Wyjazd do pracy za granicą – o czym warto pamiętać przy przeprowadzce?

  • 20.09.2019, 21:56
  • Mariusz Strzepek
Wyjazd do pracy za granicą – o czym warto pamiętać przy przeprowadzce?
Podjęcie decyzji o zamieszkaniu w innym kraju nie jest proste, a przeprowadzka do nowego miejsca może okazać się bardzo stresująca. Wiąże się z nią wiele przygotowań i formalności, jednak przy odpowiedniej organizacji uda się uniknąć większości nerwowych sytuacji. Sprawdź, czym należy się zająć, przeprowadzając się za granicę.

Lista rzeczy do zrobienia

Przede wszystkim zastanów się nad wszystkim, co trzeba zrobić przy okazji przeprowadzki. Przemyśl też, jakie przedmioty chcesz ze sobą zabrać. Przygotuj kartkę, notatnik czy dokument na komputerze, w którym sukcesywnie będziesz dopisywać wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Pakowanie się i zorganizowanie wyjazdu nie będzie już wydawać się takie trudne, w dodatku nie zapomnisz o najważniejszych sprawach.

Formalności do załatwienia w Polsce

Przed wyjazdem za granicę koniecznie sprawdź ważność swoich dokumentów – dowodu osobistego, paszportu i prawa jazdy. Zrób też ich kserokopie – mogą przydać się w przypadku zgubienia oryginałów. Ponadto pamiętaj o tym, by poinformować o wyjeździe właściwy ze względu na miejsce pobytu organ meldunkowy. Załatw wszelkie sprawy w urzędach, szczególnie jeśli pobierałeś świadczenia socjalne. Nie zapomnij również o zrezygnowaniu z usług opłacanych w Polsce, takich jak abonamenty czy subskrypcje.

Zamiana złotówek na walutę kraju, do którego wyjeżdżasz

Przed przeprowadzką zadbaj też o odpowiednie zabezpieczenie finansowe na start w nowym miejscu. Zbierz oszczędności, które pozwolą Ci na spokojne życie, zanim zaczniesz zarabiać. Warto przygotować pieniądze na utrzymanie przez dwa miesiące bez pracy i dolicz do tego 20-30% na nieprzewidziane wydatki. Poza tym odłóż odpowiednią kwotę na bilet powrotny, gdyby konieczny okazał się powrót do kraju.

Podróżowanie z dużą ilością gotówki może być niebezpieczne, dlatego lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie. Pieniądze warto przesłać na konto bankowe w brytyjskim banku, jeżeli się takim dysponuje lub zna się zaufaną osobę, która może je odebrać. Przelew bankowy nie będzie jednak dobrym rozwiązaniem. Nie tylko może być kosztowny (jeżeli realizuje się go w systemie SWIFT), ale też zostanie dokonany po niekorzystnym kursie, zawierającym marżę danej instytucji finansowej. Zamiast tego lepiej wypróbować usługi niezależnych firm pośredniczących w przekazach pieniężnych.

Szybkie przelewy zagraniczne zlecisz na stronie https://www.easysend.pl. Firma udostępnia korzystne kursy wymiany walut i atrakcyjne oferty darmowych przekazów międzynarodowych. Środki można przesłać do wielu różnych krajów, nie narażając się przy tym na wysokie koszty. Powierzone środki są należycie zabezpieczone, a przelew międzynarodowy trafia na wskazane konto w ciągu 24 godzin lub nawet w 10 minut.

Zakup biletu

Jeżeli nie masz własnego samochodu albo nie chcesz zabierać go za granicę, kup bilet na samolot, autobus lub pociąg. Warto z wyprzedzeniem sprawdzać dostępne połączenia i ich ceny. Wówczas uda się znaleźć najkorzystniejsze oferty i nie zaoszczędzić na podróży.

Transport rzeczy

Oprócz zakupu biletu i przesłania oszczędności poprzez przelew międzynarodowy, zorganizuj transport rzeczy, które planujesz ze sobą zabrać. Chociaż ceny biletów lotniczych regularnie spadają, opłaty bagaż nadal pozostają wysokie. Warto zatem sprawdzić ceny firm transportowych i tych organizujących przeprowadzki za granicę. Skorzystanie z ich usług zwolni Cię z konieczności noszenia ciężkich walizek czy kartonów z rzeczami. Wyspecjalizowane firmy mogą spakować rzeczy w Twoim domu i dostarczyć je do wskazanego miejsca. Jeżeli zabierasz mniej rzeczy, możesz wysłać je w paczce.

Sprawdź informacje o służbie zdrowia w danym kraju

Poświęć trochę czasu na znalezienie informacji o opiece zdrowotnej w państwie, do którego zamierzasz się przeprowadzić. Upewnij się, że Twoje ubezpieczenie obowiązuje w kraju wyjazdu i jakie świadczenia pokrywa

Poszukaj organizacji polonijnej

Jeśli trudno Ci dopilnować wszelkich formalności związanych z zamieszkaniem za granicą, poszukaj odpowiedniej organizacji polonijnej, która udzieli Ci pomocy. Warto skontaktować się z ambasadą albo poszukać odpowiednich podmiotów w internecie. Ponadto w dużych miastach można spotkać też Polaków na emigracji, którzy podpowiedzą, jak załatwić najważniejsze sprawy i zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

Jeżeli planujesz wyjazd do pracy za granicą, pamiętaj o tym, by stworzyć listę rzeczy do zrobienia i spakowania oraz zebrać informacje o służbie zdrowia w kraju wyjazdu. Przed przeprowadzką kup bilet na podróż, zadbaj o transport rzeczy i zrezygnuj z opłacanych abonamentów. Dopilnuj spraw urzędowych i przygotuj oszczędności w lokalnej walucie, które możesz wysłać poprzez przelew międzynarodowy na konto. W razie potrzeby skontaktuj się z organizacją polonijną, by zapytać o praktyczne wskazówki. Dzięki wykonaniu tych wszystkich zadań unikniesz stresu związanego z przeprowadzką i nieprzyjemności po przyjeździe do innego kraju. Zachowasz spokój i z większym poczuciem swobody zaczniesz zadomawiać się w nowym miejscu.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe