Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 00:41
Reklama
Reklama

„Cześć i Chwała Bohaterom-Tomaszów Mazowiecki 1939-1945”

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” zaprasza do wzięcia udziału w Projekcie –„Cześć i Chwała Bohaterom-Tomaszów Mazowiecki 1939-1945” będącego realizacją zadania publicznego w ramach podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Wychowanie w patriotyzmie jest bardzo ważnym czynnikiem wychowawczym. Poczucie wspólnoty z własnym narodem powinno być  wrodzone i spontaniczne. Głównym celem wpajania patriotyzmu jest uczenie szacunku do swojego kraju oraz rodaków. Założeniem  naszego projektu jest  wzmacnianie i budowanie zachowań patriotycznych  w naszych dzieciach i młodzieży, poczucia więzi z własną małą ojczyzną oraz przekazywanie wiedzy i historycznej w sposób łatwy i zrozumiały.

W związku z 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej chcemy przypomnieć wydarzenia, które miały miejsce w okolicach i samym Tomaszowie Mazowieckim podczas Wojny Obronnej 1939 roku. Tym bardziej, że walki 45 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych i śmierć jego dowódcy płk. Piotra Hojnowskiego to mało znany epizod walk polskich żołnierzy z V kolumną niemiecką pomimo, że to wydarzenie jest upamiętnione inskrypcją na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Chcemy również przybliżyć mieszkańcom realia życia w okupowanym Tomaszowie i ówczesny wygląd miasta. Warunki życia w getcie  i losy jego mieszkańców. Codzienne problemy zarówno podczas okupacji niemieckiej, jak i po wkroczeniu wojsk sowieckich.  W działaniach odniesiemy się do materiałów źródłowych zgromadzonych w tomaszowskich instytucjach oraz obiektów miejskich związanych z omawianym okresem.

Warte jest również podkreślenie wkładu działań tomaszowian w ramach struktur Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka  Dobrzańskiego –„Hubala”,  Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, konspiracji niepodległościowej i podziemia antykomunistycznego.

Pragniemy też przybliżyć sylwetki tomaszowskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach II Wojny Światowej.

Zadanie jest kierowane głównie do młodzieży szkolnej oraz mieszkańców miasta.

Projekt "Cześć i Chwała Bohaterom-Tomaszów Mazowiecki 1939-1945" przewiduje organizację cyklu przedsięwzięć historyczno-kulturalnych w miesiącu wrześniu 2019 roku, dla uczczenia bohaterów Ziemi Tomaszowskiej poległych w okresie 1939-1945. Będą one skierowane są do wszystkich mieszkańców miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Powiatu Tomaszowskiego.

W skład projektu wchodzi:

a)  przeprowadzenie w formie elektronicznej konkursu historycznego "Tomaszów Mazowiecki -Wrzesień 1939", dla indywidualnych mieszkańców  w dniu 6 września 2019 roku. Publikacja pytań konkursowych odbędzie się na stronie partnera projektu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8: zsp8.eu .

Organizator opublikuje 20 pytań konkursowych dotyczących działań wojennych podczas Wojny Obronnej Polski w 1939 roku z naciskiem na wydarzenia wiązane z regionem Tomaszowa Mazowieckiego.  

Ilość uczestników mogących wziąć udział w konkursie będzie nielimitowana, jednak każdy będzie mógł wziąć udział w konkursie tylko raz. Nagrody i wyróżnienia zostaną przyznane w kategorii indywidualnej. Zwycięzcami zostaną osoby 3 pierwsze osoby, które najszybciej przyślą poprawne odpowiedzi na adres mailowy: [email protected] ;

b) gra miejska "Wojenny Tomaszów 1939-1945" dla uczniów szkół podstawowych i średnich 27 września 2019 roku w godz.8.00-13.00.

