Prawym okiem: Ja, niewdzięcznik, dziękuję... że obiecaliście

  • 05.08.2019, 19:26 (aktualizacja 05.08.2019, 21:25)
  • Mariusz Strzepek
Prawym okiem: Ja, niewdzięcznik, dziękuję... że obiecaliście
Od kilku dni otrzymuję od Wydziału Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji kolejne maile o tym, że obecnie panujaca nam władza ludowa uruchomiła specjalną interaktywną mapę internetową, na której każdy lokalny "troglodyta" może zapoznać się z gigantyczną liczbą inwestycji, jaką ta władza zafundowała jemu... biednemu szaraczkowi, w miejscu zamieszkania. Po piątej, podobnej wiadomości nie pozostawało mi nic innego jak... kliknąć i zobaczyć co tam w naszym mieście się działo, co się zmieniło i jak dzięki rządowym dotacjom wypiękniało.... wszak mieszkam na co dzień poza jego granicami, więc może się zdarzyć, że coś mi umknęło, że czegoś nie zauważyłem, że o czymś nie wiem... No to... klik... I co? Faktycznie... informacja "ciemnemu ludowi" może zaprzeć dech w piersiach. Ciemny lud, zgodnie z zasadą "klik, wrrr" nie analizuje, nie myśli, automatycznie składa ręce i klaszcze... i nie pozostaje nic innego, jak poczekać aż od klaskania obrzękną mu prawice i znudzony pieśnią zawoła o czyny...

- Ogólna wartość prezentowanych na Mapie inwestycji to prawie 561 miliardów złotych. Wartość dofinansowania z budżetu państwa to ponad 453,5 miliarda. Od chwili przejęcia władzy przez obecny rząd z funduszy rządowych zrealizowaliśmy 40,8 tysięcy inwestycji gminnych, 4,4 tysięcy – powiatowych, ponad 2 tysiące inwestycji wojewódzkich i 2,8 tysięcy - ogólnopolskich. Wszystkie z nich można sprawdzić na Mapie – chwali się szef Rządu, Mateusz Morawiecki.Powiedz: sprawdzam - zachęca w wysłanym do dziennikarzy mailu. 

Sprawdźmy więc, skoro tak miło prosi nas o to Pan Premier. Raz... dwa... trzy... Klikam ja i klikasz Ty....Wchodzimy bezpośrednio na stronę z mapą Polski. Mamy tu zagregowane dane dotyczące całego kraju. Liczby nie zgadzają się do końca z wysłanym komunikatem prasowym i wypowiedzią Premiera, ale mniejsza o to, niedbałość stała się jakąś koszmarną normą.

Apologeci obecnej władzy powiedzą zapewne: cóż tam... dwa miliardy w te czy we w te... co za różnica? W sumie, jak się sypie cudzymi (moimi) pieniędzmi na prawo i lewo, to kto by się tak drobną kwotą przejmował. Mimo wszystko od specjalistów od PR z górnej półki władzy publicznej można oczekiwać większej staranności. To też pokazuje sposób traktowania nas, jako obywateli... ciemny naród? 

 

 

Z mapy wynika, że do województwa łódzkiego trafiło z ogólnej puli 12 miliardów złotych. Dużo? Należałoby wyliczyć kwoty per capita, by sprawdzić, czy fundusze dystrybuowane są w miarę równomiernie. Klikamy dalej? No pewnie... Dowiadujemy się, że dofinansowano ponad 2400 inwestycji gminnych, 252 powiatowe oraz 159 wojewódzkich. Nas oczywiście najbardziej interesują te z naszego miasta i powiatu, czyli... klik. 

 Od razu rzuca się w oczy coś oczywistego. Czy to nie dziwne, że wszystkie inwestycje wojewódzkie były realizowane na terenie powiatu tomaszowskiego? Dla mnie, jako wieloletniego samorządowca i dosyć uważnego obserwatora jest to szokujące. "Słuszną linię ma nasza władza" - chciałoby się entuzjastycznie zakrzyknąć cytatem z nieśmiertelnego "Misia". byle tylko z norwidowskimi łapkami ostrożnie... bo przecież już co nieco obrzękły nam na wstępie...  26 inwestycji powiatowych w niespełna 4 lata? Ho, ho, ho... to radnym kurna jestem i do 26 liczyć nie potrafię. A ja myślałem, że w całej tamtej kadencji tylu inwestycji nie przeprowadziliśmy, a co dopiero mówić o ich dofinansowaniu ze środków Rządu RP. Pan profesor Frankiewicz, a później Tomasik przecież podstawowych działań matematycznych uczyli, a tu takie rozczarowanie. Może to wiek? 10 lat temu jeszcze czterocyfrowe liczby w pamięci mnożyłem. A tu 2+2=6. Lecimy dalej? No pewnie... Klik... wrrrr 

Oczywiście najbardziej (jako radnego z III okręgu wyborczego) interesuje mnie miasto. Co my tam mamy? Popatrzcie


 

Okazuje się, że wszystkie 159 inwestycji wojewódzkich zlokalizowanych jest w granicach administracyjnych miasta. Ślepcy i malkontenci tylko ich nie zauważają. No i oczywiście durna opozycja... dla której ważniejsze są problemy środowisk LGBT niż nowe domy, mosty, drogi i szkoły... Nie na darmo przyjeżdża tu Antoni M. i nie za darmo w prezencie otrzymał figurę wielkości krasnala ogrodowego. Taki wkład... takie zaangażowanie... to naprawdę minimalne podziękowanie...Przyjaciel Powiatu? Nie! Dobroczyńca!

Podobnie jest z inwestycjami powiatowymi. Gminy: Lubochnia, Inowłódz, Ujazd, Rokiciny, Żelechlinek, Budziszewice, Będków, Rzeczyca, Tomaszów (wiejska) są przez nasz powiat zaniedbane. Wszystkie (przypominam, że jest ich 26) inwestycje znowu w granicach administracyjnych miasta. Chciałbym powieść Was na pokuszenie i namówić do kliknięcia w przycisk z inwestycjami gminnymi. Spokojnie... nie będziecie musieli się z tego spowiadać, nie traficie na strony przeznaczone dla napalonych nastolatków ani na klub dyskusyjny sejmowych swingersów... Śmiało więc..., klik... wrrr

 

No i nagle wszystko staje się jasne. Skąd tyle inwestycji? Otóż za wydatki inwestycyjne przyjęto też... strumień zasiłków socjalnych oraz drobnych dotacji dla klubów sportowych. Poważnych inwestycji o charakterze infrastrukturalnym jest niewiele. Na terenie miasta dwie najważniejsze to budowa hali lodowej i odwiert geotermalny. Ciekawostką jest zaznaczona na górze inwestycja obejmująca przebudowę drogi krajowej DK 48. Kwota to blisko 24 miliony złotych. Dlaczego inwestycja jest intrygująca? Ponieważ pisaliśmy o niej w listopadzie 2016. Jej przebudowa miała się odbyć w roku 2017. Do dzisiaj jednak na jej terenie nikt nie widział ani jednego robotnika. Nie tylko w koparce, ale nawet dźwigającego połamany szpadel.... 

Nie tylko chodniki...

Podsumowując. Nie chodzi mi o pisanie "paszkwili" na tę czy inną władzę. Mój stosunek do wszystkich partii jest jednakowy. Nie lubię jednak, kiedy ktoś w sposób ordynarny i pozbawiony finezji próbuje robić ze mnie głupca. Budzi to mój wewnętrzny sprzeciw.  A w tym przypadku dokładnie tak jest. Na opisywanej stronie mamy do czynienia z niechlujstwem, przekłamaniami i manipulacjami. Moim zdaniem jest to wszystko robione z premedytacją. Budowane są obrazy, mające wywoływać określone reakcje. (Cialdini: klik... wrrr). Jej autorzy dokładnie wiedzą, że tylko nieliczni pokuszą się o chociaż pobieżną analizę, a szczegółową zrobią być może jednostki. Stanowi ona jedynie narzędzie, którym można posługiwać się w czasie wieców wyborczych.

Powiedz: sprawdzam? 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Darek
Darek 06.08.2019, 13:06
Nie jestem zwolennikiem PIS,ale jak zwykle wam nic nie pasuje,ciekaw jestem co działo sie w Tomaszowie w Polsce za 8 lat rzadow PO?,bo chciałbym byc idiota jak mowila Bienkowska i zarabiac 6000 zł. Trochę uczciwosci Panie Mariuszu i przyzwoitosci.
MS
MS 06.08.2019, 13:14
Właśnie o uczciwości jest ten felieton, a właściwie jej braku. Co ma do tych pozornych sukcesów minister Bieńkowska? Ona opracowywała tą propagandówkę?

Tu możemy mowić o trzech podejściach do tematu:

1. Na kłamstwa się godzimy
2. W kłamstwie uczestniczymy
3. Kłamstwa nie rozumiemy

O przyzwoitości (chociaż nie mądrości) możemy mowić tylko w przypadku punktu numer 3

PS.

