"Debata spsiała". Cyrk w magistracie 

  • 09.09.2019, 17:21 (aktualizacja 09.09.2019, 17:23)
  • Mariusz Strzepek
"Debata spsiała". Cyrk w magistracie
Jeśli oglądacie czasami telewizyhny programy publicystyczne (jeśli nie to wcale się nie dziwię, bo i ja rzadko je oglądam), w których występują politycy, to być może zwróciliście uwagę na to, co jest najczęściej osią ich sporów. Może nawet właściwiej byłoby powiedzieć: co nią nie jest. A nie jest nią na pewno Polska. Czasem (przecież) ostre kłótnie, przeradzające się (momentami) w pospolite bazarowe "pyskówki" dotyczą spraw, które dla większości Polaków mają znaczenie drugo, jak nie trzeciorzędne. Istotą tych medialnych przepychanek jest więc wojna politycznych gangów, a przy okazji... odmóżdżanie społeczeństwa, poprzez pobudzanie odruchów emocjonalnych i wyłączanie zachowań zdroworozsądkowych. Czy na szczeblu samorządowym jest inaczej? Otóż niekoniecznie. Prawie sześć godzin trwała ostatnia sesja Rady Miejskiej. W czasie jej trwania, na sali zrobiło się mroczno i nadciągnęły prawdziwe chmury burzowe. Radni na zmianę obrażali się a następnie przepraszali. Jedni wychodzili z sali obrad, inni żądali ich doprowadzenia przez Straż Miejską. jakby powiedział śp. Edek Wójciak: siwy dym...

Runda pierwsza - sport i rekreacja

Pierwsze półtorej godziny upłynęło we w miarę spokojnej atmosferze. Atmosfera podgrzała się przy uchwalaniu zmian w budżecie miasta. Adrian Witczak zaczął dopytywać o środki w kwocie 120 tysięcy złotych na zakup usług promujących miasto, poprzez organizację i udział w imprezach sportowych oraz o 380 tysięcy złotych na zadania z zakresu sportu i turystyki. Radnego interesowało w jaki sposób kwoty sięgające pół miliona złotych zostaną wydatkowane. 

Odpowiadała naczelnik Małgorzata Śmiechowicz, która wyjaśniała, że kwota 120 tysięcy złotych trafi do nowej miejskiej spółki, zajmującej się sportem, a której działalność będzie miała walor promocyjny dla miasta, poprzez udział w rogrywkach ligowych drużyn piłki nożnej i siatkówki. Bezpośrednie formy promocji zostaną dopiero uzgodnione, a pieniądze mogą zostać przekazane dopiero po wyczerpaniu procedur wynikających z ustawy o zamówieniach publicznych. Podobnie rzecz się ma z pozostałą kwotą 380 tysięcy złotych. Tutaj również zamysłem jest, by kwota trafiła do miejskiej spółki w wyniku zorganizowanego konkursu. 

Radny Krawczyk dopytywał, czy Klub ma podpisaną umowę na transmisje telewizyjne meczów tomaszowskiej drużyny siatkarskiej. Prezes Tomasz Zdonek odpowiadał kompletnie nie na temat. Ostatecznie przyznał jednak, że to umowy z telewizją podpisuje Polski Związek Siatkówki, ale klub ma zapewniania, że mecze będą transmitowane. 

Być może zabrakło w tym miejscu nieco szerszych wyjaśnień na temat tego dlaczego miasto powinno dofinansowywać ligowe rozgrywki sportowe na poziomie seniorskim. Warto może nieco sięgnąć do historii i wytłumaczyć radnym, których percepcja nie wykracza poza wąskie ramy księgowych zapisów "winien i ma", że sport to nie tylko promocja ale też czynnik "miastotwórczy" i element z którego zbudowana jest lokalna wspólnota. Co niezwykle ważne i o czym warto pamiętać, to fakt, że dzięki dotychczasowym sponsorom zbudowano solidną markę tomaszowskiego sportu pod szyldem Lechii Tomaszów (mimo, że formalnie były to dwa podmioty a obecnie jeden). Czy po ich wycofaniu się miasto powinno z tej marki rezygnować? Ile będzie kosztować budowa jej na nowo? Może przy nieco szerszym kontekście emocji byłoby mniej. 

Runda druga - Maluch Plus... a może minus

Adrian Witczak pytał też dlaczego żłobek w Tomaszowie nie będzie budowany z rządowego programu "Maluch Plus". W tym momencie zaiskrzyło. Radnemu odpowiadał prezydent Witko. - Trudno utrzymać nerwy na wodzy, kiedy słyszy się takie pytania. Jesli Pan insynuuje, że jesteśmy w stanie zrealizować we wrześniu w ramach programu Maluch Plus , który jest programem jednorocznym, rozpocząć i zakończyć inwestycję, to znaczy, że Pan nie wie nad jaakim programem Pan wcześniej głosował. W kilka miesiecy nie wybudujemy żłobka. Powinnien Pan wyrazić zadowolenie, że udało się pozyskać 4,5 miliona złotych na budowę żłobka, którego budowa ruszy jeszcze w tym roku. Czemu nie chce Pan by miasto się rozwijało, tylko idzie w przeciwnym kierunku. 

Niestety nie zabrakło osobistych przytyków, które były kompletnie niepotrzebe, a zajęły kilkadziesiąt minut. Postronny obserwator zada natomiast innego rodzaju pytanie: o co właściwie do jasnej cholery chodzi? Dla przeciętnego rodzica nie ma znaczenia, czy żłobek powstanie z takiego czy innego programu. Ważne, że będzie miał gdzie zaprowadzic dziecko, by samemu móc iść do pracy, zarabiac na jego utrzymanie. Miejsc w żłobkach w naszym mieście przecież brakuje, a w placówkach prywatnych ceny powalają i to nie tylko tych mniej zamożnych. 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janek
Janek 11.09.2019, 14:39
Jarek przestań już pisać te komentarze wszyscy wiedza ze jesteś chlopcem z kompleksami i Witczak Cie gasi na każdym poziomie. Trzepiesz się bezradnie co pokazałeś na sesji absolutoryjnej a wcześniej w intelektualnym marazmie nazywając go Babelkiem. To samo sie tez tyczy Wawry. Podobny poziom chlopakow z Niebrowa
Cicero
Cicero 11.09.2019, 19:25
Rzeczywiscie merytorczna odpowiedz :(

Przy Witczaku mozna miec kompleksy ze wzgledu na co? Sprawdzice kto robil doktorat na SGGW w ciagu - no zalozmy - ostatnich 15 lat i kim ci ludzie sa teraz. Pchane srodowisko, ktoremu daje sie fory w kazdym obszarze, a tam gdzie mozna zweryfikowac to zwykle wychodzi co najwyzej przecietnosc.

Tam gdzies wczesniej padlo, ze na chlodno kalkulkuluje o Witczaku :)) -wlasnie wrecz odwrontnie, moim zdanie to koles od tanich prowokacji.

No ale tak to jest z tą gowniarzerią w lokalnej polityce. Zwykle dominuje przerost formy nad trescia.

Mlodzi ludzie majacy cos w glowie i z jakims kapitalem od rodzicow nie mieszkaja w Tomaszowie i nie startuja do Rady Miasta za 800 zl diety, w oczekiwaniu na frukta z przyszlych posadek w radach nadzorczych / zarzadach miejskich spolek. To sie potem trafia 10% z nich, a reszta biduje pomstujac na wszystko co sie w Tomaszowie rusza. Uwazam wrecz, ze do Rady Miasta / Powiatu trzeba troche dorosnac, miec jakes doswiadczenia zawodo spoza smorzadu.

50 lat, to jest dzisaj wiek gdy jest sie juz na tyle opanowanym i doswadczonym, by zarzadzac czyms wiecej niz wlasna kieszenia.
memory five
memory five 12.09.2019, 12:24
Gówniarzeria i przerost formy nad treścią, tak zgadzam sie.Oglądając w/w radnych można dojść do takiego wniosku.
twój ulubieniec
twój ulubieniec 11.09.2019, 20:34
No właśnie, więc czemu ty niczym jeszcze nie zarządzasz?
@tówj ulubieniec
@tówj ulubieniec 11.09.2019, 22:19
No chyba się jednak nie znamy bo nie mam jeszcze 50 lat. 2. Nigdzie nawet nie zasugerowałem, że się do tego nadaję. Co nie znaczy, że nie można sobie napisać co się widzi.

Tomaszów Mazowiecki ma najlepszych zarządców od kiedy pamiętam. A zaczałem obserwować od połowy lat 90tych.

I to nie, że zmieniało sie z roku na rok, tylko:

90te - rozpacz
Pierwsza dekada XXI w. - rozpacz
Do 2014 - rozpacz (pogłębiona świadomością, że pieniądze z Unii są, nikt o nie się nie stara, a nie będą dostępne zawsze. Czyli stracone szanse dla calego Narodu)
od 2014 roku - ŚWIATŁOŚĆ

Jak na tym bardzo popularnym obrazku z Jezusem z laserami miotanymi ku ziemi.
Kibic
Kibic 11.09.2019, 14:05
Co dalej z rozgrywkami I Ligi w Samochodówce skoro "Prezes Tomasz Zdonek odpowiadał kompletnie nie na temat" ??? Ma ktoś pojęcie ?
Ajdejano
Ajdejano 10.09.2019, 18:18
Te wszystkie wpisy wprowadzają mnie w pewien stan melancholii.
Mimo wszystko, i tak ten wredny PiS te wybory wygra. I napiszę tak: niezależnie od tego, co tutaj będziecie wypisywać, te pisiorskie mohery, i tak was wszystkich wyrównają.

Ciężka sprawa dla wszystkich was - postkomuchów - co ?!
I to mnie "tesi" - jak zawsze mawiają Czesi.
Ino Brzustów
Ino Brzustów 10.09.2019, 15:03
Radna Klatka przepraszała za Kucharskiego i broniła Witczaka... zabawna starsza Pani z Brzustowa.
Ci dwaj chłopcy biegali z jej ulotkami w zeszłym roku a teraz rozstawia ich po kątach...
Kucharski chyba zapomniał, że pierwszym promotorem nauczycielki wfu w wiejskiej szkole był Krawczyk. Gdy został wòjtem Inowłodza jej kariera ruszyła z kopyta.
Teraz spłaca dług wobec starszego kolegi za awanse.
ola
ola 10.09.2019, 08:30
Witczak za 2018 rok zarobił z ZUS 24 tys. ciekawe z jakiego tytułu ?
Fajny chłop z wyglądu może i mądry ale w działaniu przesiąknął parią nawet za bardzo.
żenada ks
żenada ks 10.09.2019, 08:26
Tak się robi polityke. Zero merytoryki tylko darcie japy.
Jednym słowem DNO! Merytorycznie podoba mi się podczas obrad Batorski i jeszcze jedna osoba z rady nie kojarzę teraz nazwiska.
Wawro prawdę Ci powie
Wawro prawdę Ci powie 10.09.2019, 00:13
Że da straszna. Pan Witczak jak na młodego człowieka zachowuje się skandaliczne, ale jak Wawro się żalił, że traktuje ich jak idiotow i dlatego nie wytrzymał, to niestety jest powód... Szanowni radni jak ktos ogląda sesje to widzi jak jest z ich iq. Witczak i Batorski przewyższają resztę, a w tym cyrku jak widać ten drugu zdecydował nie brać udziału i chyba wygrał bez walki, a przegrali wszyscy.
Wawro - popieram!
Wawro - popieram! 10.09.2019, 03:58
Wawro - jeden z najepszych radnych. Ze sie broni? No tak, bo tylko jedna strona ma prawo do elementarnego szacunku :(
Miś Libiś
Miś Libiś 10.09.2019, 06:44
No nie wiem czy oglądałeś/oglądałaś transmisję bo to tłumaczenie było no..... słabe i żenujące. Zwyczajnie został przyłapany i tyle. Klasę mógł pokazać od razu przepraszaj ac za niestosowne sformułowanie. Natomiast opowiadał jakieś dziwne historie, bąkał coś pod nosem, wyjaśniał na około. No ni ładu ni składu w tym nie było. Na koniec po 10 minutach walki z samym sobą i tak powiedział to magiczne słowo. To nie tak ze lubię Witczaka ale on chłodno i bez emocji kalkuluje i to on tą rundę wygrał bo niestety łaskawie pozwolił się przprosić. O wiele lepiej wypadł Kucharski który też dał czadu i odleciał ale szybko przeprosił, głośno i wyraźnie. Panu Wawro tego zabrakło.
Tak jest
Tak jest 10.09.2019, 18:22
Każdy kto miał dłużej kontakt z AW myśle, ze rozumie Wawro ;)
skojarzenie
skojarzenie 09.09.2019, 21:06
Na zdjęciu ilustracyjnym typowy członek KODu
Rysiu
Rysiu 09.09.2019, 16:58
Spoleczników brak. Są tylko chamy do brania kasy i zabawę w targowicę.
Targowicę?
Targowicę? 09.09.2019, 17:31
Mnie się przypominają lata dziecięce i zabawy w piaskownicy.
Posterunkowy
Posterunkowy 09.09.2019, 16:49
Chamstwo pierwszej wody, żeby posuwać się do wyzwisk. Tragedia a nie radny. Brak słów.
J.P.
J.P. 09.09.2019, 15:58
Przeznacza się ok. pół miliona zł na spółkę Lechia, przeznaczone na reklamę miasta ...a dlaczego nie daje się szansy reklamy miasta siatkarkom Dargfila, mają bardzo duże osiągnięcia sportowe w kategorii młodzieżowej i godnie reprezentują Tomaszów. Wprost przeciwnie, zmusza się klub do emigrowania, prawdopodobnie do Łasku.
Ja
Ja 09.09.2019, 16:53
Nie ta liga. Sport na tym poziomie nie daje takiej reklamy. Czas się z tym pogodzić.
J.P.
J.P. 09.09.2019, 17:49
Na jednej szali wątpliwa reklama, a na drugiej niszczenie miejscowych talentów i niszczenie sensu sportu w mieście.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 09.09.2019, 14:31
Zawartość komentarzy, czytelników "oby tylko zaszkodzić" i "Bartek" idealnie wpisuje się w zachowanie radnych, których to czytelnicy ci chcieli potępić.
Cóż, klasyka gatunku.
masz racje
masz racje 09.09.2019, 15:55
Typowe pisowskie trole.
Oby tylko zaszkodzić :(
Oby tylko zaszkodzić :( 09.09.2019, 14:03
Sabotują jak mogą. Platforma i środowiska z nimi teraz sympatyzujące przez 30 lat nie pobudowały niczego, to teraz nie mogą przeżyć, że komuś nie urodzonemu w Tomaszowie (i dobrze bo nie zaczadzonemu lokalnymi układzikami), wychodzi tyle rzeczy. Czepiają się czego mogą.

Poziom tego właśnie widać. Co to kogo obchodzi czy z programu Maluch + czy z innych ZEWNĘTRZNYCH środków?

Panie Kucharski, to że ktoś przypomina Panu, że nie wyszło Panu w prywatnej działalności finansowej to nie jest od razu hejt. Już bardziej gdyby pytano o pana wykształcenie, chociaż nadal to są okolice absurdu.
Oby tylko zaszkodzić :(
Oby tylko zaszkodzić :( 09.09.2019, 14:16
Sprawa niby skażonej wody w tomaszowskich kranach, też wypłynęła po inspiracji telewizyjnymi relacjami ze zrzutów ścieków wprost do Wisły przez zarządzaną przez Trzaskowskiego z PO Warszawę, a w wyniku fatalnie i koszmarnie drogiej instalacji pobudowanej przez poprzedniczkę Trzaskowskiego.

Co to ma wspólnego z Tomaszowem? Ano nic, ale tuż przed wyborami „warto” pomącić.

Także w najbliższych tygodniach do 13 października możemy się spodziewać kolejnych sensacji.

Czy ludzie dadzą się na to nabrać? Zobaczymy.

Na pewno widać, że są to pożal się Boże, politycy, którzy ani w prywatnym życiu nie pokazali niczego, a gdy mają okazje rządzić nawet długie lata - to miasto zapada się, nic nie powstaje, a od włodarzy słyszymy jedynie litanię narzekań i objekcji. Po prostu „nie da się”

Zazdrość, zawiść, nienawiść. Cała PO.
Bartek
Bartek 09.09.2019, 11:56
Cyrk trwa, a karawana jedzie dalej :-) Pan Kucharski ma swojego wyimaginowanego "hejtera" o którym opowiada, to co się dziwić że na sesji też zajmuje się bzdurami. Nie dziwię się jednak złym emocjom Pana Kucharskiego, w końcu zajmował się kiedyś kredytami. Weszło 500 plus i okazuje że ludzie już tych kredytów za bardzo nie potrzebują ;)

Pozostałe