Promocja książki Romy Bonieckiej "Wyłuskane z pamięci"

  • 13.09.2019, 11:49
  • Joanna Sztymelska
Promocja książki Romy Bonieckiej "Wyłuskane z pamięci" cz. 1
loadingŁaduję odtwarzacz...
"Wyłuskane z pamięci. Wspomnienia z lat wojny" - to nowa pozycja ksiązkowa o wojennej historii Tomaszowa Mazowieckiego widziana z perspektywy kilkuletniego dziecka. Autorka urodziła się  1931 roku wlaśnie w naszym mieście. Kiedy wybuchła II wojna światowa miała 8 lat. W książce oprowadza czytelnika po tomaszowskich ulicach w czasie okupacji.

"Roma Boniecka urodziła się w Tomaszowie Mazowieckim w rodzinie robotniczej. Jest absolwentką studiów pedagogicznych w Polsce i USA. W okresie PRL była nauczycielką i działaczką młodzieżową. W latach 1953-1956 pracowała a Zarządzie Głównym ZMP, a w 1957-1964 w Głównej Kwaterze ZHP. Jako pracownik MSC z latach 1964-1967 zajmowała się w polskiej ambasadzie w Moskwie współpracą naukową i młodzieżą studiującą w ZSRR. Wydalona z dyplomacji za krytykę ustroju i imputowane jej żydowskie pochodzenie. Z PZPR wyrzucona za niezgodną z partyjną linią ocenę wypadków grudniowych na Wybrzeżu w 1970 roku. Na zaproszenie przyjaciółki wyjechała do USA, gdzie uczyła języka polskiego. Obecnie wiedzie życie emerytki i pisze wspomnienia." 

- Okupacja w oczach dziecka. Sześć długich, wojennych lat w okupowanym Tomaszowie w opowieści rozpoczętej przez ośmioletnią dziewczynkę a zakończonej przez czternastoletniego podlotka. Autorka w barwny sposób, świetnym językiem opowiada o losach swoich najbliższych i codzienności mieszkańców wielonarodowej społeczności prowincjonalnego miasta zmagających się z uciążliwościami czasu wojny: biedą, zagrożeniem życia, brakiem edukacji i rozrywek. Nie umykają Jej uwadze zarówno zdarzenia drobne jak i niezwykłe, jak np. likwidacja żydowskiego getta. Roma Boniecka wiedzie swoja opowieść językiem prostym, zrozumiałym ale jednocześnie dowcipnym i nieraz niepozbawionym ironii. Od tej lektury wprost trudno się oderwać. Czytelnik ma wrażenie, że uczestniczy w opisywanych wydarzeniach - czytamy o autorce książki i samej książce na stronie Wydawnictwa.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

- Mam wrażenie, że dzisiaj mamy dwóch bohaterów: autorkę książki i nasze miasto, czyli to, które  jest przedstawione w znakomity sposób. Czytając te wspomnienia, bez wątpienia każdy porusza się po ulicach Tomaszowa, chociaż one dziś nazywają się inaczej, natomiast ta topografia miasta jest odwzorowana w sposób znakomity - powiedział drSebastian Pilarski - prowadzący spotkanie. 

Sylwetkę Romy Bonieckiej, z którą koresponduje na co dzień, przedstawił profesor dr hab. Rafał Stobiecki, a o Tomaszowie rozmawiał profesor dr hab. Krzysztof Witczak. Do Tomaszowa Mazowieckiego przyjechał też Arkadiusz Wingert, właściciel wydawnictwa Wingert, wydawca książki. 

W czwartkowym spotkaniu udział wzięło wielu mieszkańców naszego miasta. Zaproszenie przyjęła tez Izabela Śliwińska - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego. Swoje odczucia dotyczące przeczytanej książki wypowiedzieli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego: Marian Frączkowski, Zygmunt Dziedziński i Jan Pampuch.

Po spotkaniu odbył się poczęstunek, którego zdalną fundatorką była Roma Boniecka. Jej opisywany w książce młodszy brat - Janusz, był właścicielem Zajazdu "Okowita" w Tomaszowie Mazowieckim. Teraz prowadzi restaurację jego córka wraz z mężem, Ilona i Józef Rutkowscy i to właśnie Zajazd "Okowita" zajął się ugoszczeniem uczestników spotkania. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (5)

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rutek
rutek 15.09.2019, 12:48
Właścicielami Zajazdu Okowita są Ilona i Józef Rutkowscy. Janusz Boniecki ( Januszek), był ojcem Ilony Boneckiej. Zmarł w 1973 roku.
WuPe
WuPe 14.09.2019, 11:01
Gdzie można nabyć ową książkę?
Czytacz
Czytacz 14.09.2019, 13:33
W księgarni na Placu i chyba we wszystkich wiekszych księgarniach internetowych

Pozostałe