WYŁUSKANE Z PAMIĘCI. WSPOMNIENIA Z LAT WOJNY

  • 31.08.2019, 20:22
  • Mariusz Strzepek
WYŁUSKANE Z PAMIĘCI. WSPOMNIENIA Z LAT WOJNY
Miejska Biblioteka Publiczna im. Teresy Gabrysiewicz-Krzysztofikowej w Tomaszowie Mazowieckim oraz Wydawnictwo Arkadiusz Wingert mają zaszczyt zaprosić na promocję książki Romy Bonieckiej WYŁUSKANE Z PAMIĘCI. WSPOMNIENIA Z LAT WOJNY

12 września 2019, godz. 17.00,
Sala Konferencyjna Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, pl. Kościuszki 18

W spotkaniu udział wezmą:

  • prof. dr hab. Rafał Stobiecki
  • historyk, Uniwersytet Łódzki
  • prof. dr hab. Krzysztof Witczak
  • filolog, regionalista, Uniwersytet Łódzki

Prowadzenie:
dr Sebastian Pilarski

Okupacja w oczach dziecka. Sześć długich, wojennych lat w okupowanym Tomaszowie w opowieści rozpoczętej przez ośmioletnią dziewczynkę a zakończonej przez czternastoletniego podlotka. Autorka w barwny sposób opowiada o losach swoich najbliższych i codzienności mieszkańców wielonarodowej społeczności prowincjonalnego miasta, zmagających się z uciążliwościami czasu wojny: biedą, zagrożeniem życia, brakiem edukacji i rozrywek. Nie umykają Jej uwadze zarówno zdarzenia drobne, jak i niezwykłe, jak np. likwidacja żydowskiego getta. Roma Boniecka wiedzie swoją opowieść językiem prostym, zrozumiałym, ale jednocześnie dowcipnym i niepozbawionym ironii. Od tej lektury wprost trudno się oderwać. Czytelnik ma wrażenie, że uczestniczy w opisywanych wydarzeniach.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maria Ginglas
Maria Ginglas 19.09.2019, 15:47
Wspaniała książka,najlepsza lekcja historii z naszego miasta.Znamy to otoczenie pomimo zmiany nazw niektórych ulic to zachęca do dociekania czy te kamienice jeszcze stoją,które miejsca się zachowały .Kamienice przy Mościckiego 38 i Piłsudskiego 7 stoją ,bywałam tam,ale inne miejsca np.gestapo na Zapiecku ,czy te z ulicy Wieczność-obecnie Słowackiego. Gorąco polecam tę lekturę,bo ludzi którzy mogliby nam o tamtych czasach opowiedzieć jest już niewielu.

Pozostałe