WOT w Zalewie Sulejowskim - w wodzie i na wodzie

  • 20.07.2019, 09:54
  • Joanna Sztymelska
WOT w Zalewie Sulejowskim - w wodzie i na wodzie
W czwartek, 18 lipca 2019 roku, w Treście nad Zalewem Sulejowskim odbył się pokaz w ramach szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - działania w wodzie i na wodzie. Zajęcia miały charakter instruktorsko-metodyczny.

- Celem zajęć było przygotowanie przyszłej kadry instruktorskiej do prowadzenia działań z wykorzystaniem środków przeprawowych, znajdujących się na wyposażeniu batalionu oraz nauczanie podstaw ratownictwa wodnego. Wiedza nabyta przez instruktorów podczas tego szkolenia będzie wykorzystywana w przygotowaniu pozostałych żołnierzy Obrony Terytorialnej do działania w środowisku wodnym, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku realizacji zadań w czasie klęsk żywiołowych, powodzi, lokalnych podtopień czy zalań - wyjaśnia ppłk Marcin Markiewicz - dowódca 91. Batalionu Lekkiej Piechoty ze Zgierza. 

Zajęcia nad Zalewem Sulejowskim organizowane były po raz pierwszy. W ramach ćwiczeń żołnierze uczyli się zasad bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy tonącym i osobom wyciągniętym z wody oraz obsługi i pływania łodzią rozpoznawczą, od samego jej rozłożenia i napompowania a także załadunku i rozładunku sprzętu wojskowego. 

Instruktorzy WOT ćwiczyli obsługę i umiejętności pływania łodzią saperską w tym podejmowania z wody osób, czyli ratowania tonących. Ważnym elementem w czasie działań wojennych jest przerzucanie drogą wodną żołnierzy i sprzętu wojskowego. 

Żołenierze powiini tez potrafić dokonywac napraw sprzętu wodnego w różnych warunkach. 

Do najtrudniejszych zadań należało wykonanie "normy pływackiej", czyli przepłynięcia 25 metrów oraz trening przemieszczania się żołnierzy drogą wodną i w wodzie. Oczywiście zadania wykonywano w pełnym wojskowym oporządzeniu.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną, oraz Wojskami Specjalnymi piąty rodzaj sił zbrojnych. Każdy w wieku 18 - 63 (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz 18 - 55 lat (w przypadku szeregowych) kto przejdzie postępowanie kwalifikacyjne może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O szkoleniu w WOT mówi się, że spełnia kryteria "2I" tzn. innowacyjne i intensywne. Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT jest profesjonalne i specjalistyczne, przydatne również na cywilnym rynku pracy. Przydaje się także życiu codziennym (np. udzielanie pierwszej pomocy).
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe