„Cześć i Chwała Bohaterom-Tomaszów Mazowiecki 1939-1945”

  • 27.08.2019, 18:52
  • Koordynator Projektu Piotr Dębicki
„Cześć i Chwała Bohaterom-Tomaszów Mazowiecki 1939-1945”
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” zaprasza do wzięcia udziału w Projekcie –„Cześć i Chwała Bohaterom-Tomaszów Mazowiecki 1939-1945” będącego realizacją zadania publicznego w ramach podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Wychowanie w patriotyzmie jest bardzo ważnym czynnikiem wychowawczym. Poczucie wspólnoty z własnym narodem powinno być  wrodzone i spontaniczne. Głównym celem wpajania patriotyzmu jest uczenie szacunku do swojego kraju oraz rodaków. Założeniem  naszego projektu jest  wzmacnianie i budowanie zachowań patriotycznych  w naszych dzieciach i młodzieży, poczucia więzi z własną małą ojczyzną oraz przekazywanie wiedzy i historycznej w sposób łatwy i zrozumiały.

W związku z 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej chcemy przypomnieć wydarzenia, które miały miejsce w okolicach i samym Tomaszowie Mazowieckim podczas Wojny Obronnej 1939 roku. Tym bardziej, że walki 45 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych i śmierć jego dowódcy płk. Piotra Hojnowskiego to mało znany epizod walk polskich żołnierzy z V kolumną niemiecką pomimo, że to wydarzenie jest upamiętnione inskrypcją na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Chcemy również przybliżyć mieszkańcom realia życia w okupowanym Tomaszowie i ówczesny wygląd miasta. Warunki życia w getcie  i losy jego mieszkańców. Codzienne problemy zarówno podczas okupacji niemieckiej, jak i po wkroczeniu wojsk sowieckich.  W działaniach odniesiemy się do materiałów źródłowych zgromadzonych w tomaszowskich instytucjach oraz obiektów miejskich związanych z omawianym okresem.

Warte jest również podkreślenie wkładu działań tomaszowian w ramach struktur Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka  Dobrzańskiego –„Hubala”,  Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, konspiracji niepodległościowej i podziemia antykomunistycznego.

Pragniemy też przybliżyć sylwetki tomaszowskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach II Wojny Światowej.

Zadanie jest kierowane głównie do młodzieży szkolnej oraz mieszkańców miasta.

Projekt "Cześć i Chwała Bohaterom-Tomaszów Mazowiecki 1939-1945" przewiduje organizację cyklu przedsięwzięć historyczno-kulturalnych w miesiącu wrześniu 2019 roku, dla uczczenia bohaterów Ziemi Tomaszowskiej poległych w okresie 1939-1945. Będą one skierowane są do wszystkich mieszkańców miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Powiatu Tomaszowskiego.

W skład projektu wchodzi:

a)  przeprowadzenie w formie elektronicznej konkursu historycznego "Tomaszów Mazowiecki -Wrzesień 1939", dla indywidualnych mieszkańców  w dniu 6 września 2019 roku. Publikacja pytań konkursowych odbędzie się na stronie partnera projektu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8: zsp8.eu .

Organizator opublikuje 20 pytań konkursowych dotyczących działań wojennych podczas Wojny Obronnej Polski w 1939 roku z naciskiem na wydarzenia wiązane z regionem Tomaszowa Mazowieckiego.  

Ilość uczestników mogących wziąć udział w konkursie będzie nielimitowana, jednak każdy będzie mógł wziąć udział w konkursie tylko raz. Nagrody i wyróżnienia zostaną przyznane w kategorii indywidualnej. Zwycięzcami zostaną osoby 3 pierwsze osoby, które najszybciej przyślą poprawne odpowiedzi na adres mailowy: [email protected] ;

b) gra miejska "Wojenny Tomaszów 1939-1945" dla uczniów szkół podstawowych i średnich 27 września 2019 roku w godz.8.00-13.00.

Przeprowadzenie gry miejskiej „Wojenny Tomaszów 1939-1945" polegającej na wykonaniu przez 4-osobowe drużyny (w składzie co najmniej jedna uczennica) i opiekuna zadań o charakterze historyczno-sprawnościowych na terenie miasta, w oparciu o punkty związane z jego historią. Nagrodzone zostaną 3 pierwsze zespoły w dwóch kategoriach  szkół średnich i podstawowych. Pozostałe drużyny mogą otrzymać wyróżnienia w postaci pamiątkowych dyplomów i upominków. Obsługę gry na punktach kontrolnych zapewnią członkowie SRH "Batalion Tomaszów", SRH "Tobie Ojczyzno" oraz wolontariusze. Po  zakończeniu konkurencji jest planowane w Skansenie Rzeki Pilicy ognisko z kiełbaskami i wojskową grochówka.

Zgłoszenia drogą elektroniczną według załącznika do 20 września 2019r. na adres: [email protected]

Harmonogram projektu:

1.Rozpoczęcie projektu poprzez ogłoszenie regulaminu konkursu historycznego „Tomaszów Mazowiecki - Wrzesień 1939”.

         1.09.2019r.

2.Publikacja pytań konkursowych.

         6.09.2019r.

3.Przygotowanie wystawy „Tomaszów Mazowiecki i okolice w latach 1939-1945”. 

        1-27.09.2019r.

4.Przeprowadzenie gry miejskiej "Wojenny Tomaszów 1939-1945" dla uczniów szkół podstawowych i średnich w drugiej połowie września 2019 roku;

         27.09.2019r.

5.Podsumowanie konkursu  i gry miejskiej wraz z ekspozycją wystawy  oraz  koncertem patriotyczno-historycznym.

         28.09.2019r.

Koordynator Projektu Piotr Dębicki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Moorhouse: Niemcy nie rwali się do wojny
Moorhouse: Niemcy nie rwali się do wojny 30.08.2019, 17:06
W jutrzejszej Rzeczpospolitej:

Propaganda mocno eksponowała wizję wyższości technologicznej sił niemieckich nad polską armią, ale też wyższości rasowej nad narodem polskim. Starano się przedstawić działania na Wschodzie jako „czystą" wojnę. Tymczasem skala zbrodni popełnionych przez żołnierzy III Rzeszy była ogromna - mówi Roger Moorhouse, historyk.
Moorhouse: Niemcy nie rwali się do wojny
Moorhouse: Niemcy nie rwali się do wojny 01.09.2019, 10:51
No to już to znam ten wywiad w całości i żałuje tych 5 złotych. Rozmiękczanie opinii publicznej w Polsce.

Nie będzie to być może do uzyskana nigdy w całości, (800 miliadrów euro) ale nic nie zaszkodzi jeśli by przynajmniej dopóki jest Merkel ich trochę przycisnąć. Zwyczajnie posmagać medialnym batem. Tylko takie mamy możliwości. Drzeć łacha z Niemca gdzie się da.

Chociaż by zgodzili się utworzyć jakiś jeden duży program stypendialny dla polskich dzieci ze wsi. Z miliard euro by na to dali.

Ale sprawa repracji niemieckich stawiana przez polski rząd to jest też kwestia nie milknących reparacji żydowskich wobec Polaków. Jeśli będziemy milczeć, w końcu przypiszą nam współsprawstwo w Holokauścię, jakiś przytakiwcz tutaj dla świętego spokoju przytaknie popodpisuje, by pokazać jakim światłym Europejczykiem jest. A dalej będzie - "no to co, Niemcy zapłacili za swoje, to teraz wy. Polaczki"

Gdyby nie Kaczyński z tą lista zniszczeń, podczas gdy był prezydentem Warszawy, dziś w ogóle nie było gadki na ten temat. Dziś jesteśmy jednak już jakoś mniej wyszydzani. Takie mam wrażenie.

Każdego dnia gdy jest taki potężny upał, modle się o dwie rzeczy. By Mama wrociła a w radio nie usłyszał o śmierci Jarosława Kaczyńskiego.

Robert
Robert 28.08.2019, 17:15
13 tysiecy Niemcow to liczba zanizona na powitalnym transparencie, gdyz w 1945 roku spis ludnosci podaje ze bylo ich 20 tys, przed wysiedleniem z Tomaszowa
13,000
13,000 29.08.2019, 22:11
Zwożeni też byli w czasie wojny, głównie na wschód bo szybkie zaludnianie nowymi rodzinami to jest stały element czystek etnicznych. Do dziś Izrael tak robi na terenach formlanie przeciez przez ONZ uznanych za okupowane.

Jeśli druga strona nie już armii (jak było w Polsce), czy nie miała w ogóle jak w Palestynie, to ludzie wygodnieni gdyby chcieli wrócić stają przeciwko przybyszom. W Izraelu często już w nowych domach/ Poza tym w przypadku jakichś mediacji międzynarodowych można okupant prosić o rozstrzygnięcie w formie plebiscytu i już nie musi (przynajmniej tylu), zwozić autokarami, tylko głosują już ci którzy są.

Podczas powstań śląskich mniej ale też bo fotografia już istniała, ale teraz tym bardziej w epoce wideo, zawsze można robić propagandę - pokazywać niewinnych cywilów, spokojnie sobie mieszkajacych. Na niezaangażowanego gdzieś na świecie widza będzie to oddziaływać, a nie bęðzie wnikał, że dom został zasiedlony przez zaledwie 6 miesiacami, a poprzednich wygoniono czy wymordowano.

Zatem Niemcy osiedlali szybko na terenach które zajmowali. I to w sytuacji, gdy ludzi w samych Niemczech brakowało, bo przecież też „aryzowano” słowiańskie dzieci.

Tak czy siak, nawet jeśli 13,000. To jest bardzo dużo, Tomszów miał wowcza 45,000 mieszkańców.
T.J.
T.J. 30.08.2019, 17:47
Na starych mapach niemieckich widnieją nazwy Alt Starzitz, Unewehl, Wonvahl czy Grabben gdzie osiedlali się Niemcy.
jak wyglaa i wygladal niemiecki socjał
jak wyglaa i wygladal niemiecki socjał 30.08.2019, 19:32
Dzięki :)

Na Kaczce, czyli pewnie wtedy wliczali ja w Starzyce, na pewno byli. Zwykli robotnicy. Na wpół niepiśmienni, tyle co by tam obiegowe dokumenty podpisac bez przeczytania nawet. W PRLu zawodówka to maks, przed 30 3-4 dzieci. O ile Polak miał zawsze jakieś ambicje, marzenia najczęściej ponad możliwości, to tam życie toczyło się jedynie wokół pewnej roboty, pewnego posiłku i piwska przed senem.

Mój ojciec, od 6 roku życia półsierota, od kiedy zachowały się zdjecia, zawsze w okolicy jakichś gazet. Kupionych, pożyczonych, podwinietych może z zakłądowej portierni. Ale od kiedy pamietam zawsze były. A i teraz gdy nie mam bnetu to najbardziej mi przeszkadza, że nie mogę gdzies wejsc przejrzec newsow. W tym tutaj na NT.

Serio, spójrzcie kiedys na oba spoleczenstwa (zgodnie z proporcjami to jest kraj dwa razy wiekszy!), z tej perspektywy. Jak tam wyglada klasa robotnicza jak u nas. Mam jednak wrazenie, ze w Polsce nawet jesli zapyta się pijaczka pod Zagłobą to jest w stanie z grubsza wymienic kraje G8 czy ma świadomosc, że w Brazylii większość nie mówi po hiszpańsku. To jest szkoła (lepsza niż w Niemczech), ale to są też wzory z domu. Często na wyrost ale są.
Sielskie opowiastki o życzliwym współzamieszkiwaniu a rzeczywistość
Sielskie opowiastki o życzliwym współzamieszkiwaniu a rzeczywistość 27.08.2019, 23:54
Żydowski socjolog (nie historyk!) Tomasz Gross, jedną fotografie chłopów spod Treblinki rozdmuchał do głośnej, szeroko komentowanej książki „Złote żniwa” W której dowodził - przez większość wywodu - na podstawie własnych przemyśleń, jak to pazerni są Polacy, którym nie chce się uczciwie pracować, lubią szybko obławiać się, nawet wyrywając złote zęby ofiarom Holokaustu zakopanym pod obozem. W książce padają też inne upokarzające tezy jak na przykład ta o wysyłaniu co ładniejszych polskich chłopek w celach seksualnych do obozów. Miały puszczać się z obozowym personelem niższego szczebla, za żydowskie kosztowności.

Tutaj mamy tłumek (w warunkach trwającej okupacji kraju w którym nadal nie byli większością, nie taki mały), z radością oczekujący na administratora wojennego dopiero co podbitych ziem. 13,000 wówczas to była 1/3 Tomaszowa. To samo na zdjęciach Otto Rosnera nabitej - głównie cywilami - hali produkcyjnej TFSJ czyli późniejszego Wistomu, podczas przemówienia Franka...

Ci ludzie tu żyli, gdzieś pracowali, ciekawe czy żyje jeszcze ktoś kto ich pamięta?
Marek Stefański
Marek Stefański 27.08.2019, 22:27
Witam! W tekście pojawiła się mała nieścisłość, pułkownik Hojnowski miał na imię Stanisław, Piotr to było jego drugie imię. :)

Fakt jednak pozostaje faktem, walki z V kolumną w Tomaszowie to po Bydgoszczy druga największa bitwa regularnych jednostek WP z dywersantami niemieckimi. Mało znany fakt: większe napięcia między Polakami a Niemcami w Tomaszowie trwały już od maja 1939 r. o czym ambasada niemiecka raportowała do Berlina. Poza tym chyba nie do rozstrzygnięcia jest, czy dywersanci sami zdobyli broń, czy wspomogły ich czołówki niemieckiej 1 Dywizji Pancernej, bo niemieccy spadochroniarze to już chyba tylko mit....

Pozdrawiam!
Dziekuje
Dziekuje 27.08.2019, 23:37
Czy moze Pan polecic jakies zrodla na temat V kolumny w Tomaszowie? Czy sa jakies nazwiska tych tomaszowskich Niemcow?
Marek Stefański
Marek Stefański 27.08.2019, 23:55
Źródła są,tylko problem polega na tym, że w większości z nich problem dywersji w Tomaszowie jest wspomniany bez większego rozwinięcia, jak ma to miejsce w relacjach z Instytutu gen. Sikorskiego w Londynie. Może być tak,że do szczegółów tego wydarzenia już nigdy nie dotrzemy,choć ja nie tracę nadziei.
Pozdrawiam!
Dziękuję
Dziękuję 28.08.2019, 00:16
Masa materiałów na temat Holokaustu powstaje obecnie w ramach tzw. oral history. Ktoś w Tomaszowie kto pamięta jeszcze tamte czasy, żyje. Chociaż są to ludzie dobijający setki.
AK-47
AK-47 27.08.2019, 21:13
W Tomaszowie rozegrała się druga co do wielkości (po Bydgoszczy) bitwa z niemiecką V kolumną...
.
. 27.08.2019, 21:24
Wlasnie tez sluszalem. Masz moze jakies zrodla? W tej monografii TM z PRLu, chyba nie ma tego(?) Ale za komuny na reke byly takie watki.

To ze bylo silne, zorganizoane, wyszkolone zaplecze paramilitarne pomagajace na poczatku Luftwaffe w niszczeniu konkretnych obiektow (za pomoca luster na przyklad), slyszalem od swojego nauczyciela. No ale juz zapytac nie ma jak :(

Te przemyslowe bombardowania to jedno, ale najwazniejsze - ludobojstwo na sasiadach po wejsciu Wehrmachtu. To bylby na pewno historie duzo bardziej przerazajace od Jedwabnego. No ale to dzis niemodne.

Miszlasz z kims 20 lat jako sasiad, pewengo dnoa przychodzi ci do domu i morduije cala rodzine. Nie bylo tak?

Tylko kwestia nazwisk, a te szwaby z Lechii, noewykliczone, ze jeszcze gdzie w Niemzech zyja, bo to zdrowe chlopy byly.
AK-47
AK-47 27.08.2019, 23:06
Tego dowiedziałem sie z wykładów historyków którzy byli w Tomaszowie....Tak mi sie wydaje, że jednym z nich był Tomasz Łabuszewski. Ale pewny nie jestem. Byłem na wielu wykładach nie tylko w Tomaszowie.
.
. 27.08.2019, 20:01
Zdjęcie przedstawie NADAL istniejący budynek u zbiegu ulic Warszawskiej i Szerokiej i tomaszowian volksdeutschów oczekujących na Hansa Franka.

Nie wyglądają na jakoś specjalnie zmartwionych, przyszli pewnie z własnej woli. Antagonizm narodowościowe w przedwojennym Tomaszowie były niezwykle silne i to w obrębie wszystkich klas społecznych i grup zawodowych.

Wyciąga się teraz sympatyczne wyjątki. ale z reguły Niemiec robotnik do Polaka robotnika nie pałał sympatią. Wręcz przeciwnie. Odrodzoną Polskę od początku traktowali jako twór tymczasowy.
niecheć poparta relacjami. Z mlekiem matki? Ok. I co z tego?
niecheć poparta relacjami. Z mlekiem matki? Ok. I co z tego? 27.08.2019, 20:19
Zaskakujące - przynajmniej dla mnie - jest, że było ich tutaj tak dużo. Żydów - rozumiem, ale Niemców? I to robotników.

Moja tomaszowska rodzina mieszkała na Kaczce płot w płot z Niemcami i potem od kiedy już nie było bezpośredniego sąsiedztwa, PRL dał nam mieszkanie w bloku to Ojciec przekazywał o nich relacje tylko gorzkie. I niechętnie. Tylko gdy pytałem. Nie było może denuncjowania (ale też nie było powodów, nikt z moich bliskich - z tego co wiem - nie uczestniczył w żadnej konspiracji), ale WERBALNYCH demonstracji wyższości nie brakowało.

Żywność dystrybuowana tylko pośród Niemców, odzież, a przede wszystkim zimowe buty dawała ku temu okazje. Zresztą z bidy (pracujących zawsze ludzi), zawsze znajdzie się ktoś kto drwi. A czym ten plebs niemiecki z Kaczki się od nas różnił? No tylko tymi podarkami żywnościowo-odzieżowymi.

Na zdjęciu zwróćcie uwagę jak porządnie te dzieciaki są poubierani. Kogo z Polaków podczas wojny stać było na to stać.

No i teraz przymuszaj się, twórz wspomnienia na nowo, bo ma być chwalenie wielokulturowości. Kto ich pamieta, ten cieszy się, że już ich tu nie ma.

Hejt?
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 28.08.2019, 13:36
Hejt? Nie. Raczej patrzenie końskie-z klapkami na oczach tudzież przypisywanie innym swoich emocji.
niecheć poparta relacjami
niecheć poparta relacjami 28.08.2019, 14:33
Ty masz dużo bogatsze doświadczenia z tomaszowskimi Niemcami.

A ponadto oglądasz RTL z kablówki Multimedia (chyba nie ma żadnego polskiego kanału ogólnotematycznego na tak plebejskim poziomie :( Do południa „Ukryta prawda”, Verdachtsfälle, coś w jej stylu o „Policjantach” a potem o prywatnych detektywach co drugi odcinek zajmujących się zdradami), dalej - po południu do pólnocy seriale na poziomie dużo niższym od polskiego M jak miłość.

Ale to i tak jest coś - bo jest stereotypowy obraz ale niemiecki na drugim kanale oferowanym przez Multimedia - Pro 7 tylko amerykański syf. A to jest rownież w Niemczech najchętniej oglądana telewizja)

Zatem zerkasz na RTL i Pro7, byłeś w reichu przez 3 miesiace montując bojlery i na takim poziomie jakoś się tam jesteś w stanie skomunikować.

O strukturze demograficznej - było nie było - największego demokratycznego sąsiada ZERO. O obecnych nastrojach ZERO. O historii sprzed Bismarcka ZERO

Tak jest! chłopku z polskiej prowincji.
Ty masz szerokie horyzonty.

Podać dokładkę kapusty z grochem? Czy już tylko jadasz w KFC?
.
. 27.08.2019, 20:22
Dobrze, ż ten budynek został zachowany. TTBS ratuje większość tomaszowskich zabytków.
.
. 27.08.2019, 20:07
W 1943 roku w Tomaszowie urodziła się dość znana w Niemczech posłanka Die Linke

Heidi Knake-Werner

Wikipedia: Heidi Knake-Werner

Pozostałe