Zbigniew Ziobro: wieś jest ostoją pięknych polskich wartości

  • 01.09.2019, 21:41 (aktualizacja 01.09.2019, 21:54)
  • Materiał przesłany
Zbigniew Ziobro: wieś jest ostoją pięknych polskich wartości
Wieś jest ostoją jakże pięknych polskich wartości - chrześcijańskich, wpisanych głęboko w oblicze tej ziemi, o których tak pięknie mówił nasz rodak, św. Jan Paweł II – powiedział 1 września na Dożynkach Gminnych w Ujeździe (Łódzkie) lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

W uroczystości wzięła też udział kandydatka PiS do Sejmu startująca z piotrkowskiej listy PiS: Ewa Wendrowska (z nr 8).

Dożynki w historycznym Ujeździe w powiecie tomaszowskim, słynącym m.in. z powracającego dovświetności dawnego Pałacu Ostrowskich i otaczającego go zespołu parkowego, miały wyjątkowo piękną oprawę. Dopisała słoneczna pogoda, dopisali też goście.

- Ogromnie się cieszę, że mam zaszczyt i przyjemność być tutaj dzisiaj razem z państwem. Korzystam z uprzejmości i zaproszenia gospodarza dzisiejszych uroczystości, pana wójta i pani dr Ewy Wendrowskiej, która już cztery lata temu namawiała mnie, bym przyjechał do państwa. Nie wiedziałem, że tutaj jest tak pięknie, tak czuć tu tę polską tradycję – zwrócił się ze sceny do zgromadzonych szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Jak zaznaczył minister, dożynki to „właśnie niezwykle piękne święto, głęboko wpisane w naszą wielowiekową tradycję”.

- Myślę, że możemy być dumni, bo dożynki to także święto radości i święto dziękczynienia, dziękowania Temu Najważniejszemu, Panu Bogu, za obfity plon, jaki przyniosła praca rolnika. I dziękowania rolnikom, którzy ciężko pracowali na tej ziemi, by ten plon mógł być, żebyśmy mogli się nim dziś tu razem cieszyć - mówił. Jak dodał: „Ta praca w tym roku, zresztą w zeszłym też - nie była łatwa, bo susza nie pomaga i wszyscy powinniśmy teraz modlić się o deszcz. Kiedy jechałem do państwa, widziałem pola choćby kukurydzy i widziałem, że deszcz by się bardzo, bardzo przydał. Mam nadzieję, że aura jeszcze pomoże”.

„Dzisiaj - mam nadzieję, że się państwo ze mną zgodzicie – polska wieś, polscy rolnicy nie tylko kojarzą się z tym symbolicznym chlebem, który trafia na nasze polskie stoły i z tym bezpieczeństwem związanym z żywnością, które ma ogromne znaczenie z punktu widzenia funkcjonowania państwa. Polska wieś jest też ostoją wartości – tych jakże pięknych polskich wartości: chrześcijańskich, wpisanych głęboko w oblicze tej ziemi, o których tak pięknie mówił nasz rodak, św. Jan Paweł II” – wskazał Zbigniew Ziobro.

Dr Ewa Wendrowska w swoim przemówieniu zawarła m.in. bardzo obiecujące życzenia dla uczestników dożynek: „Życzę, aby ten czas dzisiejszy, który jest przed nami, był czasem radości, właśnie takiego poczucia spełnionego obowiązku, ale również życzę państwu, żeby ten rok, który jest przed państwem został równie owocnie przez państwa wykorzystany i żebyśmy wszyscy mogli spotkać się tutaj w zdrowiu – na dożynkach w 2020 roku. Szczęść Boże!”. Ponieważ uroczystość dożynkowa w Ujeździe zbiegła się w czasie z 80. rocznicą napaści Niemiec na Polskę, w wypowiedzi szefa Solidarnej Polski na kanwie wątku historii pojawiły się też treści geopolityczne i światopoglądowe, dotykające – jak słusznie przekonywał – trudnej współczesności.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że właśnie dowiedział się w Ujeździe, że z tej miejscowości pochodziło aż czterech żołnierzy, broniących Westerplatte, w tym najmłodszy żołnierz tej placówki. - Dziś na szczęście nie musimy sięgać po broń w dosłownym tego słowa znaczeniu – mówił minister sprawiedliwości. - Dziś jednak też musimy walczyć! Musimy walczyć o wartości, o rozwój Polski, o naszą gospodarkę!

Zwrócił uwagę, że „są tacy, którzy chcieliby, aby ta piękna tradycja polskich dożynek przeminęła. Oni chętnie by je zastąpili paradami. Oni chcą wyrzec się Pana Boga, wyrzec wartości, dla nich Msza Święta to obraza. Znieważają uczucia religijne, symbole religijne, wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej; znieważają to wszystko, co dla nas, Polaków, jest niezwykle ważne – dla tych wierzących, a nawet i tych niewierzących. Jestem przekonany, że ta +tęczowa zaraza+, jak to było powiedziane, rozbije się o polską wieś, o tę Polskę – podkreślił.

Minister również zwrócił się do gospodarzy z bardzo konkretnymi życzeniami. „Życzę przede wszystkim zdrowia, siły i pomyślności co do przyszłych plonów. Mam nadzieję, że Polska będzie się rozwijać, że Polska będzie radzić sobie z niebezpieczeństwami. Poradziliśmy sobie z +mafią VAT-owską+, mamy pieniądze na 500 Plus, mamy pieniądze na +trzynastą emeryturę+ i będziemy jeszcze bardziej sprawiedliwie dzielić nasz wspólny polski chleb. Życzę państwu wszystkiego, co najlepsze. Szczęść Boże!” – po tych słowach Zbigniewa Ziobro rozległa się burza oklasków.

Ewa Wendrowska, lekarka i radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, kandyduje do Sejmu z piotrkowskiej listy PiS, z numerem 8. W kampanii otrzymała polityczne poparcie Zbigniewa Ziobro.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października.

Materiał przesłany
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gmina ujazd
Gmina ujazd 18.09.2019, 13:58
Czy wojt jest okreslony politycznie?poprzednia kampanie robil PO (wszyscy z pisu byli bee)teraz trzyma z pis ale nie tymi od nas.Prosze deklaracje wojta czy jest z pis czy platforma!a jeszcze byl apolityczny:)na jednej sesji mowi ze radni zli pozniej prostuje ze dobrzy tojak to jest?
Niewiadów
Niewiadów 09.09.2019, 13:08
Wspanialy pan wojt chyba celuje gdzies wyzej bo skoro zmienia poglady polityczne:)do tego promuje ludzi z zewnatrz a nie swoich(to cos musi byc:)Mam tylko nadzieje ze ludzie przejrza na oczy i wkoncu ktos powie Nie!
Patriota
Patriota 04.09.2019, 10:44
A jedyna kandydatke pis Martyne Wojciechowska mieszkanke Niewiadowa pan wojt nawet nie chcial wposcic na scene,zenada!gdzie ten lolalny patriotyzm i piekny usmiech wojta?Wstyd,wstyd,wstyd
ujeżdżaninm
ujeżdżaninm 04.09.2019, 09:18
80 % przebywających w zakładach karnych w o ostatnich wyborach głosowało na Po....
SA.
SA. 07.09.2019, 11:36
Co ty z tymi zakładami karnymi? Przy każdym temacie ZK. Ciągnie cię tam, masz jakiś sentyment, czy jak?
byku
byku 04.09.2019, 10:06
Może głosowali na PO z zemsty, że nie dostali pincet plus od PIS-u
Posterunkowy
Posterunkowy 03.09.2019, 21:04
Nie głosować na przechrzty wywalone z PiS!
Ajdejano
Ajdejano 02.09.2019, 18:58
Do "Adi": a kiedy dożynki nie były upolitycznione ?!
Zbliżają się wybory i to jest zupełnie naturalne, ze każda sekta polityczna wykorzystuje każdą okazję, aby się pchać na afisz. Oczywiście, jeżeli organizator imprezy zaprosi, albo wyrazi zgodę na pokazanie się kandydatów w wyborach. O co w tym dziwnego, albo nagannego ?! Tak zdecydował Wójt i radni. A święto przecież było. I dla mnie - to jest O.K.!!!

Gdyby lewactwo tam wystąpiło - też byś tak się buldoczył ?!
Adi
Adi 02.09.2019, 07:53
Upolitycznione dożynki. A gdzie święto?
z durszlakiem na  głowie
z durszlakiem na głowie 02.09.2019, 08:47
Na spędach "tęczowej zarazy".
Halina
Halina 02.09.2019, 07:21
Piękne twarze zawitały do Ujazdu. Aa kiedy będą prawa miejskie? Wolborzowi przywrócono to i nam się należy miasto Ujazd.
wyborca
wyborca 02.09.2019, 09:08
Te 3 tysiące ujażdzian to za mało aby otrzymać prawa miejskie, same fabryki nie uczynią z wioski miasta.
poprawnie
poprawnie 02.09.2019, 14:49
powinno być--- ujeżdzian, ujeżdzianka czy ujeżdzianin
byku
byku 02.09.2019, 13:17
trzy tysiące za mało? w epoce pincet plus tylko patrzeć jak będzie nas dużo dużo więcej
Mariolka
Mariolka 07.09.2019, 12:26
Chyba masz żonę ujeżdziankę skoro tak piszesz.
Hakumamatata
Hakumamatata 02.09.2019, 14:39
Mnie pincet plus, tylko napływu uchodźców, których zapraszają polskie elytyskupione wokół PO.
Rondo i "Biedronka"
Rondo i "Biedronka" 02.09.2019, 10:02
Nie bredź! Są miasta w Polsce, w których mieszka mniej niż 3 tysiące mieszkańców. Decydującym powodem, dla którego Ujazd jest nadal wsią, jest brak "Biedronki^. Aby otrzymać prawa miejskie, należy wykazać się takim supermarketem i rondem. Rondo w Ujeździe jest, ale "Biedronki" nie ma. Jest za to w Niewiadowie, ale ci z kolei nie mają ronda. No i zamiast dwóch miast, mamy dwie wsie. Ujazd i Niewiadów.
hutnik
hutnik 02.09.2019, 10:24
Hmm. połączyć dwie wioski... jedni chcieliby mieć Niewiadów Ujazdowski a drudzy Ujazd Niewiadowski. A market to nie jakaś tam biedronka tylko światowy E.Leclerc pobudujemy!
ComTM
ComTM 02.09.2019, 06:48
Przykre, że tak można upolitycznić piękne święto i tradycję. Przykre, że to "łykamy". Męczy już "spontaniczna" aktywność wybrańców i tych chcących być wybrańcami. Wczorajszej ewangelii chyba nie zrozumieli...
Łukasz
Łukasz 02.09.2019, 08:52
A co, wywyższali się nad innych?
Longas
Longas 02.09.2019, 05:44
A ciekawe kogo poprze... pan Pawlak wojt gminy Ujazd???...wypadało by przecież....ma swoja kandydatkę, mieszkankę swojej gminy, radaną powiatową Martynę Wojciechowską (Pis)....czy może jakiś obcych Telusów, czy Wendrowskich???
Mieszkaniec Ujazdu
Mieszkaniec Ujazdu 03.09.2019, 18:04
Kim jest i co zrobiła dla gminy Ujazd Pani Wojciechowska żeby oddawać na nią głos. Ledwie kilka miesięcy jest radna i już się pcha do Sejmu, bo moze dostać lepsza posadę? Pan wójt Pawlak wyraźnie powiedział na dozynkach kto pomaga naszej gminie i ten niedzielny zjazd różnej maści polityków i ich podopiecznych aspirujacych do roli polityków( Wojciechowska i Węgrowska) nic nie zmieni. Poseł Telus chociaż z innego powiatu ma mój głos w nadchodzących wyborach.
Prawdziwy mieszkaniec Ujazdu
Prawdziwy mieszkaniec Ujazdu 07.09.2019, 10:09
Pani Jolu, niech Pani głosuje na kogo chce, ale mieszkanką Ujazdu to Pani nie jest. Skoro Wójt panią zatrudnia, to trudno o opinie niezgodne z linią władzy. Aktywność Pani Wojciechowskiej i Pana Telusa ocenią wyborcy. Promowanie przez naszego włodarza nie zawsze jest wartością dodaną jak już nieraz się okazało.
SA.
SA. 07.09.2019, 11:43
Widzę, że ktoś zorientowany w lokalnych, odgórnych układach Ujezdzkich. Dobrze, trzeba o tym mówić głośno. Pewnych rzeczy się nie da ukryć. Włazi du...ków jest na pęczki.
Patriota
Patriota 04.09.2019, 10:49
A dlaczego nie slychac co zrobila bo nie wstawia na fejsa?kto ja zna wie co zrobila a zrobila dla ludzi duzo dobrych rzeczy te osoby wiedza,chociazby napisala wniosek na drogi za ktore pan posel Telus dostal dyplom od wojta
Kilek
Kilek 04.09.2019, 08:09
Pawlak Ci to polecił napisać???ps. Juz widze Telusa po wygranych wyborach jak interesuje sie naszą gminą.Swój to swój.
maniek
maniek 01.09.2019, 22:31
Modlić się o deszcz w XXI wieku? Teraz się spogląda na mapy satelitarne i widać kiedy będzie padać. Raczej rolnicy się już o deszcz wcześniej modlili bo susza była i w kwietniu i w czerwcu, teraz to już żaden deszcz nie pomoże.
.
. 02.09.2019, 01:25
Nie modlą się o informacje kiedy spadnie, a o to by spadł.
Mścibój
Mścibój 01.09.2019, 22:29
Święto plonow było w polsce długo przed najazdem na nasz kraj chrześcijaństa , warto czasem poczytac panie radny.
PiS Wyborca PiS
PiS Wyborca PiS 01.09.2019, 21:54
Martyna WOJCIECHOWSKA (poz.13), Kandydatka z partii PIS, powiat tomaszowski, (m.Tomaszów Maz.). Głosuj na nią.

Pozostałe