W najbliższą niedzielę w Będkowie uroczystość upamiętniająca postać Błażeja Stolarskiego  

  • 17.09.2019, 20:44
  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi
W najbliższą niedzielę w Będkowie uroczystość upamiętniająca postać Błażeja Stolarskiego
W najbliższą niedzielę, 22 września 2019 roku o godzinie 10.30 w Będkowie (powiat tomaszowski) ulica Parkowa 5, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, odbędzie się uroczystość upamiętniająca postać Błażeja Stolarskiego (1880-1939) – członka Tymczasowej Rady Stanu KP, ministra rolnictwa i dóbr państwowych, wicemarszałka Senatu II RP, wybitnego działacza społecznego i gospodarczego.

Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Wójta Gminy Będków w dniu 22 września 2019 r. w Będkowie odbędzie się uroczystość upamiętnienia Błażeja Stolarskiego (1880-1939) – członka Tymczasowej Rady Stanu KP, ministra rolnictwa i dóbr państwowych, wicemarszałka Senatu II RP, wybitnego działacza społecznego i gospodarczego.

W ramach uroczystości, która rozpocznie się o godz. 10.30 przy ul. Parkowej 5 przewidziano mszę świętą w 80. rocznicę śmierci wicemarszałka Senatu, wręczenie rodzinie przyznanego Stolarskiemu pośmiertne Krzyża Komandorskiego OOP, a także odsłonięcie okolicznościowej tablicy przygotowanej przez Oddział IPN w Łodzi. Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja wrześniowego numeru „Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej” z tekstem dotyczącym Błażeja Stolarskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Błażej Stolarski jest bohaterem publikacji autorstwa dr. Pawła Perzyny, wydanej w 2018 r. nakładem Oddziału IPN w Łodzi.
 

Błażej Stolarski. Nieheroiczny życiorys państwowca

Błażej Stolarski należy do tych bohaterów niepodległości, których dokonań nie mierzy się udziałem w walce z bronią w ręku, czy też brawurowymi akcjami partyzanckimi. Po takiej aktywności przychodzą dziesięciolecia budowy od podstaw życia społecznego, politycznego i gospodarczego w jednym państwowym organizmie, a  w tym względzie jego osiągnięcia okazały się imponujące.

Obchody 100-lecia odrodzenia niepodległej Polski stały się idealną okazją do przedstawiania obok wybitnych polityków, ojców niepodległości, także cichych, często zapomnianych lokalnych bohaterów odzyskania i tworzenia zrębów suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej. Stolarskiego nie da się jednoznacznie „zaszufladkować”, wtłoczyć w gorset przeciętności i niewyróżniania się, która cechują bohatera podejmującego pracę organiczną, pracę u podstaw. Wyjątkowa, rzadko spotykana osobowość chłopa samouka połączona z racjonalnym działaniem, kultem wiedzy i wszechstronnością zainteresowań, każą umieścić Błażeja Stolarskiego w połowie drogi pomiędzy tradycją romantyczną a pozytywistyczną w polskiej historii.

Budowa autorytetu lokalnego przywódcy

Urodził się 2 lutego 1880 r. w Ciebłowicach jako syn Wojciecha i Małgorzaty z domu Piechna. Nie uczęszczał do szkoły. Czytać i pisać uczył się z elementarza Konrada Prószyńskiego, a w nauce wspierali go w pierwszym etapie robotnicy z Inowłodza zatrudnieni w pobliskich lasach, a w drugim tajemniczy pan Anoży, pochodzący z Kujaw były powstaniec styczniowy.

Swoją postawą i poglądami Stolarski zyskał sobie najpierw autorytet na wsi. Pierwszym przedsięwzięciem, które wypromowało go w lokalnym środowisku była organizacja w latach 1904-1905 zbiorowego przesiedlenia wsi z terenów piaszczystych i nękanych przez dzikie zwierzęta z lasów spalskich w okolice posiadające lepsze gleby, na miejsce rozparcelowanego majątku Wykno. Wzrost prestiżu młodego gospodarza i organizatora przeprowadzki spowodował objęcie przez niego funkcji sołtysa nowej wsi Sługocice.

Kolejną sferą aktywności gospodarza ze Sługocic stały się kółka rolnicze oraz stowarzyszenia spółdzielcze. To przez nie wiodła droga do podniesienia dobrobytu i kultury rolnej jego gospodarstwa. W 1906 r. Błażej Stolarski został jednym z założycieli Towarzystwa Kredytowo-Oszczędnościowego, późniejszej Kasy Stefczyka w Będkowie, a rok później inicjatorem powołania i członkiem zarządu kółka rolniczego w Będkowie. Największy rozgłos wzorowego gospodarza przyniosła Stolarskiemu hodowla bydła. Swoją oborę doprowadził przed I wojną światową do takiego stanu, że można ją było traktować jako zarodową dla bydła rasy czerwonej polskiej.

W ciągu dziesięciu lat od przeprowadzki Błażej Stolarski osiągnął status przodującego rolnika nie tylko w rodzinnej wsi, ale też okolicy, a jego posiadłość w stosunkowo krótkim czasie poza typową działalnością produkcyjną przejęła funkcję ośrodka postępu rolniczego.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Konrad
Konrad 18.09.2019, 11:23
Już czas aby Będków odzyskał prawa miejskie nadane mu Dekretem z 1462 roku, Wtedy król Kazimierz IV Jagiellończyk podniósł wieś Będków do rangi miasta.
Dziekuje
Dziekuje 17.09.2019, 23:15
Ciekawa postac. Nie znalam.

Pozostałe