Dożynki Prezydenckie Spała 2019. Ceremoniał dożynkowy

  • 19.09.2019, 21:39
  • Joanna Sztymelska
Dożynki Prezydenckie Spała 2019. Ceremoniał dożynkowy
W sobotę i niedzielę, 14-15 września 2019 roku, odbyły się po raz kolejny Dożynki Prezydenckie w Spale. Jak wyglądał ceremoniał dożynkowy? Zobacz w naszej relacji

Święto, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory, jak i prośbą o pomyślność przyszłorocznych. Szczególne jest również miejsce ich zorganizowania - Spała. To tutaj, w 1927 roku prezydent Ignacy Mościcki objął patronatem uroczystości, dzięki czemu święto uzyskało wymiar państwowy. Od 2000 roku dożynki świętowali w Spale prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, śp. Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski, a obecnie - już piąty raz - prezydent Andrzej Duda. 

W sobotę na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Spale odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Udział w konkursie wzięły grupy wieńcowe z szesnastu województw. Pierwszą nagrodę zdobyła grupa z województwa świętokrzyskiego, drugie miejsce z województwa lubelskiego i trzecie miejsce z województwa wielkopolskiego. 

Zobacz również

Nagroda Prezydenta RP dla wieńca z województwa świętokrzyskiego

W niedzielę uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kaplicy Polowej w Spale, w której udział wzięła Para Prezydencka oraz wielu znakomitych gości, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych i państwowych: Wojewoda Łódzki - Zbigniew Rau, Marszałek Województwa Łódzkiego - Zbigniew Schreiber, Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego - Marcin Witko, Starosta Powiatu Tomaszowskiego - Mariusz Węgrzynowski i wójt gminy Inowłódz - Bogdan Kącki. Byli także: Janusz Wojciechowski - polski kandydat na komisarza ds. rolnictwa Unii Europejskiej  oraz członkowie Rządu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi - Janem Krzysztofem Ardanowskim, na czele. 

Przed mszą świętą Para Prezydencka wręczyła każdej grupie wieńcowej dyplom za udział w konkursie oraz nagrody: pierwsza nagroda 10 tysięcy złotych, druga - 6 tysięcy złotych, trzecia - 4 tysiące złotych, a pozostałym trzynastu grupom po 1500 złotych.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Z Kaplicy Polowej korowód dożynkowy przeszedł ulicą Spały na teren Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy. Ceremoniał poprowadził Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. 

Głos zabrał Andrzej Duda. Podziękował rolnikom za ciężką pracę. Przemawiał też minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Następnie Para Prezydencka przeszła do Miasteczka Regionów, gdzie zwiedziła wszystkie stoiska. Podziwiali wystawione przez właścicieli towary. Każdy miał możliwość zrobić sobie zdjęcie z Parą Prezydencką.
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ooo
ooo 21.09.2019, 11:55
Gwiazdą był Antoni Macierewicz a prezio z tyłu żeby nie przeszkadzać
bejc
bejc 20.09.2019, 23:07
Tylko rolników brakuje w pierwszych rzędach ...To ich święto czy oficjeli ?
Halina
Halina 20.09.2019, 15:38
A jak się Macierewicz promował....ech, żenada totalna

Pozostałe