Powstanie nowy Zakład Produkcji Piasków Kwarcowych na terenie TKSM Biała Góra Sp. z o.o.

  • 03.07.2019, 23:53
  • Joanna Sztymelska
Powstanie  nowy Zakład  Produkcji Piasków Kwarcowych na terenie TKSM Biała Góra Sp. z o.o.
We wtorek, 2 lipca 2019 roku, w Tomaszowskiej Kopalni Surowców Mineralnych "Biała Góra" Sp. z o.o. w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego odbyła się uroczystość wkopania kamienia węgielnego pod budowę nowego Zakładu Produkcji Piasków Kwarcowych.

 W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Zarządu Qarzwerke, austriackiej firmy, która inwestuje w Kopalnie "Biała Góra": Robert Lindemann-Berk, przewodniczący Rady Nadzorczej - Wolfgang Winn, członek Zarządu Quarzwerke - Jens-Uwe Klemens, Abraham Knut - minister pełnomocny Ambasady RFN, członkowie Zarządu TKSM "Biała Góra" - Sławomir Mokrzysz i Andrzej Grodzki, Franciszek Szmigiel - wójt gminy Tomaszów Mazowiecki, Marek Kubiak - członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Tomasz Jurek - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Maria Barbara Chomicz - wicestarosta powiatu opoczyńskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Andrzej Grodzki przedstawił informacje na temat Grupy Qarzwerke, do której należy Kopalnia "Biała Góra".  Opowiedział też o nowej inwestycji. 

- Historia "Białej Góry" rozpoczyna się w 1922 roku i związana jest z Bohdanem Łozińskim. Inżynier ten w 1921 roku przybył do Tomaszowa i odkrył w niedalekich Smardzewicach piasek kwarcowy. Inwestując własne środki, namawiając również swoich przyjaciół, otworzył w 1922 roku przedsiębiorstwo nazwane "Przetwory kamienne". Była to pierwsza, z prawdziwego zdarzenia, kopalnia piasków kwarcowych w Polsce. Pierwsze ilości produkcji w ciągu roku, wynosiły tylko 2000 ton. Dzisiaj nie potrzeba nawet jednego dnia, a by taką ilość wyprodukować. Po wojnie, w 1948 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez władze państwowe. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych Kopalnia została skomercjalizowana. W 1992 roku pracownicy przejęli 15% udziałów. W 1998 roku nastąpiła prywatyzacja Firmy. W 2008 roku udziały odkupiła Firma Qarzwerke, która do dnia dzisiejszego zainwestowała ponad 15 milionów euro w Kopalnię, a produkcja wynosi ponad 1 milion ton piasku w ciągu roku. W nowy Zakład Quarzwerke zainwestuje ponad 150 milionów złotych, W 2020 roku nastąpi zakończenie I etapu, budowa suszarni, a w 2021 roku nastąpi zakończenie inwestycji. Powstanie nowy budynek o powierzchni  2500 metrów kwadratowych, zostaną zakupione nowe, nowoczesne urządzenia. W stosunku do dzisiejszych warunków, został też zmieniony załadunek piasków mokrych na wagony i suchych na samochody. Przy projektowaniu Zakładu nie pominięto także higieny i bezpieczeństwa pracy - powiedział Andrzej Grodzki. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Odczytany został akt erekcyjny Zakładu Produkcji Piasków Kwarcowych Tomaszowskich Kopalń Surowców Mineralnych "Biała Góra" Sp. z o.o. 

- Dla pamięci przyszłych pokoleń, w obecności wójta gminy Tomaszów Mazowiecki, Franciszka Szmigla, ministra pełnomocnego Ambasady Republiki Federalnej Niemiec, Abrahama Knuta, głównego udziałowca, prezesa Zarządu Qarzwerke GMBH, Roberta Lindemanna-Berka, przewodniczącego Rady Nadzorczej - Wolfganga Winna, członka Zarządu Quarzwerke - Jensa-Uwe Klemensa, członków Zarządu TKSM "Białą Góra" - Sławomira Mokrzysza i Andrzeja Grodzkiego oraz innych gości, dnia 2 lipca 2019 roku, murowano kamień węgielny w związku z budową nowego Zakładu Produkcji Piasków Kwarcowych, zlokalizowanego na terenie istniejącego Zakładu w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego." 


Podpisany akt został umieszczony razem z gazetą z dnia 2 lipca 2019 roku i zamurowany przez uczestników spotkania.  Proboszcz parafii pw. św. Anny w Smardzewicach, ojciec Marek Ziemkiewicz poświecił kamień węgielny. Robert Lindemann-Berk zaprosił wszystkich uczestników spotkania na uroczystości, które zostaną zorganizowane z okazji stulecia powstania Tomaszowskich Kopalni Surowców Mineralnych "Biała Góra" Sp. z o.o., a będzie to już niedługo, w 2022 roku.
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czaro
Czaro 05.07.2019, 22:44
Panie ajdejano akurat pilkington piasku kwarcowego z białej góry nie zamawia, proszę nie wprowadzać w błąd.
Co nie znaczy że jak Pan wspomniał prywatyzacja zakładu to jedna wielka przewałka.
Ajdejano
Ajdejano 05.07.2019, 21:11
Do J10 wczoraj 23:38.
Trzeba się wyrażać ściśle: to nie jest zwykły piasek, ale jedyny w takiej ilości w Polsce piasek kwarcowy, zwierający ponad 98% czystego kwarcu. Złoża tego piasku są największe w Polsce i w Europie i rozciągają
się łukiem od Smardzewic po Grudzeń Las, Unewel, rejon Sławna (Sepno-Radonia) , Zajączkowa po Góry Trzebiatowskie.

A zwykły piasek znajduje się wszędzie - prawie na co trzecim polu.

Mógł ten piasek być eksploatowany przez Polaka, ale kilka lat temu temu gościowi odechciało się biznesu i poszedł w długą i ten biznes chętnie przejęli szwaby, Austriacy i teraz koszą kasę.
Huta szkła w Niewiadowie - oczywiście też zagraniczna, właśnie z tego piasku chętnie korzysta.

Tak wygląda "polski" biznes.
J10
J10 04.07.2019, 23:28
Sprzedaliśmy nasze złoża!!! A piasek jest czwartym najszybciej znikającym surowcem naturalnym. Zamiast rozwinąć firmy po ustroju socjalistycznym takie jak na. huta Hortensja niektórzy nasi pazerni rodacy wszystko zniszczyli. A mogliśmy być w Europie pionierami (nawet byliśmy)w produkcji ekologicznych opakowań ze szkła. Mleko, wszelkiego typu napoje powinny dalej być sprzedawane w szklanych zwrotnych butelkach. Ile plastiku było by mniej? A gdyby zachód to z nas wziął przykład (a nie jak jest zawsze my z nich) my byśmy byli na żyle złota. Ale co tam lepiej sprzedać zagranice i nie myśleć o naszej przyszłości. Niech inni korzystają. Dodam że takie złoża tak czystego piasku są tylko w kilku miejscach na świecie!!!!. To samo było z Wistomem mało kto pamięta że produkowano tam celofan i tomofan czyli rodzaj biorozkładalnego plastiku...
Kondominium niemieckie na ziemiach administrowanych przez Polaków
Kondominium niemieckie na ziemiach administrowanych przez Polaków 05.07.2019, 16:33
To prawda. Nimiec pozbył się osiedla mieszkaniowego, drogi tam do siebie nie chce poprawić, nie mówiąc już tej publicznej od Niebieskich Źródeł tam do siebie, za której stan jest przede wszystkim kopalnia jest odpowiedzialna.

Miasto zasyfione piachem, niedofinansowany ZDUiM, zamiata ulicę po 10 razy starą pomarańczową zamiatarką, która co chwile się zapycha. W rodzinnych Niemczech, taka kopalnia partycypuje w kosztach miasta przez które codziennie przejeżdża dziesiątki TIRów od nich, tym bardziej, że taka zamiatarka to są dla nich grosze. Przynajmniej tyle, bo na to, że dorzucą się do naprawy dróg, które niszczą nie mamy co liczyć. Większość polskich wykształciuchów (nie mylić z inteligencją), gdy zasiada na jakimś samorządowym stołku, pielęgnuje kompleksy odziedziczone po poprzednikach. A te to przede wszystkim „Polska na nieee, łeeee tam” i gadżety zamiast modernizacji. Choćby na króciutkim fragmencie rzeczywistości.

Dla miasta to żadna inwestycja. Kolejna dziura w ziemi zatrudniająca max. z 5 osób. Bo to jest jedynie obsługa wielkich maszyn. Jedna Biedronka daje więcej etatów. Rozwożenie piachu to są już firmy zewnętrzne najczęściej daleko spoza Tomaszowa. Spójrzcie na rejestracje tych zapiaszczonych naczep.

Możemy mieć jedynie nadzieje, że wraz rozrostem Quarzwerke Gruppe „Biała Góra” - powstanie jakaś firmeka na terenie na przykład Wistomu (Włosi już są), ale to tylko tyle. Najlepiej produkująca coś, a nie tylko pakująca piasek w worki.
Babusha
Babusha 04.07.2019, 19:40
Kabaret Moralnego Niepokoju niech się schowa🤣 Takich dyrdymałów jak tu opowiadali juz dawno nie słyszałam😂 Goście mają poczucie humoru szkoda że oderwali się od rzeczywistości🤣
Gość
Gość 04.07.2019, 16:38
A może by tak w drogi zainwestowali przy okazji aby tomaszowskich dróg tiry z zakładu nie rozjeżdżały.
varan
varan 04.07.2019, 13:41
I co z tego wynika dla polskiej społeczności ? Niemcy się bogacą na polskich złożach, a "polaczki" zamiast lasu mają coraz większe dziury w ziemi, obniżony poziom wód gruntowych i rozjeżdżone ulice w mieście. A jakby tego było mało, to lokalna władza jeszcze szczerzy zęby z radości.
tomaszowiak
tomaszowiak 04.07.2019, 15:03
Eksperci od złóż szacują że pokłady tego drogocennego piasku występują aż po Sławno i Mniszków. Kolejni eksperci prognozują ze za 30 lat mogą zniknąć osady pod którymi są te drogocenne złoża. Zatem ci którzy dożyją ujrzą tuż za Pilicą od Wąwału i Ludwikowa w kierunku Sławna i Mniszkowa... dziurę w ziemi o gigantycznych rozmiarach po oczywiście wybranym tam drogocennym piasku.
Aneta z Tresty
Aneta z Tresty 05.07.2019, 08:57
To są i tak nieużytki obsadzane drzewostanem przez byłych rolników aby czerpać dotacje unijne za zalesienie. Najpierw kopalnia musiałaby wykupić te ogromne tereny płacąc za nie bardzo zubożonym mieszkańcom tych wsi, którzy być może kiedyś po odsprzedaży staliby się bogaczami.

Pozostałe