Rośnie cena uprawnień emisyjnych – nie unikniemy podwyżek

  • 15.07.2019, 11:38
  • Mariusz Strzepek
Rośnie cena uprawnień emisyjnych – nie unikniemy podwyżek
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową XV taryfę dla ciepła Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Maz. Sp. z o.o. Została ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego w dniu 3 lipca 2019 roku pod pozycją 3782.

Niestety, nie unikniemy podwyżki, choć nie będzie ona tak wysoka jak w innych miastach. Głównym i jedynym powodem podwyżki cen ciepła są rosnące w tempie rekordowym ceny uprawnień do emisji CO2. Na potrzeby ubiegłego roku spółka wydała na ich zakup kwotę 3,3 mln złotych, co stanowi ponad 16 % kosztu wytworzenia usług. W obecnym roku na zakup brakujących uprawnień emisyjnych spółka potrzebuje wydatkować olbrzymią kwotę 4,7 mln złotych. Ponieważ uprawnienia emisyjne są kupowane na giełdzie, ZGC jest uzależnione od cen jakie dyktuje rynek - ten jest bardzo zmienny, ale ciągle rosnący. Dla porównania jeszczew lutym 2018 roku uprawnienia kosztowały 10 euro za tonę, aby obecnie osiągnąć cenę 28 euro za tonę.

Ceny ciepła w nowej, XV taryfie dla ciepła, która niedługo wejdzie do stosowania, pomimo podwyżki pozostaną na znacznie niższym poziomie, niż w wielu porównywalnych ciepłowniach węglowych w naszym rejonie województwa łódzkiego. Dla przykładu wskaźnikowe ceny ciepła obecnie stosowane w Piotrkowie Trybunalskim są wyższe od naszych cen w nowej taryfie dla ciepła o ponad 20 %. Jedynie PEC w Bełchatowie posiada znacznie niższe ceny ciepła, ale pamiętajmy, że tam ciepło jest pozyskiwane jako produkt uboczny przy produkcji energii elektrycznej.   

Zgodnie z przepisami prawa energetycznego, jak również umowami pomiędzy ZGC i odbiorcami ciepła, taryfa nie może wejść w życie wcześniej niż 14 dni od jej publikacji. Ustalony został tym samym termin jej wprowadzenia w życie na 1 sierpnia bieżącego roku.

Jan Woźniak

Prezes Zarządu
Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej
w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o.

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość
Gość 25.07.2019, 10:47
Witam
Jak to jest zwalnia się ludzi ze spółki ZGC bo jest na minusie ale 3 prokurenta za duże pieniądze się przyjmuje.
Myślący obiektywnie
Myślący obiektywnie 16.07.2019, 15:04
do tomaszowiaka: Taryfa została opublikowana 4 lipca, uchwalona kilka lub kilkanaście dni wcześniej, analizowana przez URE kilka tygodni, przygotowywana kilkanaście tygodni, prezes Woźniak pracuje od 24 czerwca 2019 r. Znajomość matematyki na poziomie szkoły podstawowej powinna wystarczyć, aby te fakty połączyć i policzyć.
tomaszowiak
tomaszowiak 17.07.2019, 09:51
Prezes Czarnecki zrobił dezercję do Zduńskiej Woli więc nowy Wożniak nie musiał podpisywać
                      tomaszowiak
tomaszowiak 16.07.2019, 13:37
Prezes Wożniak powinien wziąść się do roboty a nie ledwo przyszedł i już podwyżka ciepła. To źle o nim wróż y.
Platforma Obywatelska jedyna szansa na ocalenie naszego Panstwa i zachowanie…
Platforma Obywatelska jedyna szansa na ocalenie naszego Panstwa i zachowanie go w strukturach UE 16.07.2019, 14:30
WziaĆ prostaczku.
Podwyżki są nieuniknione, by ocalić nasza Planetę
Breaking news:
Breaking news: 16.07.2019, 11:50
Daniel Martyniuk rozwodzi się z żoną, córka potentata w produkcji kur i kaczek!
Zaplodnil ja po 1,5 miesięcznej znajomości.

Co to ma wspólnego z Tomaszowem, ano to, że mamy w mieście podobna jakość elit.

jerzyk
jerzyk 16.07.2019, 09:34
Z tymi podwyżkami to jest tak jak z tą domniemaną falą samobójstw nastolatków, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły średniej. co zaobesrowała prezydent Gdańska - Dulkiewicz :))

Upały? Wina PiSu
Zimno? Wina PiSu
Truskawki po 12 zł? Wina PiSu?

Koń by się uśmał z tej tępej propagandy PO.

Wcześniej próbowali podjudzać drogim paliwem, gdy ludzie jeszcze pamietają ile kosztowało za ich czasów
LL
LL 16.07.2019, 08:05
Zarządzenia unijne, jeszcze z czasów starej kadencji. Podziękujcie europarlamentarzystom PO.
LL
LL 16.07.2019, 08:16
Prawda Panie Mariuszu?
Mariusz Strzępek
Mariusz Strzępek 16.07.2019, 01:21
Panowie i być może Panie. Powyższa informacja dotyczy podwyżek taryf za centralne ogrzewanie z miejskiej ciepłowni, z którego korzysta blisko połowa mieszkańców miasta. Poniższe wpisy są kompletnie niezrozumiałe i absolutnie nie na temat. Proszę o komentarze ad meritum
EKO
EKO 16.07.2019, 08:45
Dokładnie Panie Mariuszu chodzi o spółki miejskie które mogą jak napisałem wcześniej wziąć na siebie ciężar opłat za śmieci
ja
ja 16.07.2019, 10:25
Nie mogą - wystarczy zajrzeć do ustawy żeby to wiedzieć.
?
? 16.07.2019, 08:57
co śmieci mają wspólnego z ciepłownictwem panie trollu PO?
EKO
EKO 16.07.2019, 10:29
A tu Cię zmartwie bo głosowałem na PIS i głosował będę. P O to dla nie porażka
?
? 16.07.2019, 10:49
EKO-kłamca
EKO
EKO 15.07.2019, 22:40
Prezydent obiecał że nie będzie podwyżek za śmieci więc trzeba to czymś zrehabilitowac, zaraz poleca w górę opłaty za wodę. Suma sumarum mieszkańcy zapłacą za te nowe smieciary i inne pojazdy w nowo urworzonej spółce 👌👌👌( ale za śmieci nie i potem powie że jednak można nie podnosić a mieszkańcy uwierzą)
varan
varan 15.07.2019, 13:10
Głupota UE jest niebywała. Co z tego że za kilkanaście lat emisja CO2 będzie wynosić "zero", skoro Chiny, Indie, USA czy Brazylia (także poprzez wycinkę lasów Amazonii) mają ekologię w nosie i emitują zanieczyszczeń wielokrotnie więcej niż Europa dzisiaj.
A poza tym wulkan podczas erupcji może wyemitować CO2 tyle ile światowy przemysł przez 100 lat, tak więc ta walka Europy z CO2 przypomina raczej walkę Don Kichota z wiatrakami.
W wyniku tej głupiej nadgorliwości tylko cierpią portfele Europejczyków, a Planeta Ziemia nawet nie odczuje tych ekologicznych zabiegów.
Problemem Polski jest dzisiaj niska emisja, czyli piece węglowe w domach jedno i wielorodzinnych powodujące smog, a nie CO2 emitowane przez ciepłownie czy zakłady przemysłowe.
Oczywiście działajmy pro ekologicznie, nie betonujmy przestrzeni miejskich, wprowadzajmy zielona energię - fotowoltaika na dachach domów jedno i wielorodzinnych plus małe turbiny wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, elektrownie wodne. Natomiast nie zaczynajmy działań od tyłka strony, czyli od płacenia kar/uprawnień. Swoją drogą na co idą te pieniądze, kto na tym zarabia ?
Inna sprawa to co zrobiły rządy PO PIS z różnymi przystawkami przez ostatnie, powiedzmy 15 lat, czyli od momentu wejścia do UE ? Wielkie nic. I co ciekawe w wyborach mogą liczyć w sumie na około 85% poparcia.
I niech mi ktoś powie że polskie społeczeństwo nie jest, powiedzmy delikatnie, niemądre.


L.J
L.J 15.07.2019, 11:55
Ludzie pobierający 500 plus narzekają już, że ta kwota jest niewystarczająca. Gdyż wszystko drożeje piorunująco, wzrost cen ziemniaków i marchwi o ponad 100%. Drożyzna zalewa Polskę a tu jeszcze haracz emisyjny 4,7 mln zł. Emeryci przestają już wykupywać leki żeby regulować rachunki... Wyborcy PIS-u są gorzko zawiedzeni!
światełko w tunelu
światełko w tunelu 15.07.2019, 12:37
Proszę dostrzec światełko w tunelu oto Koalicja Obywatelska zatroszczy się o Polaków, tezy programowe i program rozdawniczy KO są interesujące m.in >program gospodarczy, którego osią będą wyższe wynagrodzenia dla Polaków; uzdrowienie służby zdrowia i polityka wobec osób starszych i wykluczonych<.
wyborca
wyborca 16.07.2019, 16:58
PIS przebija KO w rozdawnictwie, teraz będzie 500+ co miesięc dla niepełnosprawnych i to już od pażdziernika tego roku. Tym samym PIS pozyskał sobie setki tysięcy wyborców!
Mateusz
Mateusz 15.07.2019, 22:08
To nie światełko w tunelu stoimy nad przepaścią!
?
? 15.07.2019, 12:57
Wyższe wynagrodzenia Polaków można zadekretowac?

Zecudwana wiekszosc firm - nawet takiego gignty ja Lidl czy Biedronka nigdy nie daje podwyżki rzędu 500 zł największej grupie pracowników jakim są ci na hali sprzedażowej. Tam wyżej może tak, ale to dotyczy 1% zatrudnionych w tych firmach.

Także gadać sobie mogą. Liczą się fakty, a na ich realizacji mieli 8 lat i to w czasach gdy o środki unijne można bylo występować na wszystko. Teraz te programy są zawezane i wymagają zwykle coraz większego wkłady własnego. W rezultacie o środki z wspólnych europejskich podatków dziś mogą wnioskować jedynie ci którzy już coś tam mają.

Jesli jesteś młodym człowiekiem między 20-35 lat od PO. Ko możesz dostać kopniakaktoru wypchnie Cię na wlóczęgę po najnizszuch pracach w Europie. Potem bidolenie, że Polska się wylidnia :))
POKO KOKO
POKO KOKO 15.07.2019, 12:51
Chyba niczego jeszcze nie opublikowali. A jesli to zrobią to można im wierzyć jak Schetynie w sprawie wmuszanych uchodźców :))
.
. 15.07.2019, 12:29
Oj bzdury wypisujesz.

O podwyżka h jeszcze się naczytamy na tym portalu. Od czereśni przez ciepło po ceny u grabarza i księdza :) Bójta się PiSu

Pozostałe