Nazdeha i Dimitriy nowymi mieszkańcami miasta

  • 03.07.2019, 13:22 (aktualizacja 03.07.2019, 13:24)
  • Mariusz Strzepek
Nazdeha i Dimitriy nowymi mieszkańcami miasta
Nazdeha i Dimitriy zostali nowymi mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego. Mama z synem przyjechali do naszego miasta na zaproszenie Gminy. Prezydent Marcin Witko oficjalnie powitał nowych tomaszowian. Podczas spotkania nie zabrakło wzruszeń.

Przypomnijmy, w ramach procedury repatriacyjnej, którą miasto rozpoczęło na mocy uchwały Rady Miejskiej z 2017 roku, Gmina obowiązała się zapewnić rodzinie lokal mieszkalny na podstawie umowy najmu na czas nieokreślony, opłacić składki ubezpieczeń społecznych, oraz udzielić wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych i świadczeń z pomocy społecznej. Po znalezieniu pracy, rodzina przejmuje wszystkie opłaty. Procedura została przeprowadzona we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Łódzkiego.

Mamy nadzieje, że nowi mieszkańcy zostaną ciepło przyjęci przez tomaszowian i szybko poczują się jak u siebie.

 

To wielki zaszczyt dla nas, że Pan Prezydent Marcin Witko odwiedził nas w nowym polskim mieszkaniu i okazał się tak życzliwym człowiekiem. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Polska daje możliwość powrotu do Ojczyzny każdemu rodakowi. Mama często opowiadała mi o swojej babci Stefanii i dziadku Ludwiku Łukowskich, których wraz z dziećmi  pewnej nocy w 1936 r. wyrzucono z domu znajdującego się w okolicach Żytomierza i deportowano na azjatycki, kazachski step, gdzie nie było żadnych osad. Sami Polacy musieli je sobie założyć, zaczęli więc od ziemianek. W drodze troje dzieci pradziadków umarło, a dwóch synów przeżyło: Józef i Franciszek. Prababcię i pradziadka rozdzielono. I tak mieli szczęście – do domów innych Polaków po prostu przychodzili i zabijali.

Nie można było uciec, panował reżim – specpieriesielieńcy co miesiąc meldowali się u komendanta, zakazano im korespondencji z bliskimi i zabroniono swobodnego poruszania się. Nie starczało jedzenia i opału. Choroby i śmierć były na porządku dziennym. A jednak pradziadkowie wytrzymali. Pomogła im przetrwać religia. Później nie mogli oficjalnie posługiwać się językiem polskim, gdyż dla Polaków nie było pracy, a dla ich dzieci szkół. Dopiero po śmierci Stalina w 1956 roku zostali uwolnieni, czyli zlikwidowano przymusowym przesiedleńcom pewne ograniczenia i specjalny nadzór nad Polakami.

Jestem dumny, że podjąłem decyzję, żeby z mamą przyjechać do Polski, by zobaczyć i poznać ojczyznę przodków. Chcę tu pracować i studiować. Mam Kartę Polaka. Czuję się Polakiem. Uczyłem się języka ojczystego w Stowarzyszeniu Polaków w Kokszetau. Spotykałem tam wielu rodaków przyjeżdżających z Polski. Chętnie słuchałem ich opowieści. Chodziłem do Szkoły Języka Polskiego. Znam dość dobrze polską literaturę, historię, sztukę. Drogie są mi polskie tradycje i zwyczaje. Jestem katolikiem, podobnie jak moja mama.

Panie Prezydencie, bardzo dziękuję za zaproszenie do Tomaszowa Mazowieckiego, za warunki i możliwości, jakie nam Pan wraz z innymi stworzył. Czwartek 27 czerwca 2019 roku to jak na razie najszczęśliwszy dzień w moim życiu.

 

- mowi Dimitriy

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krakowianka
Krakowianka 15.07.2019, 13:25
W Tomaszowie to najgorszych 3 mężczyzn złodziej i oszustów od mieszkań jest
Tomaszowianka
Tomaszowianka 07.07.2019, 05:37
A dla rodzin wielodzietnych pomocy jakiej kolwiek brak. Bo nie ma mieszkań dla takich osób. Ale dla takich ludzi mieszkania są. A dla tomaszowian już nie ma
Czaro
Czaro 05.07.2019, 22:56
Proszę Państwa, te osoby pojawiające się w Tomaszowie to nie jacyś imigranci lecz repatrianci a to zupełnie inna kwestia. Miałem okazję poznać Dymitriego i zapewniam, ze to wspaniały młody człowiek, pełen kultury i godnego zachowania. Jestem pewny ze decyzja Prezydenta o wsparciu dla rodziny byla trafiona. Pozdrowienia dla nowo sprowadzonej rodziny, jeśli czytają, od sąsiada.
Zagranica
Zagranica 04.07.2019, 21:34
No to gratulacje, ze po latach nasi znow sa z nami. Pradziadkom to sie nawet we snie nie pojawila taka mysl. Oby Wam sie zylo dobrze w Tomaszowie.
qwert1
qwert1 04.07.2019, 11:03
Polacy? Dlaczego nie mają Polskich imion???
Sasza
Sasza 05.07.2019, 07:23
Taa, a qwert1 to takie polskie imię.
Ivan
Ivan 04.07.2019, 23:04
Jejku no pomysl, zastanow sie, to nie jest takie trudne. No a dlaczego Polacy dają na imie dzieciom Lena, Roxana, Nina, Olaf? Bo mogą? Rozumiem ze masz na imie Józef lub Maria a Twoje dzieci to Apolonia i Jan? Czlowieku od kiedy to imie świadczy o narodowości czy państwowości albo tradycji. Weź się zastanow, o nie przepraszam nie mozna wymagać zbyt dużo. Wybacz
Zagranica
Zagranica 04.07.2019, 21:30
A dlaczego Jessiki, Brajanki, Patryczki nie maja polskich imion? Albowiem bo maja inne imiona, co im nie przeszkadza poczuwac sie do 100% polskosci. No powiedzmy sobie czasami.
Ed
Ed 04.07.2019, 18:05
bo byli na zesłaniu 3 pokolenia. Już wiesz dlaczego?
Gdy samotne matki płaczą
Gdy samotne matki płaczą 04.07.2019, 08:33
A dla samotnych matek które mają trudne warunki i chcą zacząć żyć i wychowywać w normalnych warunkach dzieci??? Znajdzie się coś???
AG
AG 04.07.2019, 18:04
NIE, CHYBA, ŻE ZNASZ CZŁONKÓW KOMISJI MIESZKANIOWEJ ;)
Rafał
Rafał 04.07.2019, 03:01
Panie Prezydencie a proszę podać do publicznej widomości jaki mamy na chwilę obecną dług publiczny i jak zamierza Pan z niego Tomaszów wyciągnąć. Proszę przedstawić tabelkę z zyskami oraz z wydatkami od momentu kiedy Pan przejął władzę nad naszym miastem.
radca
radca 04.07.2019, 23:19
Dług na dzień dzisiejszy miasta nie powiatu tylko miasta przekroczył już 110 mln złotych a na spłatę rat zaczyna brakować kasy w kasie.I brniemy dalej w długi.
Ed
Ed 04.07.2019, 18:03
Obecnie dług jest w granicach 80 mln. Nie wiem jak wygląda to w spółkach miejskich.
Gość
Gość 04.07.2019, 07:01
Jak wejdzie pan na bip - to jest taki duuuzy znaczek - zadłużenie :D Wszystkie info tam pan ma. Zapomina pan dodać, ze prezydent więcej spalaca niż zaciąga. Ludzie - skąd w Was taka złość i nienawiść!
xdswe
xdswe 03.07.2019, 23:34
Bardzo Polskie mają imiona... Tylko patrzeć jak synalek pojedzie do Niemiec..
11
11 03.07.2019, 21:08
Na razie to z Tomaszowka ludzie uciekaja i nic nie wskazuje na to zeby bylo lepiej.Przykre.
lime
lime 03.07.2019, 20:37
porazka... to takim daja mieszkania, pieniadze, a 80-letniemu dziadkowi co spalil sie drewniak nic sie nie nalezy? Ludzie... otworzcie oczy
Ja
Ja 04.07.2019, 07:02
Taaa - mieszkał u rodziny - nagle wrócił do komórki - ma dochód - pomoc pomocom ale bez przesady.
Mieszkanka
Mieszkanka 03.07.2019, 23:34
Ten dziadek ma spalony kat przez wlasny alkoholizm. Pil wraz z synem, ponad 3 promile alkoholu. To lepiej takim pomagac. Prosze poszerzyc wiedze a nie pisac takich bzdur.
Patriotyzmu to my mozemy sie od nich uczyc, pisze o repatriantach.
Ed
Ed 04.07.2019, 18:02
"Ten dziadek" powinien złożyć doniesienie do prokuratury o ujawnienie twoich danych. Po pierwsze podczas interwencji straży był trzeźwy! Po drugie 80 latek w dobrej kondycji nie dożyje będąc nałogowym pijakiem tych lat. Ewidentnie zawiodły władze miasta!
logicznie myślący
logicznie myślący 03.07.2019, 14:35
w końcu Tomaszów osiągnie przyzwoitą liczbę mieszkańców, może nawet z 80 tysięcy
Monia
Monia 04.07.2019, 11:49
Jakby podliczyć pracujących w Tomaszowie emigrantów to chyba dobijamy już do 80-tki, wystarczy w marketach posłuchać obcojęzycznych rozmów, jest ich już znacząco sporo.
Wujt Robak
Wujt Robak 03.07.2019, 15:25
Jak dołączą Borki, Wiaderno, Dąbrowę, Zawadę, Smardzewice, Lubochnię, oba Luboszewy, trzy Glinniki ... to może ...

Pozostałe