Panele fotowoltaiczne na dachu TTBS

  • 18.07.2019, 19:56
  • Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Panele fotowoltaiczne na dachu TTBS
28 modułów fotowoltaicznych zainstalowano na dachu siedziby Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Spółka planuje dzięki inwestycji znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej jakie ponosi w związku użytkowaniem budynku na Majowej.

Moc zainstalowanych modułów to 7980 Wp.  Planowany średnioroczny uzysk na podstawie PVGIS wynosi 7310 kWh/rok. Spółka ma możliwość ciągłego monitorowania stanu instalacji. Inwestycja kosztowała 39.360,00 zł brutto i realizowana była w ramach pożyczki w WFOŚIGW w Łodzi. Inwestycja zwróci się po ok. 10 latach, a zakładając, że WFOŚiGW umorzy 40% pożyczki, to zwrot będzie możliwy już po ok. 6 latach.


 

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 23.07.2019, 23:16
Ponieważ jestem wredny typ, to jeszcze dorzucę parę moich wrednych uwag.

1. Umieram z ciekawości, czy Pani Prezes ttbs-u uzgadniała decyzję o montażu tych paneli z kimkolwiek, tzn. głównie z rada nadzorczą w składzie:
Dariusz Pieniak – Przewodniczący
Mariusz Rusiecki – Z-ca Przewodniczącego
Jadwiga Borowska – Członek,
a głównie z właścicielem spółki - miastem Tomaszów Maz.

2. Chciałbym w niedalekiej przyszłości (1-2 lata) przeczytać gdziekolwiek - jakie efekty finansowe zyskało TTBS z zamontowania tych paneli (oczywiście - z uwzględnieniem kosztów tego montażu, obsługi i innych kosztów......?

Ajdejano
Ajdejano 22.07.2019, 22:44
Pultacie się wszyscy, nie wiadomo - o co.

Po pierwsze: budynek ttbs-u jest usytuowany w kierunki południe-północ. Czyli połacie dachów są skierowane na wschód i zachód. Czyli nie ma połaci, skierowanej na południe. Poza tym, połać dachu od strony wschodniej jest praktycznie (zwłaszcza w okresie od października do marca) odizolowana od promieni słońca (zbyt nisko nad horyzontem) poprzez drzewa, posadzone tuż przy budynku ( zdjęcie powyżej).

Po drugie: pogadajcie z prawdziwymi fachowcami od tej technologii (ale np. przy piwku w knajpie), to oni wam powiedzą to, co napisał "Gazownik" (poniżej). Czyli ogólnie: kicha kaszana.

Po trzecie: ttbs to to samo, co wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe. Kupa nierobów, ściągających gorzej jak komornik czynsze, i to dziadostwo nie wie, co z kasą robić. I robią tak: zgłasza się firma od np. instalacji telefonów komórkowych, światłowodów, paneli fotowoltaicznych i ch... wie czego jeszcze, oczywiście do prezesa spółdzielni mieszkaniowej lub ttbs-u, i proponuje "bardzo korzystną" (???!!!) umowę na zainstalowanie tych g.ó.w.i.e.n.
Te g.... są nikomu nie potrzebne, ale kasiorka dla prezesów, owszem - tak. I dalej, już nie będę pisał - o co chodzi.
RobM
RobM 20.07.2019, 18:21
O widzę, że sami "fachowcy" odnawialnych źródeł energii się odezwali! 😉
Fachowiec
Fachowiec 20.07.2019, 21:05
Chyba lepsi od Ciebie. Trochę wiedzy (nawet tej ogólnej) wystarczy.
Ja
Ja 21.07.2019, 11:54
Oj biedny człowieczku, byle komuś dowalić nawet nie mając pojęcia o czym się pisze. Prawdziwy "fachowiec" 🙄
rwd
rwd 29.07.2019, 09:10
Tego typu panele ze względu na swoją ''nieruchomość'' wykorzystują tylko około 52% promieniowania. A to wszystko przez ''oszczędność''. Wystarczą panele śledzące ruch słońca.
Gazownik
Gazownik 19.07.2019, 22:35
Zwróci się po 10 latach ..... jak instalacja gazowa w samochodzie z 3 tys. Trzeba oddać do remontu za 3 tys. albo na złom :-)
W.S.
W.S. 19.07.2019, 18:46
Jeżeli jest to jedyny problem TTBS to pogratulować Zarzadowi i PM Witko.
J
J 19.07.2019, 13:54
Czy ja dobrze widzę, że rząd po prawej jest zacieniony???
Buahahahaha.
Pogratulować.
JK
JK 19.07.2019, 13:32
Zlikwidowac TTBS i nie bedzie kosztow energii.Wszedzie szukaja kosztow.Szkoda ze nie szukaja u siebie w wyplatach.
tomaszowiak
tomaszowiak 19.07.2019, 10:35
Ale hit na miare XXII wieku
rwd
rwd 19.07.2019, 09:44
Zakładać panele, które nie wykorzystują całego światła słonecznego. Może i jest sens, ale ile energii się traci.
To ja
To ja 18.07.2019, 21:52
Radosław ......... gratulacje.

Pozostałe