Klik... wrrrr
jakub_olczyk
jakub_olczyk 06.08.2019, 08:32
I sprawdza się stare powiedzenie, że "nikt Wam tyle nie da, ile ja Wam obiecam". A poza tym, w materiale widać nasze, tomaszowskie "bogactwo", tzn. skąd miejski budżet taki duży - to transfery na świadczenia społeczne, które "ładnie" wyglądają na papierze, ale wydać je może tylko MOPS.
slawek
slawek 06.08.2019, 07:44
w tym kontekście polecam również artykuł o Nowej Soli i milionowych inwestycjach w BiznesInfo i wypowiedź tamtego prezydenta:

"Realizuję swoją filozofię zarządzania miastem: najpierw dochody, a potem wydatki, aby realizując marzenia, nie narażać naszych dzieci na spłatę naszych zobowiązań - podkreślił prezydent Nowej Soli."
slawek
slawek 06.08.2019, 07:38
mamy największą w Europie ślizgawkę cóż z tego, że trzeba dołożyć znowu kilka milionów na utrzymanie. W naszej obecnej rzeczywistości kwota milionowa już na nikim nie robi wrażenia." Milion w te milion we w te". Miliony dla Tadeusza, miliony dla kochanego marszałka na podróże samolotowe, miliony na nagrody i premie. Ciemny lud to wszystko kupuje. Ma w przełyku, ze mu cenę wywozu śmieci podnoszą o ponad 100%, energii dla małych podmiotów gosp. o 70%, że mu galopująco rosną ceny żywności, że brakuje leków, że do lekarzy specjalistów kolejki się wydłużyły a nie skróciły, że zamykane są oddziały onkologiczne i generalnie pomoc dla chorych na raka jest coraz gorsza. Ale jest dobrze, mamy ślizgawkę, mamy ślizgawkę, mamy ślizgawkę i właściwie nic więcej ZERO inwestycji. Ciemny lud to kupuje. Jest OK.
ja
ja 06.08.2019, 09:48
Za śmieci to pan platformie podziękuj - to ich reforma to spowodowała. Cała Europa o TM dzięki "ślizgawce" o Tomaszowie usłyszała. A może powie pan jak mają się inwestorzy inaczej o tm dowiedzieć? W mieście gołym okiem widać dobrego gospodarza, ale opozycja musi z założenia być na nie, bo inaczej góra palcem pogrozi.
Dziękuję
Dziękuję 06.08.2019, 16:24
świetnie napisane. Pojawiaj się tu częściej. Na pewno masz jednego fana!
do "ja"
do "ja" 06.08.2019, 15:06
Wzrost cen składowania śmieci jest od 1stycznia 2018. Taka ustawa resortu środowiska. O "ślizgawce" może dowiedziała się cała Europa i co ? Tłumów nie widać. Dobry gospodarz... Nie sztuką jest wziąć kredyt i kupić drogie auto na które nas nie stać. Sztuką jest kupić auto żeby było nas stać na wszystkie opłaty i utrzymanie. Pozdrawiam
maniek
maniek 06.08.2019, 11:50
Jak inwestorzy się dowiadują? Na pewno nie patrzą na to gdzie są obiekty sportowe. Najpierw spojrzenie na mapę - gdzie są duże węzły drogowe autostrad i ekspresówek, niedaleko dużych miast. Czy są tam do kupienia duże uzbrojone działki? Łącznica z A1 od Zawady do Tuszyna zwiększyłaby wielokrotnie zainteresowanie inwestorów.
Mówisz, że cała Europa się dowiedziała o Tomaszowie dzięki Arenie, czyli wszyscy w Tomaszowie powinni znać również rosyjskie miasto Kołomna?
Miastu bez Areny nie byloby wcale lzej
Miastu bez Areny nie byloby wcale lzej 07.08.2019, 06:26
Gdy nie bylo Areny nikt ze swiata nawet nie zatrzymal sie tu na siku.
Dzos jest inaczej w Galerii w Intermarche regularnie robia zakupy hinduski, ktpre nie sa rbtnicami, a sportsmenkami...

PS Panie Manku, jesli wiesz kto spowolnil mi bloga co w praltyce czyni go nieodwiedzalnym, prosze, bardzo prosze, zdejmij ze mnie juz te klatwe. 500 wejsc mialem tygodniowo, teraz w graocach bledu. Nie roboe tego dla siebie.
slawek
slawek 07.08.2019, 07:40
SUPER, hinduski przyjeżdżają do Galerii bo w TM jest ślizgawka?? no niezła stójka na dwunastnicy!!! czym ty się odżywiasz???a tak na marginesie to zdaje się, że Intermarche z Galerii się zwija to co się z tymi hinduskami stanie, gdzie się podzieją??
slawek
slawek 06.08.2019, 07:26
Panie radny/redaktorze "ciemny lud to kupi". Bardzo dziękuję za taki artykuł. Strasznie trudno przebijają się takie informacje.
Dobre i to
Dobre i to 05.08.2019, 22:03
Uruchomili w koncu te domene gov.pl Przez tyle lat wisialo na tym tylko pate stron. Dopiero od kilku mamy do czynienia z prawdziwa e-adminstracja.
Piotr K
Piotr K 05.08.2019, 21:34
Panie Mariuszu brawo za analizę. Teraz skoro doszliśmy do faktów niewykonania inwestycji to co dalej?
Jak zostały zaksięgowanie i u środki przeznaczone na inwestycje?
hmm
hmm 06.08.2019, 09:49
Panie radny,... biją dzwony tylko nie w tym kościele - jak zawsze:)

Pozostałe