Przeprowadzenie gry miejskiej „Wojenny Tomaszów 1939-1945" polegającej na wykonaniu przez 4-osobowe drużyny (w składzie co najmniej jedna uczennica) i opiekuna zadań o charakterze historyczno-sprawnościowych na terenie miasta, w oparciu o punkty związane z jego historią. Nagrodzone zostaną 3 pierwsze zespoły w dwóch kategoriach  szkół średnich i podstawowych. Pozostałe drużyny mogą otrzymać wyróżnienia w postaci pamiątkowych dyplomów i upominków. Obsługę gry na punktach kontrolnych zapewnią członkowie SRH "Batalion Tomaszów", SRH "Tobie Ojczyzno" oraz wolontariusze. Po  zakończeniu konkurencji jest planowane w Skansenie Rzeki Pilicy ognisko z kiełbaskami i wojskową grochówka.

Zgłoszenia drogą elektroniczną według załącznika do 20 września 2019r. na adres: [email protected]

Harmonogram projektu:

1.Rozpoczęcie projektu poprzez ogłoszenie regulaminu konkursu historycznego „Tomaszów Mazowiecki - Wrzesień 1939”.

         1.09.2019r.

2.Publikacja pytań konkursowych.

         6.09.2019r.

3.Przygotowanie wystawy „Tomaszów Mazowiecki i okolice w latach 1939-1945”. 

        1-27.09.2019r.

4.Przeprowadzenie gry miejskiej "Wojenny Tomaszów 1939-1945" dla uczniów szkół podstawowych i średnich w drugiej połowie września 2019 roku;

         27.09.2019r.

5.Podsumowanie konkursu  i gry miejskiej wraz z ekspozycją wystawy  oraz  koncertem patriotyczno-historycznym.

         28.09.2019r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Moorhouse: Niemcy nie rwali się do wojny 30.08.2019 17:06
W jutrzejszej Rzeczpospolitej: Propaganda mocno eksponowała wizję wyższości technologicznej sił niemieckich nad polską armią, ale też wyższości rasowej nad narodem polskim. Starano się przedstawić działania na Wschodzie jako „czystą" wojnę. Tymczasem skala zbrodni popełnionych przez żołnierzy III Rzeszy była ogromna - mówi Roger Moorhouse, historyk.

Moorhouse: Niemcy nie rwali się do wojny 01.09.2019 10:51
No to już to znam ten wywiad w całości i żałuje tych 5 złotych. Rozmiękczanie opinii publicznej w Polsce. Nie będzie to być może do uzyskana nigdy w całości, (800 miliadrów euro) ale nic nie zaszkodzi jeśli by przynajmniej dopóki jest Merkel ich trochę przycisnąć. Zwyczajnie posmagać medialnym batem. Tylko takie mamy możliwości. Drzeć łacha z Niemca gdzie się da. Chociaż by zgodzili się utworzyć jakiś jeden duży program stypendialny dla polskich dzieci ze wsi. Z miliard euro by na to dali. Ale sprawa repracji niemieckich stawiana przez polski rząd to jest też kwestia nie milknących reparacji żydowskich wobec Polaków. Jeśli będziemy milczeć, w końcu przypiszą nam współsprawstwo w Holokauścię, jakiś przytakiwcz tutaj dla świętego spokoju przytaknie popodpisuje, by pokazać jakim światłym Europejczykiem jest. A dalej będzie - "no to co, Niemcy zapłacili za swoje, to teraz wy. Polaczki" Gdyby nie Kaczyński z tą lista zniszczeń, podczas gdy był prezydentem Warszawy, dziś w ogóle nie było gadki na ten temat. Dziś jesteśmy jednak już jakoś mniej wyszydzani. Takie mam wrażenie. Każdego dnia gdy jest taki potężny upał, modle się o dwie rzeczy. By Mama wrociła a w radio nie usłyszał o śmierci Jarosława Kaczyńskiego.

Robert 28.08.2019 17:15
13 tysiecy Niemcow to liczba zanizona na powitalnym transparencie, gdyz w 1945 roku spis ludnosci podaje ze bylo ich 20 tys, przed wysiedleniem z Tomaszowa

13,000 29.08.2019 22:11
Zwożeni też byli w czasie wojny, głównie na wschód bo szybkie zaludnianie nowymi rodzinami to jest stały element czystek etnicznych. Do dziś Izrael tak robi na terenach formlanie przeciez przez ONZ uznanych za okupowane. Jeśli druga strona nie już armii (jak było w Polsce), czy nie miała w ogóle jak w Palestynie, to ludzie wygodnieni gdyby chcieli wrócić stają przeciwko przybyszom. W Izraelu często już w nowych domach/ Poza tym w przypadku jakichś mediacji międzynarodowych można okupant prosić o rozstrzygnięcie w formie plebiscytu i już nie musi (przynajmniej tylu), zwozić autokarami, tylko głosują już ci którzy są. Podczas powstań śląskich mniej ale też bo fotografia już istniała, ale teraz tym bardziej w epoce wideo, zawsze można robić propagandę - pokazywać niewinnych cywilów, spokojnie sobie mieszkajacych. Na niezaangażowanego gdzieś na świecie widza będzie to oddziaływać, a nie bęðzie wnikał, że dom został zasiedlony przez zaledwie 6 miesiacami, a poprzednich wygoniono czy wymordowano. Zatem Niemcy osiedlali szybko na terenach które zajmowali. I to w sytuacji, gdy ludzi w samych Niemczech brakowało, bo przecież też „aryzowano” słowiańskie dzieci. Tak czy siak, nawet jeśli 13,000. To jest bardzo dużo, Tomszów miał wowcza 45,000 mieszkańców.

T.J. 30.08.2019 17:47
Na starych mapach niemieckich widnieją nazwy Alt Starzitz, Unewehl, Wonvahl czy Grabben gdzie osiedlali się Niemcy.

jak wyglaa i wygladal niemiecki socjał 30.08.2019 19:32
Dzięki :) Na Kaczce, czyli pewnie wtedy wliczali ja w Starzyce, na pewno byli. Zwykli robotnicy. Na wpół niepiśmienni, tyle co by tam obiegowe dokumenty podpisac bez przeczytania nawet. W PRLu zawodówka to maks, przed 30 3-4 dzieci. O ile Polak miał zawsze jakieś ambicje, marzenia najczęściej ponad możliwości, to tam życie toczyło się jedynie wokół pewnej roboty, pewnego posiłku i piwska przed senem. Mój ojciec, od 6 roku życia półsierota, od kiedy zachowały się zdjecia, zawsze w okolicy jakichś gazet. Kupionych, pożyczonych, podwinietych może z zakłądowej portierni. Ale od kiedy pamietam zawsze były. A i teraz gdy nie mam bnetu to najbardziej mi przeszkadza, że nie mogę gdzies wejsc przejrzec newsow. W tym tutaj na NT. Serio, spójrzcie kiedys na oba spoleczenstwa (zgodnie z proporcjami to jest kraj dwa razy wiekszy!), z tej perspektywy. Jak tam wyglada klasa robotnicza jak u nas. Mam jednak wrazenie, ze w Polsce nawet jesli zapyta się pijaczka pod Zagłobą to jest w stanie z grubsza wymienic kraje G8 czy ma świadomosc, że w Brazylii większość nie mówi po hiszpańsku. To jest szkoła (lepsza niż w Niemczech), ale to są też wzory z domu. Często na wyrost ale są.

Sielskie opowiastki o życzliwym współzamieszkiwaniu a rzeczywistość 27.08.2019 23:54
Żydowski socjolog (nie historyk!) Tomasz Gross, jedną fotografie chłopów spod Treblinki rozdmuchał do głośnej, szeroko komentowanej książki „Złote żniwa” W której dowodził - przez większość wywodu - na podstawie własnych przemyśleń, jak to pazerni są Polacy, którym nie chce się uczciwie pracować, lubią szybko obławiać się, nawet wyrywając złote zęby ofiarom Holokaustu zakopanym pod obozem. W książce padają też inne upokarzające tezy jak na przykład ta o wysyłaniu co ładniejszych polskich chłopek w celach seksualnych do obozów. Miały puszczać się z obozowym personelem niższego szczebla, za żydowskie kosztowności. Tutaj mamy tłumek (w warunkach trwającej okupacji kraju w którym nadal nie byli większością, nie taki mały), z radością oczekujący na administratora wojennego dopiero co podbitych ziem. 13,000 wówczas to była 1/3 Tomaszowa. To samo na zdjęciach Otto Rosnera nabitej - głównie cywilami - hali produkcyjnej TFSJ czyli późniejszego Wistomu, podczas przemówienia Franka... Ci ludzie tu żyli, gdzieś pracowali, ciekawe czy żyje jeszcze ktoś kto ich pamięta?

Marek Stefański 27.08.2019 22:27
Witam! W tekście pojawiła się mała nieścisłość, pułkownik Hojnowski miał na imię Stanisław, Piotr to było jego drugie imię. :) Fakt jednak pozostaje faktem, walki z V kolumną w Tomaszowie to po Bydgoszczy druga największa bitwa regularnych jednostek WP z dywersantami niemieckimi. Mało znany fakt: większe napięcia między Polakami a Niemcami w Tomaszowie trwały już od maja 1939 r. o czym ambasada niemiecka raportowała do Berlina. Poza tym chyba nie do rozstrzygnięcia jest, czy dywersanci sami zdobyli broń, czy wspomogły ich czołówki niemieckiej 1 Dywizji Pancernej, bo niemieccy spadochroniarze to już chyba tylko mit.... Pozdrawiam!

Dziekuje 27.08.2019 23:37
Czy moze Pan polecic jakies zrodla na temat V kolumny w Tomaszowie? Czy sa jakies nazwiska tych tomaszowskich Niemcow?

Marek Stefański 27.08.2019 23:55
Źródła są,tylko problem polega na tym, że w większości z nich problem dywersji w Tomaszowie jest wspomniany bez większego rozwinięcia, jak ma to miejsce w relacjach z Instytutu gen. Sikorskiego w Londynie. Może być tak,że do szczegółów tego wydarzenia już nigdy nie dotrzemy,choć ja nie tracę nadziei. Pozdrawiam!

Dziękuję 28.08.2019 00:16
Masa materiałów na temat Holokaustu powstaje obecnie w ramach tzw. oral history. Ktoś w Tomaszowie kto pamięta jeszcze tamte czasy, żyje. Chociaż są to ludzie dobijający setki.

AK-47 27.08.2019 21:13
W Tomaszowie rozegrała się druga co do wielkości (po Bydgoszczy) bitwa z niemiecką V kolumną...

. 27.08.2019 21:24
Wlasnie tez sluszalem. Masz moze jakies zrodla? W tej monografii TM z PRLu, chyba nie ma tego(?) Ale za komuny na reke byly takie watki. To ze bylo silne, zorganizoane, wyszkolone zaplecze paramilitarne pomagajace na poczatku Luftwaffe w niszczeniu konkretnych obiektow (za pomoca luster na przyklad), slyszalem od swojego nauczyciela. No ale juz zapytac nie ma jak :( Te przemyslowe bombardowania to jedno, ale najwazniejsze - ludobojstwo na sasiadach po wejsciu Wehrmachtu. To bylby na pewno historie duzo bardziej przerazajace od Jedwabnego. No ale to dzis niemodne. Miszlasz z kims 20 lat jako sasiad, pewengo dnoa przychodzi ci do domu i morduije cala rodzine. Nie bylo tak? Tylko kwestia nazwisk, a te szwaby z Lechii, noewykliczone, ze jeszcze gdzie w Niemzech zyja, bo to zdrowe chlopy byly.

AK-47 27.08.2019 23:06
Tego dowiedziałem sie z wykładów historyków którzy byli w Tomaszowie....Tak mi sie wydaje, że jednym z nich był Tomasz Łabuszewski. Ale pewny nie jestem. Byłem na wielu wykładach nie tylko w Tomaszowie.

. 27.08.2019 20:01
Zdjęcie przedstawie NADAL istniejący budynek u zbiegu ulic Warszawskiej i Szerokiej i tomaszowian volksdeutschów oczekujących na Hansa Franka. Nie wyglądają na jakoś specjalnie zmartwionych, przyszli pewnie z własnej woli. Antagonizm narodowościowe w przedwojennym Tomaszowie były niezwykle silne i to w obrębie wszystkich klas społecznych i grup zawodowych. Wyciąga się teraz sympatyczne wyjątki. ale z reguły Niemiec robotnik do Polaka robotnika nie pałał sympatią. Wręcz przeciwnie. Odrodzoną Polskę od początku traktowali jako twór tymczasowy.

. 27.08.2019 20:07
W 1943 roku w Tomaszowie urodziła się dość znana w Niemczech posłanka Die Linke Heidi Knake-Werner Wikipedia: Heidi Knake-Werner

niecheć poparta relacjami. Z mlekiem matki? Ok. I co z tego? 27.08.2019 20:19
Zaskakujące - przynajmniej dla mnie - jest, że było ich tutaj tak dużo. Żydów - rozumiem, ale Niemców? I to robotników. Moja tomaszowska rodzina mieszkała na Kaczce płot w płot z Niemcami i potem od kiedy już nie było bezpośredniego sąsiedztwa, PRL dał nam mieszkanie w bloku to Ojciec przekazywał o nich relacje tylko gorzkie. I niechętnie. Tylko gdy pytałem. Nie było może denuncjowania (ale też nie było powodów, nikt z moich bliskich - z tego co wiem - nie uczestniczył w żadnej konspiracji), ale WERBALNYCH demonstracji wyższości nie brakowało. Żywność dystrybuowana tylko pośród Niemców, odzież, a przede wszystkim zimowe buty dawała ku temu okazje. Zresztą z bidy (pracujących zawsze ludzi), zawsze znajdzie się ktoś kto drwi. A czym ten plebs niemiecki z Kaczki się od nas różnił? No tylko tymi podarkami żywnościowo-odzieżowymi. Na zdjęciu zwróćcie uwagę jak porządnie te dzieciaki są poubierani. Kogo z Polaków podczas wojny stać było na to stać. No i teraz przymuszaj się, twórz wspomnienia na nowo, bo ma być chwalenie wielokulturowości. Kto ich pamieta, ten cieszy się, że już ich tu nie ma. Hejt?

. 27.08.2019 20:22
Dobrze, ż ten budynek został zachowany. TTBS ratuje większość tomaszowskich zabytków.

Vlad_Palovnick 28.08.2019 13:36
Hejt? Nie. Raczej patrzenie końskie-z klapkami na oczach tudzież przypisywanie innym swoich emocji.

niecheć poparta relacjami 28.08.2019 14:33
Ty masz dużo bogatsze doświadczenia z tomaszowskimi Niemcami. A ponadto oglądasz RTL z kablówki Multimedia (chyba nie ma żadnego polskiego kanału ogólnotematycznego na tak plebejskim poziomie :( Do południa „Ukryta prawda”, Verdachtsfälle, coś w jej stylu o „Policjantach” a potem o prywatnych detektywach co drugi odcinek zajmujących się zdradami), dalej - po południu do pólnocy seriale na poziomie dużo niższym od polskiego M jak miłość. Ale to i tak jest coś - bo jest stereotypowy obraz ale niemiecki na drugim kanale oferowanym przez Multimedia - Pro 7 tylko amerykański syf. A to jest rownież w Niemczech najchętniej oglądana telewizja) Zatem zerkasz na RTL i Pro7, byłeś w reichu przez 3 miesiace montując bojlery i na takim poziomie jakoś się tam jesteś w stanie skomunikować. O strukturze demograficznej - było nie było - największego demokratycznego sąsiada ZERO. O obecnych nastrojach ZERO. O historii sprzed Bismarcka ZERO Tak jest! chłopku z polskiej prowincji. Ty masz szerokie horyzonty. Podać dokładkę kapusty z grochem? Czy już tylko jadasz w KFC?

Reklama
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 2
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaDrogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaChyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Data dodania artykułu: 27.03.2024 13:11 Ilość komentarzy: 6 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 6
Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąMarcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.Data dodania artykułu: 27.03.2024 12:36 Ilość komentarzy: 5 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 3
„Kobieta z…” Kina KoneseraŚmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencjeCeramika Paradyż zagrała rekordowo dla WOŚPKomunikacja w okresie Świąt Wielkanocnych 2024Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąZapraszamy na promocję monografii 4 Pułku Artylerii CiężkiejKlasyki powitały wiosnę
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 10°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Kiedy wczoraj zobaczyłam w Internecie na profilu Sztabu Wyborczego Piotra Kucharskiego film dokumentujący zaklejanie plakatów na tablicy w okolicach ZUS, pomyślałam że jest on weekendowym, wyborczym żartem. Tak przynajmniej sugerowała podłożona pod film "radosna" muzyczka. Sporych rozmiarów tablica została w całości zaklejona materiałami wyborczymi wspomnianego wyżej Kucharskiego. Niestety to, co wyglądało na fejk, okazało się prawdą. Nie byłoby to może zbyt wielkim problemem (poza manifestacją swego rodzaju narcyzmu politycznego), gdyby nie fakt, że wcześniej w tym miejscu były wyklejone plakaty innych kandydatów. A to już jest poważnym wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią Marcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Człowieku bez mózgu. Co ty pier...!!! To jest informacja o stacji na terenie Tomaszowa, a nie dla całej Polski, a może i Europy. Czy do ciebie-barani łbie nie dotarło, że to jest stacja tylko dla naszego grajdołu, a może i dla naszego powiatu?! Gdzie w takim terenie znajdziesz ten twój, obsrany milion samochodów elektrycznych - barani łbie.Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Piszesz o procedurze, jaklą teraz stosuje ten z pochodzenia Ukrainiec Bodnar, czyli: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie (patrz: Dżugaszwili, czyli Wisarionowicz Stalin), lub paragraf się wymyśli. Przykłady: bandyckie zajęcie tvp, bandyckie napady na ziobrowców. Dopiero teraz chłopcy od bandery (sorry: od Bodnara) zaczynają kombinować, jak, kur.a, te przepisy nagiąć do tego, co wyprawiają.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Andrzej KiermasTreść komentarza: Ja rozumie wezwania o oszczędność> Toi może by tak radni dali przykład i zrezygnowali z bardzo obfitych diet i udziału w Radach NadzorczychŹródło komentarza: Słowo na niedzielę: Starostwo Powiatowe niczym biuro podróży...Autor komentarza: A.KiermasTreść komentarza: Na to bardzo liczę, WYCHOWANKOWIE SZKÓŁKI BĘDĄ TRAFIAĆ CZĘŚCIEJ DO DRUŻYNY.Źródło komentarza: Wychowanek Akademii Piłkarskiej w drużynie seniorskiej LechiiAutor komentarza: EllaTreść komentarza: Bardzo ciekawy artykul a i wpisy internautow daja duzo do myslenia i poszerzaja perspektywe. Brawo.Źródło komentarza: Oświata niejedno ma imię. Co dalej z tomaszowskimi szkołami?Autor komentarza: EllaTreść komentarza: Humorystycznie rzecz ujmujac- jak beda przyznane pieniadze, to cel, skala i rodzaje potrzeb sie sprecyzuje. Proste i smieszne. A z drugiej strony to wciaz ten koniunkturalizm, to sie mi oplaca, tamto moze zaszkodzic, z tym bede trzymal, tamtego sie wypre.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama