Obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i walk w obronie Tomaszowa Mazowieckiego

  • 04.09.2019, 09:34
  • Joanna Sztymelska
Obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i walk w obronie Tomaszowa Mazowieckiego
W poniedziałek, 2 września 2019 roku, w Tomaszowie Mazowieckim, podobnie jak i w całym kraju, odbyły się obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej i Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Tomaszowskim.

Przed uroczystościami na Cmentarzu Wojennym, delegacja Starostwa Powiatowego: Elżbieta Łojszczyk i Marek Kubiak - członkowie Zarządu Powiatu, złożyli wiązankę kwiatów pod obeliskiem płk. Stanisława Hojnowskiego, który znajduje się przy ulicy Warszawskiej.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Następnie rozpoczęły się uroczystości na Cmentarzu Wojennym. Obchody rozpoczęły się od wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Elegia o chłopcu polskim", który recytowała Julia Żurowska, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego.

Spotkanie poprowadził Kamil Borkowski, który rozpoczął od powitania gości, wśród których byli między innymi: Antoni Macierewicz - poseł na Sejm RP, Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Marcin Witko - Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, radni Rady Powiatu z Wacławą Bąk - przewodniczącą Rady Powiatu i radni Rady Miejskiej z Krzysztofem Kuchtą - przewodniczącym Rady Miejskiej. Udział wzięli kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, partii politycznych, harcerze, strzelcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie oraz mieszkańcy naszego miasta.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Odmówiona została modlitwa za poległych na froncie II wojny światowej, następnie głos zabrał minister Antoni Macierewicz. Podobnie, jak w poprzednich latach odczytany został Apel Poległych, po którym Kompania Honorowa oddała salwę honorową. 

Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki biało-czerwonych kwiatów. 
Po uroczystościach na Cmentarzu Wojennym uczestnicy przeszli do kościoła pw. św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie odprawiona została msza święta  intencji ofiar II wojny światowej. 
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 05.09.2019, 16:32
Antonio wzrusza do żywego.
Ps.
Chodzą słuchy, że z okazji rozpoczęcia roku szkolnego przemawiał też w którymś z tomaszowskich liceów i notorycznie mówił że jest w łódzkim liceum. Prawda to? :)
Pawełek
Pawełek 05.09.2019, 15:43
Czy to takie b.dziwne, że obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i walk w obronie Tomaszowa Maz. odbywają się przy udziale włodarzy naszego miasta, gminy i obecnie rządzących, wspólnie ze społeczeństwem. Co z was za tępe dziwolągi?
Bully Seven
Bully Seven 04.09.2019, 22:17
Dziadzia sinobrody trzyma się dziarsko. W tym wieku to grzyby, ryby i jagody. Albo bujać wnuki.
uuuuuu
uuuuuu 04.09.2019, 17:17
jak on smiał przyjechac tu i zlożyć wieniec :(((( a staroszta taki gruby uuuuuu :(

Pozostałe