Brachyterapia - nowe świadczenie w SSO Nu-Med

  • 07.09.2019, 08:19
  • Joanna Sztymelska
Brachyterapia - nowe świadczenie w SSO Nu-Med
W czwartek, 5 września 2019 roku, w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się konferencja prasowa na temat brachyterapii, nowego świadczenia medycznego, które uruchamia ta placówka medyczna

Konferencję poprowadził Jacek Stępnicki - rzecznik prasowy SSO Nu-Med. Udział w konferencji wziął dyrektor dr nauk med. Michał Spych. 

- Brachyterapia jest miejscową metodą leczenia, wykorzystującą promieniowanie jonizujące właściwości izotopu, który jest umiejscawiany w obszarze guza nowotworowego lub bezpośrednio w jego sąsiedztwie. Promieniowanie uwalniane z izotopu ma energię niszczącą, która niszczy komórki nowotworowe. Jest to więc procedura, półzabiegowa czy zabiegowa wymagająca od lekarza umieszczenia źródła promieniowania w obszarze nacieku guza nowotworowego  - powiedział dr nauk med. Michał Spych - dyrektor ds. medycznych SSO Nu-Med.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Aparat do brachyterapii kosztował ok. 3 milionów złotych. Jak podkreślają pracownicy Nu-Med urządzenie w sposób bezpieczny dla pacjenta i lekarza lokuje źródło promieniowania, czyli izotop w obszarze guza nowotworowego. Szpital od początku był przegotowany na uruchomienie tej procedury. Było przygotowane specjalne pomieszczenia, który spełnia wszystkie wymogi ochrony przed promieniowaniem. Obecnie zostało doposażone w aparat i stół terapeutyczny oraz całe zaplecze sali operacyjnej. 16 września przyjęty zostanie pierwszy pacjent, który zostanie poddany zabiegowi. 

Plusy dla pacjentów.

Zwiększa się dostępność w obszarze województwa i regionu łódzkiego do tego typu procedur. Zwiększa się komfort dla osób leczonych, ponieważ w jednym Ośrodku można zaplanować całą terapię skojarzoną obejmującą: teleradioterapię i brachyterapię. Pacjent na miejscu może poddać się obu leczeniom. 

Brachyterapia ma zastosowanie w leczeniu nowotworów piersi i nowotworów ocenianych, jako ginekologiczne.

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (3)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe