Zanim wyrzucisz, oddaj

  • 12.07.2019, 21:28
  • Elżbieta Lenart
Zanim wyrzucisz, oddaj
Współczesny styl życia jest przez wielu opisywany jako wysoko konsumpcyjny. Pracujemy coraz dłużej, kupujemy coraz więcej, żyjemy coraz szybciej, zastanawiamy się coraz mniej. A przecież coraz częściej pojawiają się niepokojące dane dotyczące stanu naszej Planety. Ludzie są zgodni, to ostatni moment, by uchronić Świat od zniszczenia. Mówią o tym naukowcy, politycy, celebryci i działacze. Czy zwykli mieszkańcy mają pomysł jak uratować Ziemię dla przyszłych pokoleń?

Obserwując codzienność Tomaszowa Mazowieckiego z perspektywy rodziców małych dzieci, grupa lokalnie działających kobiet wpadła na wyjątkowy pomysł. Ludzie bywają cały czas on line. W internecie się uczą, spotykają, rozmawiają, robią zakupy, kształtują światopogląd, wyrażają swoje opinie. W popularnym portalu społecznościowym istniało kilka grup umożliwiających szybką i łatwą sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów na terenie miasta. Co jednak dzieje się z przedmiotami, które nie znajdują odbiorców, a właściciel nie ma ochoty na dalsze ich magazynowanie? Odpowiedź można znaleść na spacerze: przepełnione kontenery na odzież, porzucone sprzęty AGD/RTV, góry śmieci wielkogabarytowych, to tylko niektóre z problemów.

A gdyby ułatwić mieszkańcom proces oddawania czy wymiany już niepotrzebnych im rzeczy?

Pomoc w rozwiązaniu tego problemu oferuje Stowarzyszenie Absolutna Bliskość w Tomaszowie Mazowieckim. Stowarzyszenie na codzień zajmuje się szeroko pojętym propagowaniem idei Rodzicielstwa Bliskości. Jednak przyszłość naszej Planety jest równie ważna. Bowiem przyszłość naszych dzieci jest bezpośrednio powiązana z przyszłością miejsca, w którym będą żyły.

Członkowie Stowarzyszenia rozumieją ideę stosowania wielorazowych produktów, np. nowoczesnych wielorazowych pieluszek, wielorazowych słomek do napojów i pojemników na żywność, wielorazowych woreczków na zakupy itd. Upowszechniają wśród mieszkańsów informacje o stylu życia zwanym less waste lub zero waste (nazwy te opisują świadomy styl życia, polegający na wystrzeganiu się jednorazowych przedmiotów, których produkcja marnuje zasoby naturalne, a składowanie ich na wysypisku odpadów grozi katastrofą ekologiczną).

- Do tej pory działałyśmy na mniejszą skalę, w środowisku rodziców z małymi dziećmi - mówi Martyna Borowska, Przedstawiciel Stowarzyszenia Absolutna Bliskość w Tomaszowie Mazowieckim -  Dlatego wspólnie z Członkami Stowarzyszenia założyłyśmy grupę na popularnym serwisie społecznościowym, by zwiększyć zasięg naszych działań.

Grupa nosi nazwę ,,ZA DARMO Tomaszów Mazowiecki (oddam, zamienię - less waste, zero waste)" i można ją znaleść po zalogowaniu się do serwisu Facebook. Grupa posiada wewnętrzny regulamin, który jasno nakreśla zasady jej funkcjonowania. Na grupie można upolować prawdziwe skarby i to zupełnie za darmo lub w zamian za inny przedmiot.

- Wnioskuję, że czegoś takiego brakowało w Tomaszowie - mówi Elżbieta Lenart, Administrator grupy - W pierwszej dobie działania grupy dołączyło do niej 400 użytkowników, opublikowano kilka ogłoszeń, wszystkie zostały zakończone sukcesem. Dziś grupa liczy ponad tysiąc członków.

Ogłoszenia są różne: moda dziecięca, damska, męska, zabawki dla dzieci, produkty ekologiczne, usługi, żywność; zabrania się natomiast obrotu lekami i produktami leczniczymi oraz zwierzętami.

Internetowa grupa to jednen z wielu ekologicznych pomysłów proponowanych przez Stowarzyszenie Absolutna Bliskość w Tomaszowie Mazowieckim. O działaniach Stowarzyszenia można przeczytać na fanpage'u na Facebook'u. Zapraszamy też na spotkania organizowane przez Stowarzyszenie na terenie Tomaszowa Mazowieckiego.

Elżbieta Lenart

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (3)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

🐙
🐙 12.07.2019, 23:29
Przechodziłem całe zoecinstwo - tak gdzieś do 8-10 roku życia, w cudzych ubraniach. Nie wspominam tego źle.

Pozostałe