Policja udaje, że problemu nie widzi

  • 06.07.2019, 09:40 (aktualizacja 06.07.2019, 10:34)
  • Mariusz Strzępek
Policja udaje, że problemu nie widzi Jak przejechać rowerem obok tego samochodu?
W ubiegłym roku, jako Powiat Tomaszowski, wydaliśmy 1,3 miliona złotych na wykonanie kanalizacji oraz ciągu pieszo - rowerowego na ulicy Legionów na odcinku od al. marsz. Józefa Piłsudskiego do Dąbrowskiej. Inwestycja czekała na realizację dosyć długo, walczyliśmy o nią wspólnie ze Sławkiem Żegotą niemal całą poprzednią kadencję. Chodnik był zamknięty przez wiele lat, co stało się przyczynkiem do kpiarskiego materiału w programie "absurdy drogowe". W końcu inwestycję udało się zrealizować. I cóż tego?

Ulica Legionów należy do najbardziej obciążonych w całym mieście. Na wskazanym odcinku znajdują się dwie szkoły oraz przedszkole. Ponadto jest to też droga do kolejnej szkoły podstawowej. Porusza się tędy niezliczona liczba samochodów. Z ulic poprzecznych, jak np. Słowackiego trudno jest czasem wyjechać.

Ciąg pieszo rowerowy miał poprawić na tym odcinku bezpieczeństwo m.in. dzięki wyeliminowaniu jednośladów z jezdni. Niestety, jak się okazuje, wiele osób nie dba ani o publiczne finanse ani też o bezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Ważniejsze jest to by podjechać "pod samą bramę" i zaoszczędzić kilku kroków spaceru.

Chodnik przez dużą część dnia jest zajęty parkującymi samochodami do tego stopnia, że rowerzyści nie mogą po nim przejechać. Samochody są tu parkowane a ich właściele nie robią sobie nic z kodeksowego zakazu.

Podobnie zresztą jak Policja, której funkcjonariusze przezjeżdżając obok w klimatyzowanych radiowozach udają, że problemu nie widzą (dziwi mnie to, bo nawet jak się jedzie na inne zgłoszenie, to czy tak trudno jest przez radio poprosić dyżurnego o skierowanie w to miejsce innego patrolu?).

Za rok, może dwa chodnik będzie znowu wymagał naprawy. Za zły stan, jak zwykle nie będą odpowiedzialni niemądrzy kierowcy oraz przymykający na wykroczenie oczy funkcjonariusze Policji, tylko Powiat i Zarząd Dróg Powiatowych, radni i kosmonauci NASA. 

Warto pamiętać:

Miejsce Kiedy wolno parkować samochodem osobowym?
Na trawniku: Nigdy.
Na ścieżce rowerowej: Nigdy.
Na przystanku: Nigdy (zakaz obowiazuje w odległości 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości).
W strefie zamieszkania: Tylko w miejscach wyznaczonych.
Na chodniku: Możemy parkować całym samochodem, ale tylko przy krawędzi jezdni (!) i jeśli szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu _i_ nie jest mniejsza niż 1,5 m.
Częściowo na chodniku - częściowo na jezdni: Możemy parkować, jeśli na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju, szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i nie mniejsza niż 1,5 m oraz pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

 Przypominam  także:

Art. 49.

1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:

1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania,

2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem,

3) w tunelu, na moście lub na wiadukcie,

4) na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych, jeżeli zmusiłoby to innych kierujących pojazdami wielośladowymi do najeżdżania na tę linię,

5) na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni oraz na jezdni i na poboczu obok linii ciągłej wyznaczającej krawędź jezdni,

6) w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli zostałyby one zasłonięte przez pojazd,

7) na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu,

8) na pasie między jezdniami,

9) w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości,

10) w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu,

11) na drodze (ścieżce) dla rowerów.

Mandat za złamanie powyższego przepisu może kosztować od 100 do 300 zł.  A do nakładania ich zachęcam zarówno policjantów, jak i strażników Straży Miejskiej.

Przeczytajcie:

Legionów przed odbiorem

Mariusz Strzępek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jurek z Ujazdu
Jurek z Ujazdu 14.07.2019, 17:22
Panie Mariuszu Pan to powinieneś zostać Policjantem dopiero by był porządek
Robert
Robert 09.07.2019, 06:21
Scieżka jest,a jednak rzadko widzi sie,aby rowerzyści z niej korzystali...Myślę,że Policja powinna z tym zrobić porządek...nie mandatami,bo nie można wiecznie zabierać pieniedzy ludziom w tym i tak już maksymalnie(?)opodatkowanym kraju ,ale na początek,pouczeniami...Edukacja przyniesie lepsze skutki,a i Policja bedzie pozytywniej postrzegana.A jezeli to nie przyniesie skutku,to wtedy dopiero sięgnąć po mocniejsze metody.
Adam N.
Adam N. 08.07.2019, 22:20
Ile kroć jestem świadkiem jak rowerzysta porusza się ulicą Policja to widzi ale nie reaguje w naszym mieście jest to norma Policja ma gdzieś przepisy i nie mówię aby zaraz karać ale pouczyć dokształcić po co ?
Xxxx
Xxxx 08.07.2019, 09:27
Sobie od Koryta nie odejmia.O nieeeeee.Kochany Tomasxow umiera.Pieknieje a i tak ludzie emigruja.Przykre.Praca i placa.To jest podstawa.A tu nic.Zero.
Tomaszowianin
Tomaszowianin 08.07.2019, 06:24
Panie Mariuszu . Czy tą ścieżkę to pan z żegotą wybudowali za swoje ? Bo tak wynika z artykułu. Żenada jak wy walczycie o wszystko. Najbardziej o swoje stołki i diety.
MS
MS 08.07.2019, 10:28
Rzeczywiście, to niedopatrzenie. Kolejną ulicę zbudujemy na własny koszt. Nasze diety z całej kadenci wystarczą na jakieś 100 - 200 metrów kwadratowych chodnika. Liczę, że pan sie proporcjonalnie do niej dołoży. Dzięki temu uda się w 5 lat zbudowaać 300. Jak widać chodnika nie było a jest. Żeby pojąć jak wygląda walka o każdą złotówkę, trzeba mieć chociaż blade pojęcie o samorządzie, szczególnie tym powiatowym, który pozbawiony jest dochodów własnych.
Ro
Ro 07.07.2019, 12:01
Prosze Pana a czy nie widac takiego wielkiegio Problemu jak placa w Tomaszowie.Wyzysk na maxa.Tego sie nie widzi i nie pisze o tym.Ignoranci.
x
x 07.07.2019, 00:47
A zimą jak rowerzyści nie jeżdżą to można stanąć?
mieszkaniec
mieszkaniec 06.07.2019, 15:59
Szkoda, że tylko budując ścieżkę rowerową nikt nie pomyślał o mieszkańcach, gdzie mają parkować samochody, nie wszyscy mają możliwość wjazdu na podwórko, można było wygospodarować jakiś parking ale łatwiej postawić zakaz.
Adrian
Adrian 06.07.2019, 19:12
Można parkować..na jezdni..ja tak robię, bo zakazu nie na...robię tak odkąd właśnie zwrócono mi uwagę że na tak szerokim chodniku nie można stanąć.....nie przejmuje się że zwalniam ruch bo robię to zgodnie z przepisami ;)
Adam N.
Adam N. 08.07.2019, 22:10
To bardzo się dziwię że jeszcze mandatu nie dostałeś jak widać Policja też się nie zna na przepisach tak jak ty gdyż jest artykuł który jasno to określa a mianowicie Art.3.1 PRD poczytaj warto.
kicay
kicay 09.07.2019, 10:38
W tym artykule kluczowym jest słowo "mogłoby". W powiązaniu z art. 4 to uczestnik podejmuje decyzję, czy jego działanie przyniesie zagrożenie, a nie policja.
m&m
m&m 07.07.2019, 21:19
heh, to może jak Ciebie tak zlozeczylem, bo rzeczywiście ostatnio zauważyłem, że na legionów ktoś potrafi sobie zaparkować na ulicy. na serio to niezbyt bezpieczne. ja bym sie bal, że.ktoś.mi się właśnie wreszcie w kufer. A chodzi rzeczywiście tam jest teraz szeroki i da się zaparkować i kulturalnie i bezpiecznie na nim. nie tak jak ten cep że zdjęcia.
varan
varan 06.07.2019, 17:33
No ale tak zaparkować, to trzeba być jednak upośledzonym. Do rozsądku takim idiotom chyba może przemówić jedynie gwózdkowa obrysówka.
WuPe
WuPe 06.07.2019, 14:27
Testy policyjne faworyzują pewien upośledzony pod pewnymi względami profil osobowościowy. Poza tym czasy są takie, że wystarczy zastrajkować i dostaniesz podwyżkę. Służba mundurowa stała się wyrobnictwem. Ps. zauważyliście, że policja bije wszelakie rekordy w przyznawaniu sobie wzajemnie nagród, pochwał, dyplomów, ect.? Szczególnie w naszym Tomaszowie jest to przykre, bo przecież spotkać obecnie patrol w miejscu innym niż stacja benzynowa albo krzaki, to wydarzenie niesamowite;-> A miasto jest coraz bardziej dewastowane przez wandali, wieczorami strach też wyjść na ulicę. Tylko w statystykach jest lepiej bo przestępczość spada - czyż to nie olbrzymi absurd?
adam
adam 06.07.2019, 11:27
bzdura że chodnik jest zajmowany przez samochody, mieszkam na legionów i jakoś tych nagminnie parkujących samochodów nie widać poza tym ja i kilku sąsiadów za parkowanie na nim dostaliśmy mandat bo nie będe za każdym razem wjeżdżał do bramy jak musze na chwile do domu wejść, powinien być na połowie parking i tyle bo jak mam stawiać samochód 300m dalej żeby iść do domu po klucze czy portfel którego zapomniałem to *** jasny mnie strzela, inwestycja pomyślana w 200% szkoda że nikt z mieszkańcami nie skonsultował bo powtarzam rowerzystów tam jak na lekarstwo a ile razy zwracałem debilom uwage żeby na droge rowerową zjeżdżali to nie zliczę, także news kozacki byście się dobrali do *** tym matołom z niebrowa którzy leją beczkowozami do wolbórki fekali, z resztą na zdjęciu też jest aż jeden samochód fakt kierowca mógł zaparkować bardziej przy krawędzi ogrodzenia gdyby jechał peleton to pewnie miałby problemy z przejechaniem ale pojedynczy cyklisci raczej nawet na niego uwagi nie zwrócą...
Halina
Halina 06.07.2019, 11:39
Nikt nie zabrania się zatrzymać i iść po klucz. Opłata parkingowa od 100 do 300 zł. W czym problem. Jak ktoś nie zna przepisów, to niech zbiera małe punkty i na egzmian. Na Krzyżowej też stają cymbały na samym skrzyżowaniu, ograniczając widoczność i stwarzając zagrożenie, bo oni też tylko na chwilkę do apteki albo do spowiedzi a przecież nie będą szli specjalnie 100, 200, czy 300 metrów. 200 km/h co za problem, przecież mnie się tylko spieszy. Zakaz wjazdu? Ale czemu mam objeżdżać i po co go ktoś tu postawił? No tłumaczenie godne idiotów
Straż Wiejska
Straż Wiejska 06.07.2019, 11:16
"skierowanie w to miejsce innego patrolu?)." ??? XD
Inne patrole (po służbie) realizują podpisane porozumienie o ponadnormatywnym patrolowaniu Inowłodza :-) Brak sił i środków!!!!
WuPe
WuPe 06.07.2019, 14:32
Wydaje mi się jednak, że to wina kolejnego już komendanta, który nie za bardzo sobie radzi z zarządzaniem zespołem w tak dużym mieście. Bo czyż to nie Tomaszów błyszczał w ogólnopolskich mediach jako przykład rekordowej liczby strajkujących policjantów?
x
x 07.07.2019, 00:46
dużym mieście?????
MieszkaniecTM
MieszkaniecTM 06.07.2019, 10:51
Wielokrotnie były widoczne kontrole Policji na ulicy Legionów mimo sprzeciwu mieszkańców tej ulicy. Poza tym jak wiadomo policjantów jest jak na lekarstwo więc jak Pan Mariusz widzi ten istotny dla bezpieczeństwa rowerzystów problem to niech chwyci za telefon i wykręci numer 112. Mieszkańcy ul. Legionów będą zachwyceni.

Edek
Edek 06.07.2019, 10:31
Dlaczego ten chodnik nie wygląda jak ścieżka rowerowa a jak zwykły chodnik? Taka sama bzdura jest na Grota Roweckiego. Zamiast połowę wyłożyć jednym kolorem kostki - dla pieszych a drugim dla rowerów to jest to zrobione bez ładu i składu więc do dziś nawet nie wiedziałem że jestem tam ścieżka rowerowa.
Halina
Halina 06.07.2019, 10:35
Znaki pionowe jednak również obowiązują

Pozostałe