Nie tylko turbina

  • 08.08.2019, 08:51 (aktualizacja 08.08.2019, 09:10)
  • Mariusz Strzepek
Nie tylko turbina
Zwracacie się do nas często z różnego rodzaju pytaniami. Staramy się szukać na nie odpowiedzi we właściwych instytucjach. Pytania dotyczą tak przeróżnych spraw, że trudno je nawet wszystkie wymienić. Tym razem chodzi o funkcjonowanie jednej z komunalnych spółek, która postanowiła wytwarzać prąd...

ZGWK Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim ogłosił 21.08. 2018 przetarg na budowę turbiny wodnej do odzysku energii elektrycznej jako elementu technologicznego oczyszczalni ścieków (MEW). W informacji z otwarcia ofert podał kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia tj. 525.400,13 zł brutto. Generator zamówiono o mocy nominalnej wynoszącej 3 kW. 

Reasumując: 

- 1kWh kosztuje ca. 0,60 zł, 

- generator rocznie wyprodukuje energii elektrycznej za ca. 15 000 zł 

- inwestycja zwróci się ca. za około 35 lat 

Biorąc pod uwagę - trwałość elementów składowych jak i samej budowli, zaproponowaną cenę ofertową znacznie wyższą a niżeli środki Zamawiającego - inwestycja wydaje się nieefektywna jeżeli nie bez sensu. ZGWK wykonuje zadania własne gminy między innymi z pieniędzy podatników.

- napisał stały czytelnik portalu, na którego wątpliwości odpowiada prezes Maria Chilińska. 

Postępowanie przetargowe na „Budowę turbiny wodnej do odzysku energii jako elementu technologicznego oczyszczalni ścieków w Tomaszowie Mazowieckim - Małej Elektrowni Wodnej (MEW)” (stanowiąca jedno z zadań Projektu pn. „Innowacyjne technologii w uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w Tomaszowie Mazowieckim” dofinansowanego z POiŚ), obejmuje swym zakresem nie tylko budowę/realizację związaną z budową turbiny, ale także infrastrukturę, która wykorzystywana będzie również dla innych potrzeb oczyszczalni, Spółki (np. droga dojazdowa z umocnieniem skarpy prowadząca do turbiny, ale też do wylotu kanału ścieków oczyszczonych do rzeki Pilicy i lagun). Tym samym nie można powiedzieć, że całość kosztów tego postępowania przeznaczona jest na budowę turbiny, gdyż te są znacznie mniejsze niż całkowita wartość zadania.

- Spółka realizuje cele publiczne, a tym samym podejmowane inwestycyjne działania nie zawsze mogą być rozpatrywane w kategoriach projektów komercyjnych. Służą  one zaspokajaniu i realizacji celów wyższych związanych z ochroną środowiska, zdrowia i życia ludzi, w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Należy więc pamiętać, że ujemna wartość wskaźnika NPV nie oznacza, że dany projekt nie powinien być realizowany, gdyż decyzja taka podejmowana jest także na podstawie dodatkowych, oczekiwanych korzyściach z jego realizacji , których bardzo często nie da się wyrazić w ujęciu pieniężnym - pisze w odpowiedzi Prezes Chilińska. 

Dodatkowe cele, na podstawie których podjęte zostały decyzje o realizacji projektu to:

  1.  Zastąpienie energii paliw konwencjonalnych energią paliw ze źródeł odnawialnych. Spóła działa w duchu gospodarki opartej na zasadzie zrównoważonego rozwoju określonej w Strategii Europa 2020, tj. pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych (z płynącej wody - oczyszczonych ścieków). Jednym z celów Strategii Europy 2020 jest generowanie co najmniej  20% zużywanej energii ze źródeł odnawialnych. Realizacja ww. zadania przełoży się na zmniejszenie zakupu już wytworzonej energii – tym samym zmniejszenie emisji CO2 u jej wytwórcy oraz oszczędności finansowe w Spółce. Produkowana w turbinie energia elektryczna  powstanie z wykorzystania zmiany spadku wody.  Wykorzystanie energii kinetycznej wody, które są niewyczerpalne, wpisuje się więc w politykę zrównoważonego rozwoju UE oraz polityki energetycznej Polski, a do tego wykorzystanie takiej energii jest dużo mniej inwazyjne dla środowiska niż spalanie paliw kopalnych.
  2. Turbina MEW jest elementem technologicznym oczyszczalni ścieków w Tomaszowie Maz. Dotychczasowe inwestycje, związane z rozbudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, modernizacja i zautomatyzowanie oczyszczalni ścieków znacznie zwiększyło zapotrzebowanie na energię elektryczną, dlatego Spółka dąży do dywersyfikacji w zakresie pozyskiwania energii w celu poprawnej działalności oczyszczalni. Turbina będzie więc dodatkowym źródłem energii zasilającym obiekty oczyszczalni i umożliwi zabezpieczenie płynności dostaw energii w przypadku przerw w dostawie od innych dostawców.  Dodatkowo posiadanie kanału zasilającego małą elektrownię wodną powiązanego z istniejącym kanałem odprowadzającym ścieki ułatwi Spółce zarządzanie zrzutem ścieków z oczyszczalni.
  3. Poprawa stanu środowiska poprzez przeciwdziałanie i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska przez odgraniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz zastąpienie energii paliw konwencjonalnych energia paliw ze źródeł odnawialnych. Realizacja tego zadania wpisuje się także w unijna politykę dotycząca zmiany klimatu, tj. przeciwdziałaniu  zmiany klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych (tj. do roku 2050 o 80%-95% w porównaniu do poziomów z lat 90 XX wieku). Szacuje się dla ww. inwestycji, iż zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery  w wysokości ok. 10.57 Mg CO2/rocznie.

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zgred
Zgred 10.08.2019, 01:36
Jeden wpis mi Pan odrzucił, ale ten numer z tą turbiną o mocy jedynie 3kW, to może być niezły pomysł na rozpoczęcie następnych, innowacyjnych numerów, na które jest unijna kasa.
Zwłaszcza, że znam ludzi w urzędzie, którzy będą w stanie takie innowacyjne numery pociągnąć od strony papierów.
Rysiu
Rysiu 09.08.2019, 14:24
Takiego zakresu działalności (produkcja energii elektrycznej) nie ma spółka w zakresie swoje działalności nie sposób znaleźć też takiego zakresu w Ustawie o samorządzie gminnym w szczególności Art. 7.
hejlo
hejlo 09.08.2019, 17:48
Przestancie juz przynudzac.

Filtry do sra.ki chca robic prąd niech robią, chcą produkować kalosze niech produkują. Nowa naczelana Faktu Katarzyna Kozlowska - tez z niezlegoostrego tabloidu (tytlu: "Ojciec wybral polityke, a syn sznur" bronilem do konca" Jest PRAWDZIWY, obrazowy, do powtorzenia przez nie znajacych sie ludzi na przystanku - a to jest cel tabloidu)

Ta idiotka, ktora sama po Smolensku rozdawala Wprost pod Palacem Prezudenckim gdy ludzie płakali, teraz z tablodu robi jakies forum dyskisji...

Firmy wydawaloby sie zajmujace sie jednym, zajmja ie tez czym inym.

Ta agencja mienia wojskowego przeciez za PO tez zaczela prowadzic osrodki wczasowe. Niby wojsko a jednak hotelarze. I to dobre osrodki. Oboady nie drogie, a zawsze sycąca mocna zupa, jakas wkladka miesną. Super
hejlo
hejlo 09.08.2019, 17:54
*nie pracowalem w Fakcie - tak tam zabrzmialo wyzej. Bronilem w rpzmowach o tym tytule. Bo byl super. W niczym Millerowi nie uwlaczal.
ComTM
ComTM 09.08.2019, 07:49
Gdyby ta Pani Prezes inwestowała z własnej kieszeni, to NPV i zwrot z inwestycji byłby dla niej najważniejszy. A tak, to cóż, trzeba coś robić aby pokazać innowacyjność, "wpisać się w politykę zrównoważonego rozwoju", potem ewentualnie rozdać nagrody za zaangażowanie w projekt i uroczyście otworzyć obiekt. Uwaga poza treścią tego artykułu: zauważcie Państwo, że urzędnicy różnego szczebla (także najwyższego) najczęściej określają pieniądze w budżecie mianem "środki". Tak więc "środki" trzeba wydać, zagospodarować, przeznaczyć na nie zawsze mądre cele. "Środki" brzmi lepiej niż pieniądze czy podatki, "środki" są bardziej anonimowe, ich wydawanie nie boli...
Polecam
Polecam 08.08.2019, 22:49
Google: KONTROWERSYJNE WYDATKI w stolicy. "W Warszawie influencer za łyk kranówki może dostać 12 tysięcy!"
Polecam :(
Polecam :( 08.08.2019, 23:20
to nie jest „ciemny lud to kupi”
?
? 08.08.2019, 20:02
Milosc dp NT niedwzajemniona, to juz wiem nie od dzis, ale dlaczego nie mozna promowac seniora z Zoliborza, ktory bystroscia umyslu przesciga niejedngo 20latka?
Ja
Ja 08.08.2019, 17:28
Niezła rozpusta
Robert
Robert 08.08.2019, 13:23
Za tą kwotę można by było kupić około 800 szt. ogniw fotowoltaicznych o łącznej mocy 230 kW a nie turbinę 3 kW :D ha ha ha
varan
varan 08.08.2019, 09:32
Raczej lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie farmy słonecznej na hektarach bezużytecznych trawników, które wymagają ciągłego koszenia.

Pozostałe