Mieszkanie w stylu skandynawskim — czyli, jak odmienić swoje wnętrza?

  • 6.11.2017, 21:37
Mieszkanie w stylu skandynawskim — czyli, jak odmienić swoje wnętrza?
Styl skandynawski nie jest już niczym nowym i nieznanym. W końcu Polacy pokochali wnętrza właśnie w tym stylu. Dziś można spotkać mieszkania zaprojektowane w tym stylu wszędzie, w dużych miastach, na wioskach, w domach osób starszych, w kawalerkach, czy w restauracjach. Co tak wyróżnia ten styl?

Wpływ na styl skandynawski

Nie da się ukryć, że styl skandynawski powstał w ścisłym powiązaniu z klimatem panujących na północy Starego Kontynentu. Jak wiadomo, panujące tam zimy są bardzo długie, a przy okazji dni kończą się stosunkowo szybko. Przez to tak ważna jest walka o światło. Dlatego jedną z cech wyróżniających tamtejsze wnętrza jest biel i jego pochodne. Dzięki temu białe, beżowe, szare, czy nawet błękitne ściany i meble pozwalają przechytrzyć, choć na moment szarugę za oknem. Poza tym skoro światło jest tak cenną wartością w skandynawskich wnętrzach, to bardzo ważne jest pamiętanie, aby go nie przesłaniać. Dlatego wnętrza w tym stylu nie mają żaluzji, rolet, a nawet zasłon. Podobnie zresztą sytuacja wygląda, jeśli chodzi o firany. Wszechobecna biel ma nie tylko dawać większą ilość światła, ale przy okazji poprawiać nastrój i ocieplać wnętrze.

 

Początek minimalizmu w stylu skandynawskim

Innym wpływem na powstanie tego stylu była sytuacja materialna w Szwecji w XVII wieku. Wtedy też panowała dość duża bieda. Dlatego styl skandynawski jest dość minimalistycznych, surowy i prosty. Poza tym surowce, które są wykorzystywane do produkcji mebli, są łatwo dostępne.

 

Materiały mają znaczenie

Istnieją materiały, które mają szczególne znaczenie w stylu skandynawskim. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na skóry, czy też futra. Te materiały odgrywają bardzo dużą rolę w salonach, czy sypialniach, gdzie mają ocieplić wnętrze i sprawić, że będzie ono bardziej przytulne.

Nie da się ukryć, że drewno jest tworzywem, z którego powstaje większość mebli w stylu skandynawskim. Najczęściej wykorzystywany jest buk, sosna, czy też brzoza.

 

Jak zaprojektować mieszkanie w stylu skandynawskim?

Prostota to alternatywa, a nie konieczność. Obecnie istnieje wiele modyfikacji stylu skandynawskiego. Dlatego też, jeśli wolisz, aby Twój salon był “pełniejszy”, nie musisz obawiać się, że odbiegnie to od zamierzonego stylu. Na ścianach możesz powiesić obrazy, niech będą proste, w barwach charakterystycznych dla Skandynawii. Zamiast tradycyjnego dywanu, warto znaleźć taki wykonany z futra lub tego typu materiału. W ramach kontrastu postaw na czarne dodatki, ale niech nie rzucają się one w oczy. Pamiętaj, że styl skandynawski doskonale komponuje się też z zieloną roślinnością.

 

Wybierz styl skandynawski do swojego mieszkania

Jeśli pragniesz odmienić swoje mieszkanie, powinieneś jak najszybciej przeprowadzić remont. Po odmalowaniu ścian i innych pracach technicznych konieczna będzie też wymiana mebli. Szeroki wybór wyposażenia do całego mieszkania w stylu skandynawskim można znaleźć na stronie meble-sfd.com/, dlatego warto właśnie tam rozpocząć swoje poszukiwania.

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe