Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 09:38
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Powstanie nowy Zakład Produkcji Piasków Kwarcowych na terenie TKSM Biała Góra Sp. z o.o.

We wtorek, 2 lipca 2019 roku, w Tomaszowskiej Kopalni Surowców Mineralnych "Biała Góra" Sp. z o.o. w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego odbyła się uroczystość wkopania kamienia węgielnego pod budowę nowego Zakładu Produkcji Piasków Kwarcowych.

 W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Zarządu Qarzwerke, austriackiej firmy, która inwestuje w Kopalnie "Biała Góra": Robert Lindemann-Berk, przewodniczący Rady Nadzorczej - Wolfgang Winn, członek Zarządu Quarzwerke - Jens-Uwe Klemens, Abraham Knut - minister pełnomocny Ambasady RFN, członkowie Zarządu TKSM "Biała Góra" - Sławomir Mokrzysz i Andrzej Grodzki, Franciszek Szmigiel - wójt gminy Tomaszów Mazowiecki, Marek Kubiak - członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Tomasz Jurek - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Maria Barbara Chomicz - wicestarosta powiatu opoczyńskiego.

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Andrzej Grodzki przedstawił informacje na temat Grupy Qarzwerke, do której należy Kopalnia "Biała Góra".  Opowiedział też o nowej inwestycji. 

- Historia "Białej Góry" rozpoczyna się w 1922 roku i związana jest z Bohdanem Łozińskim. Inżynier ten w 1921 roku przybył do Tomaszowa i odkrył w niedalekich Smardzewicach piasek kwarcowy. Inwestując własne środki, namawiając również swoich przyjaciół, otworzył w 1922 roku przedsiębiorstwo nazwane "Przetwory kamienne". Była to pierwsza, z prawdziwego zdarzenia, kopalnia piasków kwarcowych w Polsce. Pierwsze ilości produkcji w ciągu roku, wynosiły tylko 2000 ton. Dzisiaj nie potrzeba nawet jednego dnia, a by taką ilość wyprodukować. Po wojnie, w 1948 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez władze państwowe. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych Kopalnia została skomercjalizowana. W 1992 roku pracownicy przejęli 15% udziałów. W 1998 roku nastąpiła prywatyzacja Firmy. W 2008 roku udziały odkupiła Firma Qarzwerke, która do dnia dzisiejszego zainwestowała ponad 15 milionów euro w Kopalnię, a produkcja wynosi ponad 1 milion ton piasku w ciągu roku. W nowy Zakład Quarzwerke zainwestuje ponad 150 milionów złotych, W 2020 roku nastąpi zakończenie I etapu, budowa suszarni, a w 2021 roku nastąpi zakończenie inwestycji. Powstanie nowy budynek o powierzchni  2500 metrów kwadratowych, zostaną zakupione nowe, nowoczesne urządzenia. W stosunku do dzisiejszych warunków, został też zmieniony załadunek piasków mokrych na wagony i suchych na samochody. Przy projektowaniu Zakładu nie pominięto także higieny i bezpieczeństwa pracy - powiedział Andrzej Grodzki. 

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.


Odczytany został akt erekcyjny Zakładu Produkcji Piasków Kwarcowych Tomaszowskich Kopalń Surowców Mineralnych "Biała Góra" Sp. z o.o. 

- Dla pamięci przyszłych pokoleń, w obecności wójta gminy Tomaszów Mazowiecki, Franciszka Szmigla, ministra pełnomocnego Ambasady Republiki Federalnej Niemiec, Abrahama Knuta, głównego udziałowca, prezesa Zarządu Qarzwerke GMBH, Roberta Lindemanna-Berka, przewodniczącego Rady Nadzorczej - Wolfganga Winna, członka Zarządu Quarzwerke - Jensa-Uwe Klemensa, członków Zarządu TKSM "Białą Góra" - Sławomira Mokrzysza i Andrzeja Grodzkiego oraz innych gości, dnia 2 lipca 2019 roku, murowano kamień węgielny w związku z budową nowego Zakładu Produkcji Piasków Kwarcowych, zlokalizowanego na terenie istniejącego Zakładu w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego." 


Podpisany akt został umieszczony razem z gazetą z dnia 2 lipca 2019 roku i zamurowany przez uczestników spotkania.  Proboszcz parafii pw. św. Anny w Smardzewicach, ojciec Marek Ziemkiewicz poświecił kamień węgielny. Robert Lindemann-Berk zaprosił wszystkich uczestników spotkania na uroczystości, które zostaną zorganizowane z okazji stulecia powstania Tomaszowskich Kopalni Surowców Mineralnych "Biała Góra" Sp. z o.o., a będzie to już niedługo, w 2022 roku.
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
osmoza 07.11.2021 00:04
oj, pracowało się tam...

Czaro 05.07.2019 22:44
Panie ajdejano akurat pilkington piasku kwarcowego z białej góry nie zamawia, proszę nie wprowadzać w błąd. Co nie znaczy że jak Pan wspomniał prywatyzacja zakładu to jedna wielka przewałka.

Ajdejano 05.07.2019 21:11
Do J10 wczoraj 23:38. Trzeba się wyrażać ściśle: to nie jest zwykły piasek, ale jedyny w takiej ilości w Polsce piasek kwarcowy, zwierający ponad 98% czystego kwarcu. Złoża tego piasku są największe w Polsce i w Europie i rozciągają się łukiem od Smardzewic po Grudzeń Las, Unewel, rejon Sławna (Sepno-Radonia) , Zajączkowa po Góry Trzebiatowskie. A zwykły piasek znajduje się wszędzie - prawie na co trzecim polu. Mógł ten piasek być eksploatowany przez Polaka, ale kilka lat temu temu gościowi odechciało się biznesu i poszedł w długą i ten biznes chętnie przejęli szwaby, Austriacy i teraz koszą kasę. Huta szkła w Niewiadowie - oczywiście też zagraniczna, właśnie z tego piasku chętnie korzysta. Tak wygląda "polski" biznes.

J10 04.07.2019 23:28
Sprzedaliśmy nasze złoża!!! A piasek jest czwartym najszybciej znikającym surowcem naturalnym. Zamiast rozwinąć firmy po ustroju socjalistycznym takie jak na. huta Hortensja niektórzy nasi pazerni rodacy wszystko zniszczyli. A mogliśmy być w Europie pionierami (nawet byliśmy)w produkcji ekologicznych opakowań ze szkła. Mleko, wszelkiego typu napoje powinny dalej być sprzedawane w szklanych zwrotnych butelkach. Ile plastiku było by mniej? A gdyby zachód to z nas wziął przykład (a nie jak jest zawsze my z nich) my byśmy byli na żyle złota. Ale co tam lepiej sprzedać zagranice i nie myśleć o naszej przyszłości. Niech inni korzystają. Dodam że takie złoża tak czystego piasku są tylko w kilku miejscach na świecie!!!!. To samo było z Wistomem mało kto pamięta że produkowano tam celofan i tomofan czyli rodzaj biorozkładalnego plastiku...

Kondominium niemieckie na ziemiach administrowanych przez Polaków 05.07.2019 16:33
To prawda. Nimiec pozbył się osiedla mieszkaniowego, drogi tam do siebie nie chce poprawić, nie mówiąc już tej publicznej od Niebieskich Źródeł tam do siebie, za której stan jest przede wszystkim kopalnia jest odpowiedzialna. Miasto zasyfione piachem, niedofinansowany ZDUiM, zamiata ulicę po 10 razy starą pomarańczową zamiatarką, która co chwile się zapycha. W rodzinnych Niemczech, taka kopalnia partycypuje w kosztach miasta przez które codziennie przejeżdża dziesiątki TIRów od nich, tym bardziej, że taka zamiatarka to są dla nich grosze. Przynajmniej tyle, bo na to, że dorzucą się do naprawy dróg, które niszczą nie mamy co liczyć. Większość polskich wykształciuchów (nie mylić z inteligencją), gdy zasiada na jakimś samorządowym stołku, pielęgnuje kompleksy odziedziczone po poprzednikach. A te to przede wszystkim „Polska na nieee, łeeee tam” i gadżety zamiast modernizacji. Choćby na króciutkim fragmencie rzeczywistości. Dla miasta to żadna inwestycja. Kolejna dziura w ziemi zatrudniająca max. z 5 osób. Bo to jest jedynie obsługa wielkich maszyn. Jedna Biedronka daje więcej etatów. Rozwożenie piachu to są już firmy zewnętrzne najczęściej daleko spoza Tomaszowa. Spójrzcie na rejestracje tych zapiaszczonych naczep. Możemy mieć jedynie nadzieje, że wraz rozrostem Quarzwerke Gruppe „Biała Góra” - powstanie jakaś firmeka na terenie na przykład Wistomu (Włosi już są), ale to tylko tyle. Najlepiej produkująca coś, a nie tylko pakująca piasek w worki.

Babusha 04.07.2019 19:40
Kabaret Moralnego Niepokoju niech się schowa? Takich dyrdymałów jak tu opowiadali juz dawno nie słyszałam? Goście mają poczucie humoru szkoda że oderwali się od rzeczywistości?

Gość 04.07.2019 16:38
A może by tak w drogi zainwestowali przy okazji aby tomaszowskich dróg tiry z zakładu nie rozjeżdżały.

varan 04.07.2019 13:41
I co z tego wynika dla polskiej społeczności ? Niemcy się bogacą na polskich złożach, a "polaczki" zamiast lasu mają coraz większe dziury w ziemi, obniżony poziom wód gruntowych i rozjeżdżone ulice w mieście. A jakby tego było mało, to lokalna władza jeszcze szczerzy zęby z radości.

tomaszowiak 04.07.2019 15:03
Eksperci od złóż szacują że pokłady tego drogocennego piasku występują aż po Sławno i Mniszków. Kolejni eksperci prognozują ze za 30 lat mogą zniknąć osady pod którymi są te drogocenne złoża. Zatem ci którzy dożyją ujrzą tuż za Pilicą od Wąwału i Ludwikowa w kierunku Sławna i Mniszkowa... dziurę w ziemi o gigantycznych rozmiarach po oczywiście wybranym tam drogocennym piasku.

Aneta z Tresty 05.07.2019 08:57
To są i tak nieużytki obsadzane drzewostanem przez byłych rolników aby czerpać dotacje unijne za zalesienie. Najpierw kopalnia musiałaby wykupić te ogromne tereny płacąc za nie bardzo zubożonym mieszkańcom tych wsi, którzy być może kiedyś po odsprzedaży staliby się bogaczami.

Reklama
Polecane
Wielka Gra w Statki w Galerii TomaszówKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor WójcikMożliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)Pompy ciepła vs. tradycyjne systemy ogrzewaniaMinister finansów: nakłady na ochronę zdrowia są priorytetem rządu
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama