Wydatki na niezbędne leki nadmiernie obciążają Twój budżet? Sprawdź, jak skutecznie zmniejszyć wydatki na medykamenty

  • 12.07.2019, 22:36 (aktualizacja 17.07.2019, 19:45)
  • Mariusz Strzepek
Wydatki na niezbędne leki nadmiernie obciążają Twój budżet? Sprawdź, jak skutecznie zmniejszyć wydatki na medykamenty
W Polsce najlepiej w ogóle nie chorować. To przykre, aczkolwiek niezwykle popularne powiedzenie wynika zarówno z ciągnących się w nieskończoność kolejek w publicznej służbie zdrowia, jak też cen specjalistycznych preparatów. Wiele osób czasami nie może wykupić recepty i wraca do domu z niczym, co na pewno nie poprawia ich stanu zdrowia. Dlatego warto się dowiedzieć, w jaki sposób zredukować wydatki na medykamenty – rzecz jasna nie ponosząc przy tym nadmiernego ryzyka.

Korzystaj ze swoich praw. Poproś lekarza lub farmaceutę o tańszy lek albo równie dobry zamiennik

Najpierw szereg badań, potem diagnoza, wreszcie zaordynowanie konkretnego leczenia. Co może zrobić pacjent? Na przykład wziąć odpowiednik o identycznej zawartości substancji czynnej – aptekarze mają obowiązek poinformować o takiej możliwości, jeśli dany środek znajduje się na liście refundacyjnej NFZ-u. Trzeba przy tym dokładnie zwrócić uwagę na skład, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Tutaj ważna uwaga: jeżeli lekarz prowadzący na recepcie dopisze NZ („nie zamieniać”), farmaceuta w aptece nie ma już żadnego pola manewru. Może wydać tylko ten preparat, który przepisał specjalista w przychodni. Więcej informacji na ten temat udziela m.in. apteka internetowa  Aptisan. Warto jeszcze pamiętać, że pacjenci mogą od razu poprosić lekarzy o wskazanie leków o niższej cenie. W końcu korzystniejszym rozwiązaniem będzie wydanie choremu takiego środka, na jaki może sobie pozwolić, niż przepisanie preparatu, którego pacjent najpewniej nie wykupi. Szczera rozmowa ze specjalistą z pewnością pozwoli na wypracowanie rozwiązania najlepszego dla zdrowia.

 

Porównaj ceny w kilku różnych aptekach. Możesz znaleźć miejsce, gdzie zapłacisz kilkadziesiąt procent mniej

Ogromne znaczenie ma również to, gdzie wykupujemy leki lub zaopatrujemy się w innego rodzaju preparaty. Według badań przeprowadzonych przez Związek Pracodawców Aptecznych, różnice w cenach leków dostępnych bez recepty sięgają nawet 25-30%. Organizacja porównała koszty 30 medykamentów, które w naszym kraju osiągnęły najwyższą sprzedaż. Zdaniem ekspertów główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że duże sieci aptek są w stanie uzyskiwać u dostawców specjalne zniżki. Przy czym wcale nie obowiązuje tutaj zasada „im większa firma farmaceutyczna, tym niższe ceny oferuje”. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko samodzielnie sprawdzić ceny potrzebnego leku w kilku różnych miejscach. Na przykład dzwoniąc do placówek w najbliższym sąsiedztwie. Naturalnie najwygodniejsza pod kątem porównywania cen będą dla pacjentów apteki internetowe, z witrynami „otwartymi” 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe