Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na przegląd samochodu?

  • 20.09.2019, 22:52
  • Mariusz Strzepek
Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na przegląd samochodu?
Samochody, motocykle, ciągniki, a nawet przyczepy - wszystkie te pojazdy, żeby mogły poruszać się po publicznych drogach, muszą mieć ważny przegląd. I to nie jeden - należy wykonywać je regularnie i lepiej o nich nie zapominać. Co warto wiedzieć o obowiązkowych przeglądach, na jakie koszty się nastawić i co zmieniło się ostatnio w przepisach?

Przegląd samochodu: co, gdzie, jak?


Przegląd rejestracyjny albo inaczej badanie techniczne (nie mylić z przeglądem technicznym wykonywanym dla podtrzymania gwarancji w ASO), to obowiązek każdego kierowcy. Jeśli pojazd przejdzie go pomyślnie, jest dopuszczany do ruchu publicznego, zazwyczaj na rok. Przegląd wykonuje się w miejscach, które mają do tego odpowiednie uprawnienia - na stacjach kontroli pojazdu. Właściciele samochodów do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej mogą zrobić go na stacjach podstawowych, właściciele cięższych i nietypowych pojazdów muszą udać się do stacji oznaczonych jako okręgowe (są praktycznie w każdym mieście). Podczas przeglądu sprawdzane są wszystkie układy i najważniejsze podzespoły samochodu, nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale również wpływu na środowisko. 

Koszt przeglądu samochodu 2019


Kierowcy nie mają łatwego życia - pieniądze, które wydają na zakup samochodu to dopiero początek. Oprócz wydatków na paliwo czy wymianę opon, do kosztów eksploatacji muszą doliczyć też coroczny zakup OC i przegląd. Ceny OC zmieniają się niemal co chwilę, dlatego warto korzystać z porównywarki OC, nasz typ to Mubi.pl. Z przeglądem jest nieco łatwiej - od kilkunastu lat cena utrzymuje się na tym samym poziomie i na razie nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Za badanie techniczne samochodu osobowego zapłacimy 99 zł. Tyle samo kosztuje przegląd samochodów ciężarowych i specjalnych do 3,5 tony oraz małych autobusów (przewożących do 15 osób). Ci, którzy oszczędzają na paliwie dzięki zasilaniu gazem, muszą doliczyć dodatkowe 64 zł za to, że diagnosta sprawdzi instalację LPG w ich samochodzie - łącznie zapłacą więc 163 zł. 

Usterka wykryta podczas przeglądu - co dalej? 


Zwykle cały przegląd trwa nie dłużej niż 20 minut, po czym pracownik stacji wbija pieczątkę w dowód rejestracyjny i możemy jechać dalej. Zdarza się jednak, że podczas badania wykrywane są usterki. Diagnosta może zakwalifikować je do jednej z trzech grup. Jeśli uzna je za drobne, kierowca dostanie wskazówki, co może poprawić, ale wyjedzie z ważnym przeglądem. 

Jeśli usterki okażą się istotne dla zachowania bezpieczeństwa, kierowca będzie miał 14 dni na ich naprawienie i powrót na ponowne badanie (płatne tylko częściowo). Ceny ponownych przeglądów można znaleźć w artykule Ile kosztuje przegląd samochodu? Przegląd samochodu 2019 – wszystko co musisz wiedzieć.

W najgorszej sytuacji są właściciele samochodów, w których zostaną wykryte usterki stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska. Nie dość, że ich auto nie zaliczy przeglądu, to jeszcze diagnosta zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu i jedyną opcją na wyjechanie ze stacji będzie podróż na lawecie. 

Ostrzeżenie dla spóźnialskich - co grozi za brak przeglądu? 


Żeby dowiedzieć się, do kiedy mamy ważny przegląd, wystarczy zalogować się do  internetowej usługi “Mój Pojazd” w systemie CEPiK. Może to zrobić każdy, kto ma profil zaufany. Warto trzymać rękę na pulsie i już z wyprzedzeniem zaplanować sobie kolejną wizytę na stacji diagnostycznej. Jeśli podczas kontroli policja odkryje, że nie mamy ważnego przeglądu, może ukarać nas pouczeniem albo mandatem w wysokości od 50 do 500 zł. Na niższy wymiar kary mogą liczyć ci, którzy przekroczyli termin przeglądu tylko o parę dni. Kierowcom, którzy powinni zrobić badanie techniczne wiele miesięcy temu, policja zabiera czasem dowód rejestracyjny, a ich samochód zostaje odholowany - oczywiście na ich koszt. 

Niedługo konsekwencje dla spóźnialskich mogą  być jeszcze bardziej dotkliwe. Trwają prace nad zmianami przepisów dotyczących przeglądów rejestracyjnych. Jedna z propozycji dotyczyła wprowadzenia kar za przekroczenie terminu przeglądu, pobieranych już na stacji diagnostycznej. W przypadku spóźnienia o ponad 30 dni miałyby one podnieść cenę przeglądu o połowę. Kiedy zmiana wejdzie w życie - dokładnie nie wiadomo, ale lepiej już teraz przyzwyczaić się do regularnego badania samochodu.
 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Antek.
Antek. 24.09.2019, 17:34
taki pis ,karac i jeszcze raz karac jak za PO.

Pozostałe