Wielkie piłkarskie święto Olimpiad Specjalnych w Opocznie i Spale

  • 03.10.2019, 08:30
  • Mariusz Strzepek
Wielkie piłkarskie święto Olimpiad Specjalnych w Opocznie i Spale
Od 2 do 4 października Opoczno i Spała goszczą ponad 120 piłkarzy z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju. To sportowcy, biorący udział w XIX Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej 7-osobowej Olimpiad Specjalnych – największym tego typu wydarzeniu w Polsce i jednych z najważniejszych sportowych zawodów Olimpiad Specjalnych w tym roku. Zmagania sportowców wspiera ponad 60 trenerów, lekarzy i wolontariuszy.

„Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportu w Olimpiadach Specjalnych Polska, uprawia ją ponad 3 tysiące spośród ponad 17 tysięcy naszych sportowców. Zawodnicy, którzy od środy rywalizują na boiskach Ceramiki Opoczno wcześniej musieli przejść przez cykl zawodów lokalnych i regionalnych. Teraz zmierzą się w rozgrywkach na najwyższym poziomie w kraju” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Poziom sportowy piłki nożnej w Olimpiadach Specjalnych cały czas rośnie. Wystarczy tylko wspomnieć, że z tegorocznych Światowych Letnich Igrzysk, które w marcu odbyły się w Abu Dhabi, polska żeńska drużyna przywiozła złoty medal. „Wszyscy sportowcy Olimpiad Specjalnych – także piłkarki i piłkarze- zostawiają na boisku całe swoje serce. Pokazują szerokie umiejętności sportowe i społeczne. Stale doskonalą się, by być najlepszymi sportowcami i przede wszystkim jak najlepszymi ludźmi. Zapraszamy do kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych podczas Turnieju! Zapewniamy bezpłatny wstęp na wszystkie mecze. Zobaczycie prawdziwe sportowe emocje i zobaczycie niezwykłą determinację i wolę walki zawodników Olimpiad Specjalnych” podkreślił  Radosław Łypczak, odpowiedzialny za organizację części sportowej turnieju.

Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej 7-osobowej Olimpiad Specjalnych to nie tylko wydarzenie sportowe. Zawodnicy będą mogli skorzystać m.in. programu profilaktyki zdrowia i badań medycznych „Zdrowi Sportowcy”.

„Wolontariusze Olimpiad Specjalnych, w tym lekarze i studenci medycyny pokazują sportowcom jak skutecznie dbać o swój stan zdrowia i jak go poprawiać. Warto pamiętać, że Olimpiady Specjalne to nie tylko sport. Podczas treningów i zawodów pokazujemy zawodnikom, że mogą być aktywną częścią naszego społeczeństwa i przynosić radość i dumę sobie, swoim rodzinom, lokalnym społecznościom i nam wszystkim. Dla nas kibiców to fantastyczna lekcja inkluzji - tego, jak wiele osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą wnieść do naszego życia i że możemy wspólnie budować lepszy świat dla nas wszystkich w wielu dziedzinach życia – jako przyjaciele, sąsiedzi, współpracownicy, czy koledzy z boiska. Cieszymy się, że społeczeństwo coraz częściej docenia i dostrzega zawodników Olimpiad Specjalnych” powiedział Tomasz Jasion, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Turnieju.

"Wy zwyciężacie, nie tylko zdobywając medale, ale także zmieniając sposób myślenia naszego społeczeństwa. Pokazujecie, że można żyć aktywnie mimo przeszkód" -napisał w liście do uczestników Honorowy Patron Turnieju Grzegorz Schreiber - Marszałek Województwa Łódzkiego.

Turniej trwa od środy, 2 października, do piątku 4 października na stadionie LKS Ceramika Opoczno, al. Sportowa 1 w Opocznie,

 

***

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

W 2018 roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

Sponsorem Strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe