155 rocznica urodzin Romana Dmowskiego

  • 10.08.2019, 13:22
  • Joanna Sztymelska
155 rocznica urodzin Romana Dmowskiego
W piątek, 9 sierpnia 2019 roku, pod pamiątkowym obeliskiem na Rondzie Romana Dmowskiego odbyło się uroczyste złożenie kwiatów w 155 rocznicę urodzin ojca poslkich "endeków". Uroczystość zorganizowana została przez lokalne Koło Ruchu Narodowego, a prowadził ją prezes Andrzej Fąk.

- W dniu dzisiejszym obchodzimy 155 rocznicę urodzin Romana Dmowskiego, wybitnego Polaka. W naszej dzisiejszej uroczystości udział biorą przedstawiciele Stronnictwa Narodowego- osoby, które ufundowały obelisk oraz zaprzyjaźnione ideowo organizacje Tomaszowa Mazowieckiego. Roman Dmowski - postać wybitnego męża stanu, polityk II Rzeczpospolitej, osoba, która czynnie uczestniczyła w rozmowach Traktatu Wersalskiego, który jest współtwórcą odzyskania naszej niepodległości. Wybitny mąż stanu, skonfliktowany ideowo z Józefem Piłsudskim. Historia II Rzeczpospolitej pokazywała te konflikty. Roman Dmowski, to twórca idei narodowej i organizacji narodowych  w okresie II Rzeczypospolitej. Dlatego warto o nim pamiętać i przy takich uroczystościach, jak dzisiaj, świętować - powiedział Andrzej Fąk - prezes Koła Ruchu Narodowego na powiat tomaszowski.
 
W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele Stronnictwa Narodowego, oddział w Tomaszowie Mazowiecki: Antoni Malewski, Arkadiusz Lechowicz - pierwszy prezes Stronnictwa narodowego, Marian Matuszewski - prezes Klubu Stowarzyszenie Inteligencji Polskiej w Tomaszowie Mazowieckim, który stworzył inż. Ryszard Michalak - członek honorowy.

Osoby te zbierają się każdego roku w rocznicę urodzin, 9 sierpnia oraz rocznicę śmierci, 2 stycznia. Organizatorzy już zapraszają mieszkańców na najbliższą uroczystość, 2 stycznia 2020 roku, w 81 rocznicę śmierci Romana Dmowskiego.  

Uczestnicy wspominali czasy, kiedy został umieszczony obelisk poświęcony Romanowi Dmowskiemu, o tym, jak pierwsze rondo w naszym mieście otrzymało imię tego wybitnego Polaka oraz jak udało się prawie 20 lat temu doprowadzić do wykonania sztandaru Stronnictwa. 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów przez delegację byłych członków Stronnictwa Narodowego: Arkadiusza Lechowicza, Wacława Jakóbczyka, Mirosława Strzeleckiego, Antoniego Malewskiego reprezentującego również Klub Gazety Polskiej. Następnie delegacje: Stowarzyszenia Inteligencji Polskiej w osobie prezesa Mariana Matuszewskiego i Ryszarda Michalaka prezes honorowy, jak również przez organizatorów uroczystości, członków tomaszowskich struktur Ruchu Narodowego reprezentowanych przez sekretarza Jarosława Włodarczyka, Tomasza Legezińskiego i Piotr Płoszyńskiego.

- Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym jego obszarze i przez cały czas jego istnienia zarówno dziś, jak w wiekach ubiegłych i w przyszłości; to znaczy, że czuję swą ścisłą łączność z całą Polską: z dzisiejszą […]; z przeszłą – z tą, która przed tysiącleciem dźwigała się dopiero, skupiając koło siebie pierwotne pozbawione indywidualności politycznej szczepy, i z tą, która w połowie przebytej drogi dziejowej rozpościerała się szeroko, groziła sąsiadom swą potęgą i kroczyła szybko po drodze cywilizacyjnego postępu, i z tą, która później staczała się ku upadkowi, grzęzła w cywilizacyjnym zastoju, gotując sobie rozkład sił narodowych i zagładę państwa, i z tą, która później walczyła bezskutecznie o wolność i niezawisły byt państwowy - pisał Roman Dmowski. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (7)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zgred
zgred 11.08.2019, 13:21
Tolek Malewski jest zawsze wierny temu, co wyznaje.

Ale, gdzie jest ten gościu, który kiedyś też tak "uwielbiał" Dmowskiego i który na tym "uwielbieniu" zdobył mandat radnego RM i nawet był przewodniczącym RM. Podobnie, jak jego koleś z tej samej listy, który z 97 głosami tez został radnym RM (razem było ich DWÓCH....sic!!!)???

To taki typowy przykład lokalnej żenady.

Pozostałe