Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 05:37
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Podróż w czasie i.... nie tylko

Wakacje w sołectwie Ujazd zawsze to zawsze czas w którym dużo się dzieje. Dwa lata temu na zajęciach "Kreatywny Ujazd" dzieci malowały murale na kamienicach, lepiły garnki z gliny i tworzyły ozdoby z drewna. W ubiegłym roku młodzież w ramach projektu "Z Ujazdu w Kosmos" wysłała balonem kamerę do stratosfery i nagrywała filmy na wysokości ponad 34km. Nie tak łatwo było zorganizować równie spektakularne przedsięwzięcie w tym roku. Tym razem uczestnicy zajęć wakacyjnych udali się w podróż w przeszłość.

Przyszedł moment, aby zaprezentować dokonania uczestników projektu „Podróżnicy w czasie”. Tegoroczne warsztaty wakacyjne Sołectwa Ujazd skupiły się na poznawaniu historii miejscowości oraz na nauce fotografii. Młodzi uczestnicy przeszli kurs podstaw fotografii, uczestniczyli w wykładach na temat przeszłości Ujazdu, a także rozwiązywali zagadki i odnajdywali historyczne obiekty podczas questu „Dworski Ujazd”.

Młodzież wykonywała portrety i sesje plenerowe, zaznajamiając się z różnymi technikami sztuki fotograficznej.  Istotną częścią warsztatów była analiza starych zdjęć z okolicy, z których każde kryje swoją historię i pokazuje zachowany fragment przeszłości.

Niektóre z nich udało się odtworzyć w dzisiejszych czasach. Uczestnicy sami dobierali zdjęcia, aranżowali kadr i wykonywali ujęcia. Można było przez chwilę poczuć się jak kilkadziesiąt lub ponad sto lat temu.

Efekty oceńcie sami. Warsztaty sfinansowane zostały z funduszu sołeckiego Sołectwa Ujazd. Zajęcia prowadzili Tomasz Sobczak- Sołtys Ujazdu i pomysłodawca zajęć, Angelika Lejko - profesjonalny fotograf oraz Jarosław Cielebon- lokalny pasjonat historii.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim którzy przyczynili się do przeprowadzenia zajęć. Szczególne podziękowania należą się dyrektor Przedszkola Samorządowego w Ujeździe p. Emilii Małagowskiej za udostępnienie sali wykładowej, Tomaszowi Zdunkiewiczowi za opowieści o przeszłości i spotkania z żywą historią oraz wszystkim, którzy na potrzeby projektu udostępnili zdjęcia ze swoich zbiorów. Dużym wsparciem w przygotowywaniu zajęć była wydana niedawno publikacja „Gmina Ujazd i jej Mieszkańcy w Dawnej Fotografii” autorstwa Michała Pająka i Jarosława Cielebona.

Opisy do zdjęć:

1. Zdjęcie wykonane ok. roku 1968. Przez pewien czas w na Pl. Kościuszki rolę przystanku pełnił stary wagon tramwajowy. Obecnie sam plac wygląda zupełnie inaczej, ale pozostały okoliczne zabudowania i … produkty polskiej motoryzacji.

2. Pałac Ostrowskich po wojnie funkcjonował jako przedszkole. To zdjęcie z lat 50 świadczy o tym, że później również park był wykorzystywany jako bezpieczne miejsce do spacerów i zabawy.

3. Rok 1942r. Pracownicy makaroniarni w czasie przerwy w pracy. Makaroniarnia utworzona została w młynie Ostrowskich przy ul. Mostowej.

4. Młodzi chłopcy z Ujazdu na Pl. Kościuszki 1939r. Drugi od lewej Stefan Kowalski, który podczas okupacji brał udział w przemycie amunicji z pobliskich zakładów zbrojeniowych do Warszawy, gdzie została użyta podczas Powstania Warszawskiego.

5. Lata 40. XX wieku. Spalona bożnica żydowska została po wojnie odbudowana jako strażnica OSP.

6. Podróżując w czasie można spotkać swoich krewnych z przeszłości. Na pierwszym zdjęciu prababcia jako młoda dziewczyna w 1959r., a na współczesnym jej prawnuczęta, których nigdy nie poznała.

7. Pałac w Ujeździe, lata 50. XX w.

8. Pl. Kościuszki 1938r.  Od lewej Krystyna Krukowska z d. Popłońska, Barbara Popłońska z Tobiasz i Irena Zeller z Ujazdu.

9. Rodzina Celmerów z Ujazdu na spacerze w parku. Lata 50. XX w.

10. Niemieccy żołnierze przed kościołem w Ujeździe podczas okupacji.

11. Budowa studni przed kościołem. Rok 1926.

12. Rynek w Ujeździe funkcjonował kiedyś na Pl. Wolności. Lata pięćdziesiąte.

13. Rok 1950r. Ostatnie spotkanie partyzantów walczących z okupantem w okolicach Ujazdu.

14. Na rogu ul. Antolin i Parkowej istniał zbiornik wodny wykorzystywany jako basen przeciwpożarowy. Zdjęcie pochodzi z drugiej połowy lat sześćdziesiątych.

15. Szkoła w Ujeździe. Rok 1951.

16. Rodzina Ryszarda Jurgielewicza-księgowego majątku w parku hr. Jana Ostrowskiego. Lata 30. XX w.

17. W 1939r. Ujazd został w dużej części spalony przez wchodzące wojsko niemieckie.

18. Dziewczynki z Ujazdu po zakończeniu roku szkolnego. Czerwiec 1939r.

19. Rok 1979r. Poczet sztandarowy przed budynkiem Gminy podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki.20Lata 40  XX w. W tle spalony budynek żydowskiej świątyni- dzisiejsze OSP.

21. Dzień targowy w Ujeździe, lata 50 XX w.

22. Rodzina niesie ochrzczone dziecko. Lata 60 XX w.

23. Spacer po parku. Lata 60 XX w.

24. Orkiestra dęta OSP Ujazd. Druga połowa lat 50 XX w.

25. Grupa dzieci z nauczycielką, panią Jaśkiewiczową, na schodach pałacu w Ujeździe. Koniec lat 50 XX w.

26. Harcerze i młodzież szkolna przed grobem żołnierzy poległych w obronie Ujazdu w 1939r. Cmentarz w Ujeździe lata 60 XX w.

27. Praca w jednostce OSP. Czy to rok 1965, czy 2019 o sprzęt ratujący życie i mienie trzeba nieustannie dbać.

28. Dzieci zawsze będą dziećmi. Park i pałac, lata 50 XX w.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 0°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten Alior Bank, to zupełne dno!!! Jak można było dopuścić do takiego przekrętu, wykonanego przez zwykłą pracowniczkę ?!?!?! Niech wszystkich Pan Bóg broni przed korzystanie z tego banku!!! Posiedzi cwana baburica parę wiosen i co z tego?!?! Kto odda kasiorkę klientom tego banku??? Ludziska: omijajcie z daleka taki przekrętny bank.Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: tTreść komentarza: Czy będzie można zamieszczać swoje materiały. Czy materiały będą cenzurowane.Źródło komentarza: Nowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaAutor komentarza: Odpowiednie osoby naodpowiednimmiejscuTreść komentarza: Paweł PiwowarskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Do "Bareja". Jeżeli ja podpisałbym się "Jan Kępa" - też byś to łyknął, jak młody indor kluchy?! Oczywiście, kompletnie nie interesuje ciebie to, co napisała ta Aleksandra Kępa: "... nie ma tak Wielkiego, oddanego Człowieka dla Tomaszowa." Wg mnie], ta tzw. Kępa, to totalny idiota. Dlaczego? Proste, jak świńska kita. Wyrazy: wieki człowiek pisze debil z dużej litery, a ponadto zapomniał debil, że starosta, to jest samorządowy szef powiatu tomaszowskiego, a nie Tomaszowa. Dla debila, to jeden chuk.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Roman WildertTreść komentarza: Całe to skorumpowane towarzystwo na śmietnik historii ,może czas na kogoś młodego ,ambitnego ?Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Panie Adamie: ogólnie wiadomo, że jest Pan dobrym drogowcem, bo pracuje Pan w tym zawodzie (szkoda, że nie w Tomaszowie). W swoim wpisie ma Pan 100 % racji. Jednak nasze miasto jest tak zaniedbane pod względem komunikacji (głównie skrzyżowania), że takich przykładów, jakie Pan podał, znalazłoby się wiele więcej. Czasy się zmieniają i oczekiwania ludzi też się zmieniają. I to jest normalne. Jednak, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "... Batorski znów chce się pokazać...". Zapomina Pan o tym, że Pan Batorski chce się pokazać nie dlatego, że jest taki ładny], tylko dlatego, że Pan Radny Batorski reprezentuje swoich i nie tylko swoich wyborców. I ten facet już wielokrotnie pokazywał, że nie tylko przed wyborami wiedział, po co został wybrany na radnego, czyli na przedstawiciela mieszkańców miasta. W podsumowaniu: taki ktoś, jak Pan, też przydałby się jako radny: miejski, a raczej powiatowy, bo ma pan łeb na karku w sprawach drogowych. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama