Walki w Skansenie

  • 20.08.2019, 07:07
  • Joanna Sztymelska
Walki w Skansenie
W niedzielę, 18 sierpnia 2019 roku, w Skansenie Rzeki Pilicy odbył się piknik militarny

- Rdzeniem naszego pikniku będzie o godzinie 15.00 inscenizacja historyczna pod nazwą "Atak partyzantów Armi Krajowej na oddział wehrmachtu". Inscenizacja nawiązuje do walk 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej w 1944 roku. W ogóle, cały nasz piknik jest oparty na wydarzeniach sprzed 75 lat, bo w tym roku właśnie przypada 75 rocznica akcji "Burza" oraz walk 25 Pułku Piechoty AK, w którym walczyło co najmniej kilkudziesięciu tomaszowian z dowódcą pułku, Rudolfem Majewskim, pseudonim Roman Leśniak, na czele. Jest tutaj przedstawiona tablica upamiętniająca tych tomaszowian, która w Skansenie będzie już póżniej prezentowana na stałe - powiedział Zbigniew Cichawa, kierownik Skansen Rzeki Pilicy.

Inscenizacje historyczną zaprezentowali rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Batalion Tomaszów", który był też współorganizatorem Pikniku militarnego. Kolejnym współorganizatorem była Jednostka Strzelecka 1002, której patronem jest właśnie Rudolf Majewski, pseudonim Roman Leśniak. Strzelcy przygotowali kilka atrakcji, szczególnie dla najmłodszych. Było m.in. "pole minowe", na którym zakopane zostały metalowe losy. Każdy uczestnik miał możliwość wyszukać los wykrywaczem metalu i wymienić go na maskę, menażkę i inne nagrody. Przygotowane też było stanowisko strzeleckie, na którym można było strzelać do celu. Każdy chętny mógł też odbyć przejażdżkę wozem wojskowym.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

- Oprócz Jednostki Strzeleckiej są tutaj także żołnierze innych formacji, min. z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, są  żołnierze z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, której patronem jest Warszyc, bardzo znany żołnierz wyklęty. Jest wreszcie stoisko promocyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tomaszowie Mazowieckim. Bardzo dużo się dzieje. Naprawdę warto być dzisiaj w Skansenie - dodaje kierownik Skansenu

 
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe