Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 12:47
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Szkolili konie w nowatorski sposób

Policyjne konie oraz ich jeźdźcy z Zespołu Konnego w Smardzewicach, uczestniczyli jako pierwsi w kraju w nowatorskiej dla wszystkich służb mundurowych, szkole jeździectwa naturalnego - ,,Natural Horsemanship".

Pomysłodawcą i głównym organizatorem szkolenia był Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Szymon Herman, który za aprobatą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi nadinsp. Andrzeja Łapińskiego oraz przy wsparciu Dyrektora Lasów Państwowych w Łodzi jak również Nadleśniczych Nadleśnictw Smardzewice i Spała, zorganizował szkolenie jakie odbywa się w trzech edycjach. Jedna z edycji odbyła się w dniach 3-4 września 2019 roku na terenie Zespołu Konnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim na terenie Smardzewic.

Do poprowadzenia szkolenia został zaproszony autorytet w tej dziedzinie ceniony zarówno w kraju jak i za granicą, pan Andrzej Makacewicz będący twórcą polskiej Akademii JNBT - Jeździectwa Naturalnego bez Tajemnic, która szkoli ponad 800 koni rocznie.

"Natural Horsemanship", czyli jeździectwo naturalne, w odróżnieniu od powszechnie przyjętego jeździectwa klasycznego, oparte jest na wzajemnym zaufaniu jeźdźca z koniem. Bazuje również na profesjonalnych podstawach naukowych i wykorzystuje zarówno zasady biomechaniki jak również zaawansowanej psychologii, behawioryzmu i końskiej „mowy ciała”, czyli uwarunkowanych genetycznie a nie wyuczonych zachowaniach, których zrozumienie przez człowieka jest niezbędne do profesjonalnego wychowania i wyszkolenia konia, a także zachowania jego zdrowia. Ten rodzaj szkolenia znacznie ogranicza skutki ludzkich emocjonalnych reakcji, takich jak złość, niecierpliwość czy strach.

W odróżnieniu od dotychczas wszechobecnej w Polsce doktryny szkoły klasycznej efekt nie jest wynikiem systematycznego zmuszania konia do wykonywania określonych poleceń „na rozkaz” i przy użyciu bolesnych dla niego pomocy,lecz efektem budowania zaufania, zachęcania konia do pracy i zrozumienia, czego oczekuje jeździec.

Szkolenie to jest na tyle skuteczne, że w jego ostatecznym efekcie jeździec może bezpiecznie galopować bez wodzy a nawet siodła, bo to koń „pyta” jeźdźca, co ma zrobić. Metoda ta jest o wiele bardziej ekologiczna, przyjazna zwierzętom oraz szybsza i bardziej skuteczna, gdyż buduje trwałe pozytywne relacje zapewniające bezpieczeństwo i kontrolę na o wiele wyższym poziomie niż w jeździectwie klasycznym.

Akademia JNBT w której udział wzięły policyjne konie wraz z jeźdźcami, to model szkolenia oparty o budowanie zaufania, szacunku i dominacji, a doświadczenia z przeszkolenia wielu tysięcy koni dowodzą, że sprawdza się na wszystkich koniach. Budowanie wzajemnego zaufania eliminuje nieprzewidziane i ryzykowne zachowania koni oraz ich urazy, przez co zapewnia bardzo wysokie bezpieczeństwo. Z uwagi na swoją skuteczność jest to nauka szybka i ekonomiczna.

Policja, jako formacja nowoczesna, profesjonalnie wyszkolona i skuteczna, musi również funkcjonować w zgodzie z naturą i poszanowaniem świata zwierząt, a szkoła jeździectwa naturalnego wydaje się idealnie wpisywać w to założenie. W ocenie policyjnych jeźdźców udział w szkoleniu mimo ich wieloletniego doświadczenia, pozwolił im spojrzeć na  sztukę jeździectwa z innej perspektywy, a konkretne ,,wskazówki” pozwolą na dalsze podnoszenie umiejętności ich czworonożnych kompanów co z pewnością przełozy się na jeszcze skuteczniejsze działania w policyjnej służbie.

Jedynym koniem nie biorącym udziału w szkoleniu był 26 letni ,,HIPOL" który po 23 latach policyjnej służby odszedł na zasłużoną emeryturę. Komendant insp. Szymon Herman podziekował sierz.sztab. Agnieszce Walczak, która przez siedem lat była jego jeźdzcem, za wzorową służbę i opiekę nad Hipolem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama