Wielkogabarytowe śmieci zalegają miesiącami

  • 06.07.2019, 10:53 (aktualizacja 06.07.2019, 11:31)
  • Mariusz Strzepek
Wielkogabarytowe śmieci zalegają miesiącami
Tak wyglądają okolice śmietnika przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego 2/6. Wielkogabarytowe odpady leżą tu od ponad dwóch miesięcy. Zgodnie z informacją, wywieszoną na klatce schodowej oraz opublikowaną na stronie internetowej Urzędu Miasta miały być odebrane 18 kwietnia br. Nikt ich nie zabrał do dzisiaj. Mieszkańcy twierdzą, że prosili o interwencję TTBS już wielokrotnie. Niestety bezskutecznie. Być może po naszej publikacji coś się zmieni. Swoją drogą warto zadać pytanie: czy jest tu jakiś dozorca albo administrator?

- Ostatnia zbiórka ogólna wielkogabarytowa odbyła się w kwietniu. Następna ogólna odbędzie się w październiku – ma ona bowiem miejsce dwa razy w roku. W międzyczasie tego typu odpady można bezpłatnie oddać w PSZOK (siedziba ZDIUM). Z informacji przez nas posiadanych, przy blokach spółdzielni mieszkaniowej Przodownik oraz zarządzanych przez TTBS – sytuacja już w najbliższym czasie ulegnie poprawie – zarządcy uprzątną śmieci. Pozostałe spółdzielnie również mogą śmieci dostarczyć bezpłatnie do ZDiUM gdzie obecnie znajduje się PSZOK, w którym można bezpłatnie oddać wielkogabaryty. Natomiast co do częstotliwości odbioru śmieci wielkogabarytowych. Jest to najdroższa część systemu. Przypomnę, że miasto nie może z środków własnych dokładać do niego. Musi się on bilansować z wpłat mieszkańców. Takie są przepisy, na które jako miasto nie mamy wpływu. Odbiór śmieci wielkogabarytowych raz w miesiącu spowodowałby wzrost ceny o nawet kilkanaście złotych - wyjaśnia Joanna Budny, rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lolo
Lolo 13.07.2019, 13:58
Połowa śmieci jest ludzi z okolicznych domków jednorodzinnych..., wieczorem całe pielgrzymki podjeżdżają... a najbardziej śmieszne jest jak podjeżdża kotoś autem za 100K, a szoda mu dopłacić do śmieci 100 zł w miesiącu więcej... ale taki naród BRUDNA *** CZYSTE MAJTKI...
varan
varan 07.07.2019, 18:05
Skoro firma sprzątająca pobiera opłaty za śmieci, to jej psim obowiązkiem jest odpady usuwać, gabaryty raz w tygodniu. Zbiórka tego typu odpadów 2 razy w roku to jest kpina z mieszkańców! Jeśli ktoś sobie kupi meble w grudniu, to ma 5 miesięcy czekać z wyrzuceniem starych i przeskakiwać nad leżącymi na podłodze kartonami z nowymi ?!
" W międzyczasie tego typu odpady można bezpłatnie oddać w PSZOK (siedziba ZDIUM)." - bo przecież każdy mieszkaniec bloku specjalnie na tę okazję dysponuje własnym dostawczakiem !
Inna sprawa, to co za nieudacznicy podpisują umowy, które nie nakładają na firmę sprzątającą obowiązku odbioru gabarytów, przynajmniej raz na 2 tygodnie ?
EKO
EKO 07.07.2019, 20:40
Od 1 maja odpowiedzialnym za odbiór odpadów wielkogabarytowych nie jest firma ENERIS tylko Miasto Tomaszów.
Obrońca Obywateli TM.
Obrońca Obywateli TM. 07.07.2019, 15:42
Przy ulicy polnej mamy ten sam problem. NP NAM KAZANO ZADZWONIĆ DO FIRMY KTÓRA PODOBNO TO WYWOZI SUROWCE ENERIS . GDY BYŁO DZWONIONE KAZANO NAM CZAKAĆ PRAWIE ROK Z TYMI MEBLAMI WIĘC WĄTPIĘ ŻE TO DARMOWE A PO DRUGIE TO NIE WINA OBYWATELI TYLKO SPÓŁKI TBS PONIEWAŻ U NAS POWIEDZIANO ŻE TYLKO RAZ W ROKU JEST WYWÓZKA ŚMIECI CO MOIM ZDANIEM POWINNO MIEĆ MIEJSCE CZTERY RAZY W ROKU A TO ŻE TBSOWI NIE PODOBA SIĘ TKAIE ŚMIETNISKO TO ICH SPRAWA ALE OBYWATELE SOM TEMU NIEWINNI BO CIEKAWE CO BYŚMY MIELI ZROBIĆ Z MEBLAMI?NIE KAŻDY MA MOŻLIWOŚĆ WYWOZU PODKREŚLĘ wątpię że za darmo wywożom tego typu odpady a to co robi TBS to skandal.
Jack
Jack 06.07.2019, 23:46
Przechodząc koło śmietników ( spółdzielnia Przodownik) przy ul. Wandy Panfil gdzie nie daleko znajduje się siedziba w/w spółdzielni, zalegają różnego rodzaje śmieci wielogabarytowe i stare zużyte opony - aż trudno pomyśleć że to jest misto cywilizowanych ludzi ?
Przepracowalem to wizrunkowo, a etycznie zawsze uważałem że jest to ok.…
Przepracowalem to wizrunkowo, a etycznie zawsze uważałem że jest to ok. Na brytyjskim uniwerku w pierwszym tygodniu podczas tzw fresher weeku, kupuje się wszystko po tych którzy kończą własne studia. 07.07.2019, 02:08
To jest ok miejsce. Walizkę tam znalazłem a od czasu do czasu takiej potrzebuje. Tzn w starej robocie potrzebowałem, nawet su.ka mi powiedziała, że powinienem sobie taką kupić a nie w plecakach z Biedronki wozić łachy na szkolenia. Dlatego bardzo się ucieszyłem gdy ja znalazłem na tym śmietniku w Tomaszowie.

Zaglądam tam regularnie, szczególnie w niedzielę rano, po sobotnich sprzątaniach jest sporo sprawnych sprzętów.
Wikipedia: freeganizm (w moim przypadku wszystko poza żywnością)
Wikipedia: freeganizm (w moim przypadku wszystko poza żywnością) 07.07.2019, 02:11
Także nie zamykajcie tych wiat, by zainteresowani mogli sobie przejrzeć co tam wyrzucacie. Jeśli można prosić.
Mieszkanka bgw
Mieszkanka bgw 06.07.2019, 17:39
18 kwietnia były zabierane gabaryty, a dwa dni później z bloku BGW 2/4 wynosili ten syf. Wersalki drzwi, bo akurat ktoś sobie remont robił. Urząd Miasta zajął się tym już a dokładnie ochrona środowiska. W czwartek byli na kontroli sprawdzić jak duży pojazd jest im potrzebny. Na dniach to zniknie. I co... Mądrzy inaczej znów po kilku zdaniach zapełnią miejsce na śmieci. Jakby kary były za zaśmiecanie to ludzie wy wyrzucali tylko w okresie kiedy jest wywóz gabarytów, czyli kwiecień i październik. No tak trzeba jeszcze ogłoszenia w klatkach czytać.
olrajt
olrajt 06.07.2019, 14:44
na wielu starych osiedlach, ktoś umiera i rodzina wyrzuca meble , ubrania, naczynia. słoiki z piwnicy. Wyrzuca wtedy gdy ma czas. Tego nie da się łatwo rozwiązać Kamerki ?. Są jeszcze reklamówki z resztkami jedzenia ułożone obok wejścia do śmietnika. To jest większy problem.
rwd
rwd 06.07.2019, 14:16
Tak to jest jak ustawa jest pisana pod firmy odbierające śmieci, a nie pod obywatela. On ma tylko płacić i najlepiej, żeby nie oddawał żadnych śmieci.
córka leśnika
córka leśnika 06.07.2019, 13:35
Najlepiej wywieźć do lasu. Po zmroku. Trzeba tylko uważać na kamerki.
Don Vasyl
Don Vasyl 06.07.2019, 12:31
Zaczyna sie misasto nie ogarnia to samo bedzie nie dlugo z odpadami komunalnymi ?????
@Don Vasyl
@Don Vasyl 06.07.2019, 13:41
Bez przesady. Na klatce w moim bloku wisi ogłoszenie, że można bezpłatnie odwozić duże gabaryty do jakiegoś punktu (bliżej się nie interesowałem bo w mojej rodzinie meble są zawsze na coś przetwarzane, a przede wszystkim służą przez dziesięciolecia. Tylko gdy coś się połamie ląduje na śmietniku i to też w przypadku jedynie drewna którego nie da się na coś przetworzyć. Mamy stare siedlisko na wsi, gdzie zawsze coś jest do naprawy. Czy to płot czy fragment starej stodoły, wiec to jest łatane takimi odpadami. Nikt tam nie mieszka, wszystko będzie kiedyś zburzone, więc nie ma sensu inwestować, więc jest naprawiane własnym sumptem i właśnie takimi materiałami. Mamy do tego prawo)

Ilustracja do tekstu to jest przede wszystkim przykry obrazek konsumpcjonizmu. Większość tych mebli z powodzeniem posłużyłaby jeszcze wiele lat. Z większych płyt z łóżek czy szaf można zbijać proste budy dla psów, czy choćby karmniki.

Ludzie wymieniają nadal działające sprzęty, bo na rzeczywisty awans społeczny (np.: wysłanie dzieci na studia), ich nie stać, a wymianą szafy rekompensują sobie ogóle poczucie zgorzknienia.

Ci co mają piwnice, te większe płyty po prostu powinni gromadzić przy ścianach. Gdy wróci platforma i skończą się transfery społeczne, jeszcze na pewno się przydadzą.
ateista
ateista 06.07.2019, 11:45
skąd pewność, że nie wyrzucili tego po 18 kwietnia?
w spółdzielniach jest to samo; ludzie mają w du..e kiedy są odbierane gabaryty, ma śmieci do wyrzucenia, to je wyrzuca, najczęściej jak się ściemni.
Gość
Gość 06.07.2019, 11:25
A ludzie wiedza, ze można to oddać za DARMO? Przecież to paranoja - wszyscy maja jeszcze więcej płacić bo leniom się nie chce do pszok jechać?
WuPe
WuPe 06.07.2019, 17:58
Ale jak za darmo to dostarczyć?;-)
under
under 07.07.2019, 22:13
Jak barana jednego z drugim z 500+ stać na meble za 3 kafle to i ma być stać na przyczepkę z pobliskego orlenu za 40zł doba. Powinno być tak - za każdy sprzedany mebel w ciągu 2 tygodni dostarczanie do sklepu kartka z wywozem. Jak nie ma wykaz do UM i Straz miejska pytanko co Pan zrobił z meblami ?
Ku*wa na meble stać nosaczy to i wywóz ogarnac proste
Kierownik wysypiska
Kierownik wysypiska 06.07.2019, 11:18
Odbiór gabarytów odbywa się zgodnie z Harmonogramem. Ludzie wyrzucają, bo od dobrobytu się w "głufkach" poprzewracało.

Pozostałe