Tomaszów Mazowiecki bez plastiku? Póki co nie wszędzie

  • 03.09.2019, 18:59 (aktualizacja 03.09.2019, 19:27)
  • red.
Tomaszów Mazowiecki bez plastiku? Póki co nie wszędzie
Z Urzędu Miasta oraz jednostek podległych zniknie plastik. To efekt prac, które od dłuższego czasu prowadził  magistrat oraz Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej. 28 sierpnia prezydent Marcin Witko podpisał w tej sprawie zarządzenie. Z Urzędu Miasta oraz podległych jednostek m.in. znikną plastikowe opakowania jednorazowe.

ZGWiK  będzie dystrybuował wodę w szklanych butelkach. Również magistrat będzie korzystał z wody jedynie w szklanych opakowaniach.  

Jak czytamy w zarządzeniu m.in. wyeliminowanie zostaną z użytku jednorazowe talerze, sztućce, kubeczki, mieszadełka, patyczki, słomki i pojemniki na żywność wykonane z tworzyw sztucznych. Zostaną zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji. W miarę możliwości Urząd będzie również rezygnował z używania jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z tworzyw sztucznych przy wykonywaniu bieżących zadań, a także w relacjach z podmiotami zewnętrznymi. 

Zachęcamy również do podobnych działań w swoich domach. Jak ograniczyć plastik z codziennego użycia?

Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy zrezygnować z jednorazowych plastikowych sztućców i słomek. Kawę można pić w kubkach wielokrotnego użytku i zrezygnować z plastikowych przykrywek do kawy. Możemy używać toreb wielokrotnego użytku oraz wybierać produkty spożywcze, które w sklepie leżą „luzem”, a nie są w plastikowych opakowaniach. Drugie śniadanie pakujmy w szklane opakowania, unikajmy również produktów zawierających mikroplastik takich jak peelingi czy pasty do zębów z kolorowymi drobinkami. Wodę pijmy z kranu, lub kupujmy w szklanych opakowaniach.

 Przy okazji działań magistratu warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu z podobnym wnioskiem do Zarządu Powiatu Tomaszowskiego wystąpili radni Bogna Hes i Mariusz Strzępek (treść wniosku w załączniku).

- Najbardziej palącym problemem, jaki stoi obecnie przed samorządami (ale nie tylko) jest gospodarka odpadami. Gospodarka wytwarza każdego roku miliony ton plastiku, który praktycznie nie ulega biodegradacji. Sytuacja jest bardzo poważna. Potrzebujemy natychmiastowych działań w zakresie zmiany przyzwyczajeń konsumenckich. Na całym świecie następuje proces odwrotu od stosowania tworzyw sztucznych. U nas powinniśmy iść dokładnie takim śladem - piszą wnioskodawcy

Nie spotkał się on jednak z przychylnością powiatowych władz, które niemożliwość rezygnacji z plastiku tłumaczą względami ekonomicznymi (odpowiedź w załączniku). Być może sytuacja zmieni się w kolejnym roku. 

Tomaszowski samorząd jest kolejnym, który zdecydował się na rezygnację z plastiku. Wcześniej podobne decyzje zapadły w innych miastach w tym w urzędzie miasta stołecznego Warszawy. 

red.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

AŁ
18.09.2019, 09:47
Ciekawe........ że wodociągi kupują wodę w szklanych butelkach a nie piją kranówki ?? oczywiście za sponsoring wody do wszystkich urzędów zapłacą znów mieszkańcy. W innych firmach wodociągowych pije się kranówkę czy Zarząd ma jakieś obawy co do jakości wody?? Jaki kosz jest zakupu szklanych butelek, i skąd ta woda pochodzi!! Należy również nadmienić że Wodociągi kupują wodę z łódzkich wodociągów za bardzo małe pieniądze a my mieszkańcy płacimy za fanaberie Zarządu.
varan
varan 03.09.2019, 19:43
"Najbardziej palącym problemem.." jest, no właśnie, że płoną składowiska z tworzywami sztucznymi i jako kraj przegrywamy z przestępcami trucicielami z kretesem ! :(

Pozostałe