Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 11:33
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Obchody 80 rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka

We wtorek, 17 września 2019 roku, w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości upamiętniające 80 rocznicę agresji Związku Radzickiego na Polskę oraz związane z obchodami Światowego Dnia Sybiraka.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ulicy Słowackiego. Odprawiona została msza w intencji ofiar poległych w związku z agresja ZSRR na Polskę i wszystkich osób, które zostały zesłane na Sybir. 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.


Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem z płytą pamiątkową poświęconą rodakom zamordowanym, zmarłym i zaginionym w Rosji carskiej i sowieckiej w latach 1768-1956.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Następnie uczestnicy przeszli do ronda Sybiraków przy ulicy Jana Pawła 22, gdzie przy pomniku odbyła się dalsza część uroczystości. Spotkanie przy rondzie rozpoczęło się Hymnem Sybiraków do słów Mariana Jonkajtysa, wywiezionego razem z matką, bratem i czterema siostrami do kołchozu w północnym Kazachstanie w okolice Pietropawłowska na sześć lat katorgi. Muzykę do Hymnu skomponował Czesław Majewski. 

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.


Tu uroczystość poprowadził Bartłomiej Składowski - komendant Hufca ZHP w Tomaszowie Mazowieckim. Krótką historię zsyłek przybliżył Kamil Borkowski, a wiersz Zbigniewa Herberta pt. "17 września" deklamowała Maja Wójcik z 27. Tomaszowskiej Gromady Zuchowej "Małe co nie co". 

Następnie złożono wieńce i wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Wśród delegacji byli przedstawiciele władz samorządowych z powiatu i miasta: Izabela Śliwińska - wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Mariusz Węgrzynowski - starosta Powiatu Tomaszowskiego, przedstawiciele partii politycznych, szkół i organizacji pozarządowych. 

Uroczystość uświetnił występ: zespołu z 25 Brygady kawalerii Powietrznej "El Fuego" oraz Sandry Jakubik i Eligiusza Lasoty z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. 
 

Galeria: https://www.facebook.com/pg/nasztomaszow/photos/?tab=album&album_id=2486938101364879


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
question 19.09.2019 21:14
Szkoda, że nie zostali zaproszeni żyjący jeszcze w Tomaszowie Sybiracy. Ale to pewnie kłopot bo każdy z nich ma ponad 80 lat - przywieźć, krzesełko postawić.

Ja 25.09.2019 01:25
Sybiracy dziś to pokolenie 85+ a w znaczącej większości 90+. Niewielu ich zostało

AK-47 19.09.2019 20:55
Oddali hołd pomordowanym przez Sowietów!....

Truteń roboczy 19.09.2019 16:46
I to wszustko w godzinach urzędowania??? A może by tak po południu, po pracy albo w niedzielę?????

Ludek 19.09.2019 18:02
Truten uroczystosci patriotyczne byly po pracy o 15 .Nauczyciele tez po pracy...także wyluzuj. Zaproszenie dla mieszkancow bylo.czegoś nie przylazł

W.S. 19.09.2019 15:39
Zadziwiające jest to, że nie potrafi wytłumaczyć dlaczego pieniądze wpłacane w TTBS giną na 30 dni od wpłaty i za ten okres są naliczane odsetki.

W.S. 19.09.2019 15:28
To nie ma znaczenia. Praca jest pracą i za nią otrzymuje duży hajc.

Mały Franek 19.09.2019 10:13
Jak to, El Fuego i piosenkarki śpiewali i grai pod tym pomnikiem zamordowanych Sybiraków???

anita 19.09.2019 09:13
Można zaobserwować że Prezes TTBS jest wszędzie tylko nie w spółdzielni co uroczystość to ona wszędzie gwiazda Tomaszowskiego PIS

J25 19.09.2019 11:51
No przecież Ona reprezentuje partię, od roboty są ludzie, więc co się dziwić.

tom 20.09.2019 09:15
Ale pensje z TBS bierze , powinna być w pracy

podpis 19.09.2019 14:14
Ona jest zapraszana na uroczystości zapewne jako przewodnicząca Rady Powiatu, a nie prezes TBS.

J25 19.09.2019 14:48
No zapewne, ale z ramienia pewnej partii (przede wszystkim).

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Dzień Otwarty na Nadrzecznej 2024Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologii
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: ZbychuTreść komentarza: Chociaż Żabka by się przydała gdzie w niedzielę i w święto mają otwarte a tak wałówę trzeba szykować.Źródło komentarza: Średniowiecze w SkansenieAutor komentarza: AtenTreść komentarza: Radnymi beda jak zloza slubowanie i dostana zaswiadczenia o wyborzeŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jak ty jesteś normalny, to ja jestem biskupem. Zdejmij berecik z antenką z główki, poluzuj "gumkie" w swoich majtach, uwal się na wersalce i podziwiaj twojego idola - ryżego donka. PS. Ćwoku: zacytowane przeze mnie przysłowiowe powiedzenie z tym gów... i twarogiem, to nic innego, jak określenie tego, że nie można porównywać dwóch: sytuacji, ludzi, rzeczy, które do siebie zupełnie nie pasują. Jeżeli to do ciebie - ćwoku to dotrze, to nie będziesz nikogo po chamsku wyzywał. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Zaczął wiać silny wiatr od strony ryżego donka. Dotychczasowi prokuratorzy, którzy dotychczas nie podpadli służbowo i merytoryczne, raptem stali się "be"!!! A miała być, kur..., ta nowa uśmiechnięta Polska. Polska, zupełnie inna od tej smutnej, pisowskiej Polski. Refleksja ogólna: głupków nie sieją, sami się rodzą.Źródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: woodyTreść komentarza: BRAWO PANI JOLU DUZO ROBOTYŹródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: turysta - glodnyTreść komentarza: I to wszystko o "suchym pysku" A gdzie tu jakiś lokal rzeczywiście średniowiecze.Źródło komentarza: Średniowiecze w Skansenie
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama