godnego zachowania. Jestem pewny ze decyzja Prezydenta o wsparciu dla rodziny byla trafiona. Pozdrowienia dla nowo sprowadzonej rodziny, jeśli czytają, od sąsiada.

Zagranica 04.07.2019 21:34
No to gratulacje, ze po latach nasi znow sa z nami. Pradziadkom to sie nawet we snie nie pojawila taka mysl. Oby Wam sie zylo dobrze w Tomaszowie.

qwert1 04.07.2019 11:03
Polacy? Dlaczego nie mają Polskich imion???

Ed 04.07.2019 18:05
bo byli na zesłaniu 3 pokolenia. Już wiesz dlaczego?

Zagranica 04.07.2019 21:30
A dlaczego Jessiki, Brajanki, Patryczki nie maja polskich imion? Albowiem bo maja inne imiona, co im nie przeszkadza poczuwac sie do 100% polskosci. No powiedzmy sobie czasami.

Ivan 04.07.2019 23:04
Jejku no pomysl, zastanow sie, to nie jest takie trudne. No a dlaczego Polacy dają na imie dzieciom Lena, Roxana, Nina, Olaf? Bo mogą? Rozumiem ze masz na imie Józef lub Maria a Twoje dzieci to Apolonia i Jan? Czlowieku od kiedy to imie świadczy o narodowości czy państwowości albo tradycji. Weź się zastanow, o nie przepraszam nie mozna wymagać zbyt dużo. Wybacz

Sasza 05.07.2019 07:23
Taa, a qwert1 to takie polskie imię.

Gdy samotne matki płaczą 04.07.2019 08:33
A dla samotnych matek które mają trudne warunki i chcą zacząć żyć i wychowywać w normalnych warunkach dzieci??? Znajdzie się coś???

AG 04.07.2019 18:04
NIE, CHYBA, ŻE ZNASZ CZŁONKÓW KOMISJI MIESZKANIOWEJ ;)

Rafał 04.07.2019 03:01
Panie Prezydencie a proszę podać do publicznej widomości jaki mamy na chwilę obecną dług publiczny i jak zamierza Pan z niego Tomaszów wyciągnąć. Proszę przedstawić tabelkę z zyskami oraz z wydatkami od momentu kiedy Pan przejął władzę nad naszym miastem.

Gość 04.07.2019 07:01
Jak wejdzie pan na bip - to jest taki duuuzy znaczek - zadłużenie :D Wszystkie info tam pan ma. Zapomina pan dodać, ze prezydent więcej spalaca niż zaciąga. Ludzie - skąd w Was taka złość i nienawiść!

Ed 04.07.2019 18:03
Obecnie dług jest w granicach 80 mln. Nie wiem jak wygląda to w spółkach miejskich.

radca 04.07.2019 23:19
Dług na dzień dzisiejszy miasta nie powiatu tylko miasta przekroczył już 110 mln złotych a na spłatę rat zaczyna brakować kasy w kasie.I brniemy dalej w długi.

xdswe 03.07.2019 23:34
Bardzo Polskie mają imiona... Tylko patrzeć jak synalek pojedzie do Niemiec..

11 03.07.2019 21:08
Na razie to z Tomaszowka ludzie uciekaja i nic nie wskazuje na to zeby bylo lepiej.Przykre.

lime 03.07.2019 20:37
porazka... to takim daja mieszkania, pieniadze, a 80-letniemu dziadkowi co spalil sie drewniak nic sie nie nalezy? Ludzie... otworzcie oczy

Mieszkanka 03.07.2019 23:34
Ten dziadek ma spalony kat przez wlasny alkoholizm. Pil wraz z synem, ponad 3 promile alkoholu. To lepiej takim pomagac. Prosze poszerzyc wiedze a nie pisac takich bzdur. Patriotyzmu to my mozemy sie od nich uczyc, pisze o repatriantach.

Ed 04.07.2019 18:02
"Ten dziadek" powinien złożyć doniesienie do prokuratury o ujawnienie twoich danych. Po pierwsze podczas interwencji straży był trzeźwy! Po drugie 80 latek w dobrej kondycji nie dożyje będąc nałogowym pijakiem tych lat. Ewidentnie zawiodły władze miasta!

Ja 04.07.2019 07:02
Taaa - mieszkał u rodziny - nagle wrócił do komórki - ma dochód - pomoc pomocom ale bez przesady.

logicznie myślący 03.07.2019 14:35
w końcu Tomaszów osiągnie przyzwoitą liczbę mieszkańców, może nawet z 80 tysięcy

Wujt Robak 03.07.2019 15:25
Jak dołączą Borki, Wiaderno, Dąbrowę, Zawadę, Smardzewice, Lubochnię, oba Luboszewy, trzy Glinniki ... to może ...

Monia 04.07.2019 11:49
Jakby podliczyć pracujących w Tomaszowie emigrantów to chyba dobijamy już do 80-tki, wystarczy w marketach posłuchać obcojęzycznych rozmów, jest ich już znacząco sporo.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama