Wakacje w Bibliotece

  • 05.07.2019, 21:05 (aktualizacja 25.07.2019, 17:01)
  • Mariusz Strzepek
Wakacje w Bibliotece
Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim również w tym roku zaprosił dzieci, w wieku od 7 do 12 lat, do udziału w letnich warsztatach w naszej placówce. Z oferty skorzystało łącznie 25 osób.

W tym roku organizatorom przyświecało hasło: „Na tropie ciekawych historii, czyli z książką na wakacje”. Każdy dzień został podzielony na konkretną tematykę. W poniedziałek dzieci udały się w świat podróży i odkryć. - Na wstępie uczestnicy zajęć zostali zapoznani z programem i regulaminem letnich zajęć. Aby grupa się bliżej poznała, zaproponowaliśmy dzieciom zabawy integracyjne. Dzieci wysłuchały fragmentu książki „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych” autorstwa Ewy Martynkien oraz same czytały wiersze Jana Brzechwy. - mówi Dorota Iwanicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Podróże to również otaczający nas świat, o który powinniśmy dbać. Dlatego nie mogło zabraknąć tematyki ekologicznej. Grupa wysłuchała informacji, jak należy segregować śmieci i jak zmniejszyć zużycie energii i wody” oraz obejrzała film, jak „Rodzina Trefików” dba o środowisko. Kolejnym punktem programu były zajęcia plastyczne pn. „Moja wymarzona, wakacyjna podróż”.

Drugi dzień wakacji upłynął pod hasłem z „historią w tle” . Uczestnicy letnich warsztatów wzięli udział w literackim kole fortuny. Odgadywali zagadki związane z lekturami szkolnymi, ale również z bajkami i popularnymi baśniami. Następnym punktem spotkania była podróż z „Biegiem Wisły”. Na początku naszej podróży przypomnieliśmy wspólnie historie powstania państwa polskiego i legendy związane z historią naszego kraju. W nagrodę za aktywny udział w warsztatach dzieci obejrzały bajkę „O szewczyku Dratewce”.

Trzeci dzień „wakacji w bibliotece” rozpoczął się wycieczką do Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Dzieci miały okazję poznać historię powstania miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Kolejnym etapem było zwiedzenie wystawy etnograficznej i poznanie zwyczajów ludzi mieszkających dawniej na wsi. Kolejna wystawa przedstawiała historię polskiego złotego. Najmłodsi mogli obejrzeć ekspozycję przedstawiającą faunę naszego regionu i wysłuchać nagrań głosów zwierząt żyjących na tym terenie. Po odpoczynku rozpoczęły się „podchody literackie”.

W czwartym dniu letnich warsztatów bibliotecznych to sport i wypoczynek. Nie zabrakło różnego rodzaju gier logicznych, zabaw ruchowych oraz gry Kinect Sports. Dla tych, którzy lubią wypoczywać tworząc, czekały malowanki i wielkie kartony do pracy w grupie.

Co dobre szybko się kończy, nadszedł piąty – ostatni dzień wakacyjnych spotkań.

- Rozpoczęliśmy zajęcia rozmową z uczestnikami warsztatów na temat filmów. Najmłodsi spośród kilku bajek zaproponowanych przez nas, z naszego księgozbioru, wybrali: „Vaiana”. Podczas wakacyjnego seansu filmowego dzieci jadły popcorn niczym w prawdziwym kinie - mówią organizatorzy.

Po projekcji nadszedł czas na zakończenie „wakacji z biblioteką” pn. „Na tropie ciekawych historii, czyli z książką na wakacje”. Uczestnicy letnich warsztatów otrzymali pamiątkowe upominki, słodki poczęstunek oraz pizzę z pizzerii Fiero! Pizza.

Uczestnicy letnich warsztatów bibliotecznych codziennie otrzymywali słodki poczęstunek i owoce dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, na zakończenie „wakacji w bibliotece” Fiero! Pizza ufundowała dzieciom pizze.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe