Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 21:29
Reklama
Reklama

Otwarcie wystawy pt. "Tomaszowska Policja wczoraj i dziś"

W poniedziałek, 22 lipca 2019 roku, odbyły się uroczystości poświęcone setnej rocznicy powstania Policji Państwowej. Pierwsza ich część miała miejsce w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie uczestnicy mieli możliwość wysłuchania serii wykładów dotyczących historii Policji w naszym mieście i regionie. Druga w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego obejmowała uroczyste otwarcie wystawy jubileuszowej pt. "Tomaszowska Policja wczoraj i dziś", któej kuratorem jest dr Daniel Warzocha. Z okazji Święta wręczono teżawanse tomaszowskim policjantom. 

22 lipca 2019 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się główna uroczystość tomaszowskich obchodów 100 rocznicy powstania Policji Państwowej. Kilkudziesięciu policjantów odebrało akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W związku z przypadającym świętem Policji, Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Szymon Herman przyznał nagrody dla 184 funkcjonariuszy Policji pełniących codzienna służbę w powiecie tomaszowskim, a także 37 nagród dla podległych pracowników Policji.

Nagrody Komendanta Głównego Policji gen.insp. Jarosława Szymczyka otrzymało 14 funkcjonariuszy, a także 2 pracowników tomaszowskiej jednostki Policji. Ogółem z dniem 24 lipca 2019 roku awans na wyższy stopień służbowy, oprócz wyżej wymienionych funkcjonariuszy korpusu oficerów starszych, otrzymuje 63 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, w tym : 1 w korpusie oficerów młodszych , 34 w korpusie aspirantów, 23 w korpusie podoficerów, 5 w korpusie szeregowych.

Bardzo się cieszę, że jako Starostwu Powiatowemu udało nam się włączyć w obchody 100-lecia powołania do życia polskiej Policji. Cieszę się również, że mogliśmy się dzisiaj zapoznać z fragmentem bogatej historii tej służby - mówi Starosta, Mariusz Węgrzynowski. 

Podczas uroczystości o historii Policji w Tomaszowie Mazowieckim i okręgu łódzkim opowiadali dr Andrzej Wróbel, mł. insp. Marian Fronczkowski, dr Daniel Warzocha oraz Jarosław Olbrychowski. Nie zabrakło również emisji filmu pt. „ Tajemnica Ojca” w reżyserii Piotra Piątkowskiego, nakręconego z okazji 100 lecia Polskiej Policji, którego bohaterem jest przedwojenny policjant Stefan Łuksza, pełniący służbę m.in. na ziemi tomaszowskiej. Niespodzianką dla przybyłych gości był człowiek, który osobiście poznał bohatera filmu – profesor dr hab. Janusz Łuksza, syn Stefana Łukszy.

Tę okrągła rocznicę w Tomaszowie Mazowieckim postanowiliśmy uczcić w szczególny sposób. Zaproponowaliśmy panel historyczny obejmujący wykłady o historii tomaszowskiej Policji oraz wystawę zat. "Policja tomaszowska wczoraj i dziś". Mamy eksponaty współczesne, ale również takie sięgające 1830 roku w tym dokumenty pochodzące z Archiwum Państwowego, Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 w Łodzi i Skansenu Rzeki Pilicy - mówi komendant KPP Tomaszów insp. Szymon Herman

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Wystawa prezentuje przede wszystkim 100-letnią historię Policji działającej na terenie powiatu tomaszowskiego. Zwiedzać ja można przez miesiąc w terminie w dniach od 22.07 do 25.08.2019 roku.


14 Przykazań Policjanta z 1938 roku


1.    Honor i Ojczyzna – oto hasła, którymi w życiu Twoim masz się kierować.
2.    Ojczyzna powierzyła Ci broń i oczekuje, że będziesz Jej godny.
3.    Ojczyzna przyznała Ci wyjątkowe prawa. Tych praw nie nadużywaj, gdyż nie są one przywilejem, lecz obowiązkiem, który sumiennie wypełniasz w służbie Narodu.
4.    Przestępstwo jest nieszczęściem. Zachowaj się wobec niego z powagą i ludzkością.
5.    Pomóż temu, kto Twej pomocy potrzebuje i obchodź się ze wszystkimi tak, jak byś chciał, by się z Tobą obchodzono.
6.    Bądź odważny, sumienny, ostrożny i nie zawiedź nigdy zaufania przełożonego. Nadużycie zaufania jest hańbą. Mów prawdę, gdyż kłamstwo jest tchórzostwem.
7.    Pamiętaj, że nosisz mundur. Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Bądź więc zawsze schludnie i czysto ubrany i nie zaniedbuj wyglądu zewnętrznego.
8.    Żyj skromnie, zachowasz przez to niezależność. Nie przyjmuj żadnych podarunków, gdyż to zobowiązuje. Jako policjant nie możesz mieć zobowiązań. Życie ponad stan jest hańbą i prowadzi do nieszczęścia. Pijaństwo zabierze Ci ludzką godność, staniesz się pośmiewiskiem rodaków i zasłużysz na pogardę dzieci.
9.    Pamiętaj, że Cię podsłuchują, więc nie mów publicznie o sprawach służbowych. Zachowaj umiar w mowie.
10.    Bądź w życiu i służbie sprawiedliwy.
11.    W wystąpieniach przeciwko wrogom Ojczyzny bądź bezwzględny, pamiętaj jednak, że dobry żołnierz gardzi okrucieństwem.
12.    Rozkazów przełożonych słuchaj bezwzględnie, bądź wzorem dla podwładnych, którzy Cię pilnie obserwują. Jeśli żądasz od innych, by byli dobrymi kolegami, pamiętaj sam o koleżeństwie.
13.    Miej pogardę dla pochlebców.
14.    Pamiętaj, że jesteś żołnierzem. Nie zaniedbuj ćwiczyć się w żołnierskiej sprawności i ucz się ciągle, pamiętając o tym, że obywatele widzą w Tobie człowieka, który musi wiedzieć wszystko.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tomaszowska obserwatorka 24.07.2019 21:36
Inicjatywa godna pochwały. Lecz z tych zdjęć wynika, naprawdę że niektóre osoby są jak nie z tej bajki. Nie pasują co większości. Ciekawa jestem jak patrzę na te zdjęcia czy wszyscy dobrze się czuli w tym towarzystwie, patrzą co niektórzy na siebie "jak z otwartym nożem w kieszeni". Dobrze że jest zainteresowanie Pana starosty, a gdziesz to nasz pan prezydent ? Pozdrawiam

ZZ TOP 24.07.2019 23:22
Widać, że zazrościsz urody Pani Dyrektor Muzeum. I to cala motywacja w wypisywniu tego typu utyskiwań. 30 lat nic się nie działo, teraz co tydzień jakąś impreza. I wszystko źle. Wiadomo kto to pisze. Czerwone stare rapszle.

Odp 25.07.2019 08:17
Urody ? Komu? czemu ?he he he he. Trzeba ją mieć najpierw. Chyba nie widziałaś z bliska. Na tyle ludzi dobrze dobrze strzeliłaś.

makintosz 26.07.2019 10:16
zanim zabierze się głos dobrze lepiej poznać prawdziwy obraz pracy Muzeum. Dowiedzieć się,jak demontowano związek Solidarność i jak zwolniono MŁODYCH pracowników z tytułami naukowymi. Proszę nie obrażać innych i to w ten sposób.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama