Cezary Grabarczyk: jest wiele do zrobienia

  • 05.10.2019, 05:42
  • Mariusz Strzepek
loadingŁaduję odtwarzacz...
O Cezarym Grabarczyku mówi się, że dzięki niemu ruszyła (po latach zastoju) budowa dróg w Polsce. Sam mówi, że będąc Ministrem Infrastruktury znalazł na to "patent". Postać nietuzinkowa, obecnie lider listy Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu wyborczym. W ubiegłym tygodniu TV Amazing wyemitowała rozmowę z posłem, do której obejrzenia Was zachęcamy.

- Nie wolno unikać prawdy, nawet jeśli jest ona trudna, w relacjach między ludźmi. "Sianie" nieprawdy zawsze prowadzi na manowce. To jest wartość dziś najbardziej zniekształcana. "Hejt", który wylewa się z internetu, nienawiść, która nawet w ostatnim czasie została zinstytucjonalizowana. Mamy bowiem do czynienia z wielką aferą hejterską, która działa się u boku Ministra Sprawiedliwości. To jest coś, co niszczy naszą tkankę społeczną, ale przede wszystkim zaufanie człowieka do człowieka, a szerzej - do polityków. 

Poseł mówił także o słynnej sprawie pozwolenia na broń, o którą się ubiegał, będąc Ministrem Sprawiedliwości. Cezary Grabarczyk sam wówczas złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Przywołał dla porównania sprawę Mariana Banasia, obecnego szefa NIK, który na podobny krok się nie zdecydował. Zamiast rezygnacji złożył podanie o urlop. 

- Kiedy pojawia się cień wątpliwości obiektywnego rozstrzygnięcia sprawy, Minister powinien podać się do dymisji i ja tak zrobiłem. Chciałem, by ta sprawa została wyjaśniona i tak się stało. Wówczas niezależna Prokuratura zbadała sprawę i uznała, że nie ma podstaw do stawiania mi zarzutów. Sprawa została umorzona. Dzisiaj postąpiłbym dokładnie tak samo. Teraz, gdy zawodowy polityk został Ministrem, w ramach walki z opozycją podjął sprawę na nowo. Ten Rząd używa Prokuratury do walki politycznej. Swojego dobrego imienia będę bronił w Sądzie, bo nie złamałem prawa. Przyznam, że przygoda mrożąca krew w żyłach. 

Minister bronił osiągnięć Rządu, który przez kilka lat reprezentował. 

- Zmodernizowaliśmy polską kolej. Dokonaliśmy zakupu nowoczesnego taboru kolejowego. Przy okazji rozwijał się rodzimy przemysł. Stworzyliśmy program, który pozwolił samorządom wojewódzkim kupić tabor za kwotę kilku miliardów złotych. Zmodernizowaliśmy sporą część szlaków kolejowych. Zbudowaliśmy około 3 tysięcy kilometrów dróg ekspresowych i autostrad. Wystarczy wyjechać na rogatki Tomaszowa Mazowieckiego i widzimy, jak zmieniła się droga krajowa numer 8. Tomaszów ma 3 węzły drogowe poprawiające jego skomunikowanie. To też szansa na rozwój gospodarczy. Realizowaliśmy programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego, skierowane do ludzi młodych. Pierwszy z nich, czyli "Rodzina na swoim" pozwolił na zawarcie 196 tysięcy umów dotyczących zakupu mieszkań. Zakupu z pomocą Państwa. Z kolejnego programu "Mieszkanie dla młodych" powstało kolejne 100 tysięcy mieszkań. Rząd PiS program wygasił. W zamian wprowadzono szumnie zapowiadany program, w ramach którego powstało niespełna 1000 mieszkań.  To, że nie jest rozwijana sieć dróg i autostrad widać gołym okiem. Inwestycje w Polsce spadły do najniższego poziomu od 25 lat.

Cezary Grabarczyk nawiązał do planowanej drogi S74, a więc drogi, która miała stanowić obwodnicę naszego miasta. 

- Od 2013 roku obowiązuje rozporządzenie europejskie w sprawie "transeuropejskiej sieci transportowej". W tym rozporządzeniu została wpisana ważna droga dla mieszkańców Tomaszowa. Mowa o drodze S74. Ta droga powinna być już budowana. Pytamy więc, dlaczego tak nie jest. Spotykaliśmy się jeszcze w poprzedniej dekadzie w Tomaszowie i prezentowaliśmy koncepcje. Przygotowaliśmy w tej sprawie fragmenty rozporządzenia, które zostało przyjęte przez Parlament Europejski. To zostało zatwierdzone. 

Jakie propozycje ma wobec tego dla wyborców Koalicja Obywatelska? 

- Mamy sześć dużych bloków tematycznych. Mówimy o potrzebie odbudowy instytucji demokratycznych. Trybunał Konstytucyjny musi działać. Jeśli nie ma instytucji, która potrafi wytknąć, że rządzący idą czasami "na skróty", że zmieniają prawo w sposób sprzeczny z Konstytucją, bo tak jest wygodnie rządzić, to budzi to straszne konsekwencje. Musimy zadbać o niezależność Sądów. 

Proponujemy zmiany, dzięki którym każdy Polak odczuje przyrost gotówki w portfelu. Jak to chcemy zrobić?  Inaczej niż PiS, który chce aby przedsiębiorcy finansowali ich pomysły. Chociażby poprzez wzrost płacy minimalnej. To spowoduje, że pojawi się znowu bezrobocie. Niektóre firmy zwiększonych obciążeń nie wytrzymają. My chcemy obniżyć podatki oraz ZUS. 

W Polsce dymi 4 miliony pieców węglowych. Powodują one śmierć 67 tysięcy Polaków rocznie. Tymczasem Rząd odrzucił propozycję Unii Europejskiej sfinansowania wymiany tych "kopciuchów". My proponujemy wymianę węglowych źródeł energii w trzech etapach. Do 2030 roku chcemy wyeliminować węgiel, jako źródło ciepła w gospodarstwach domowych. 

Kolejna rzecz, to naprawa polskiej szkoły. Byliśmy świadkami katastrofy edukacyjnej, która została przeprowadzona przez obecny Rząd i panią Minister Annę Zalewską. 

Bardzo ważna jest ochrona zdrowia. Chcemy odbiurokratyzować pracę lekarza. Chcemy powołać instytucję asystenta lekarza. 80 procent czasu pracy to wypełnianie różnego rodzaju dokumentacji. 

Poseł krytykował też praktykę powoływania osób niekompetentnych na ważne i odpowiedzialne stanowiska tzw. "misiewiczów". 

Dzisiaj wystarczy być zaufaną osobą ministra, by otrzymać dobrze płatną posadę, samochód służbowy a często też ochronę i korzystać z życia. To jest patologia, którą odrzucamy. Walczymy z "Misiewiczami". W wielu miejscach pojawiają się dziwne "desanty" ludzi, którzy nie radzą sobie z powierzoną funkcją. niedawno ukazał się raport NIK, który ocenia sytuację w polskim przemyśle zbrojeniowym. Mamy tam zapaść. Polska Grupa Zbrojeniowa powstała w roku 2015 . Pierwszy rok działalności zakończył zyskiem 49 milionów, rok później, czyli po przyjściu "Misiewiczów" ten wynik zamienił się w stratę. Sięga ona 100 milionów. W kolejnym roku się jeszcze ta strata pogłębiła. Komu w Polsce żyje się dobrze? Bez wątpienia grupie "Misiewiczów"

Cezary Grabarczyk - absolwent Wydz. Prawa i Administracji UŁ. Aplikację adwokacką odbył w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi. Od 2001 poseł na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji, wicemarszałek Sejmu VII kadencji (2011–2014), w latach 2007–2011 Minister Infrastruktury, w latach 2014–2015 Minister Sprawiedliwości, w latach 2013–2016 Min. Infrastruktury w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Min. Sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz. Wiceprzewodniczący PO. Startuje z listy nr 5, poz. 1

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

AK-47
AK-47 11.10.2019, 23:21
Grabarczyk raczył był napisać w innej reklamówce wyborczej: "Cezary Grabarczyk. Przyjaciel Powiatu Tomaszowskiego"....Strzeż mnie Boże od takich przyjaciół!....Z wrogami sam sobie poradzę! Podpisano: Powiat.
Ajdejano
Ajdejano 09.10.2019, 19:23
Jeszcze raz do MS: Szanowny Panie Mariuszu - wiem, że jak się wchodzi w tę "lokalno polytykie", to zawsze choć trochę trzeba się upaprać tym g....
Myślę (bo trochę znam Pana), że Pan nie chce się w tym lokalnym g.... taplać.

Dlatego, sam postanawiłem nie czepiać się tego powojennego PSL i wolałbym nie dyskutować na temat Mikołajczyka, chociaż nie lubię odpuszczać w jakimkolwiek temacie.
Napiszę tak: pażiwiom- uwidzim. Czyli: poczekajmy do czasu po wyborach.
Ajdejano
Ajdejano 07.10.2019, 17:12
Do MS (na różowo 9:46); tak, czytałem, no i .... co dalej ?!
Ajdejano
Ajdejano 07.10.2019, 16:45
Hasło Grabarczyka: jest wiele do zrobienia.
No i właśnie Grabarczyk to zrobi (ogólny śmiech na sali).

Pozdrowenia od starego czekisty
Silver Fox
Silver Fox 09.10.2019, 19:46
i tyle w temacie
WuPe
WuPe 07.10.2019, 11:24
Miałbym szacunek do faceta, gdyby chłop powiedział daliśmy ciała, wyciągneliśmy wnioski, będzie inaczej, tymczasem jak mantrę powtarza narrację TVNu - jota w jotę wiadomości przetworzone przez tę stację. Odwracanie kota ogonem. Jak można tak obrażać Polaków, którzy pokazali im swoje miejsce w wyborach? Kim są ludzie którzy niedocenili wspaniałych 8-letnich osiągnieć PO? Ci którym niedobrze się robiło od słuchania plugawych rozmów przy ośmiorniczkach, którzy nie akceptowali licznych afer ludzi z zerową moralnością jak Chlebowski, Grabarczyk, Nowak, Sawicka, Gronkiewicz-Waltz, Kopacz, ect., którym moralność nie pozwoliła naśmiewać się z moherowych beretów i memów soku z buraka, którym przeszkadzało bogacenie się wybrańców ,,słońca peru" przy głodzeniu dzieci w szkołach, którzy w rujnowaniu dochodowych państwowych firm jak Lot czy Orlen nie widzieli celu, którzy bali się upolitycznionych sędziów na telefon, którzy nie widzieli sensu w demokratycznych wyborach bo i tak wiedzieli, że Tusk co innego obieca a co innego robi i to w najbardziej chamski, wyrachowany sposób, którzy nie widzieli sensu w obniżaniu norm smogowych, ect, itd.
Ajdejano
Ajdejano 07.10.2019, 00:15
Do MS: dobra, nie kłóćmy się o szczegóły.
Ja przecież też byłem kiedyś (przez około rok) w PSL-u. Ktoś mnie namówił, bo wiedział, że moi Rodzice byli kiedyś w młodzieżowym WICI, a potem w tym prawdziwym, mikołajczykowskim PSL-u (zaraz po wojnie).
Jak Stalin zlikwidował tamten PSL, mój Ojciec (jako wójt jednej z ówczesnych gmin w naszym obecnym powiecie) poszedł w roku 1953 do ubeckiego więzienia w Piotrkowie .

Po roku, pisemnie zrezygnowałem z udziału w tym nowym, niby PSL-u/ZSL-u. Szybko zorientowałem się - co to jest ten niby nowy PSL.
Ta moja rezygnacja powinna być w tomaszowskich aktach tej pzpr-owskiej przybudówki. Do sprawdzenia.

Podsumowanie: ja nigdy nie miałem lewizny za uszami.

Pozdrowienia od starego czekisty.
MS
MS 07.10.2019, 09:46
Czytał Pan trochę o Mikolajczyku?
AK-47
AK-47 09.10.2019, 11:25
O tym który przyczynił się znacząco do odebrania obywatelstwa polskiego generałowi Wł. Andersowi?......
Strażnik
Strażnik 06.10.2019, 20:05
...w ostatnich wyborach 90% przebywających w zakładach karanych głosowało na p.O....teraz chcą połączyć się z konf. która chce paktu z Rosją...
wyborca
wyborca 05.10.2019, 14:52
Załatwił wiele dla naszego regionu, choć nie wszystko zdążył zrealizować. Jednemu z lokalnych polityków zwierzył się, że tak jak na krajową jedynkę mówi się "gierkówka", tak on by chciał, by jedną z dróg nazwano "grabarczykówka". Chodziło o S-74 łączącą Łódź z Tomaszowem i Kielcami.
Dobry, pracowity i nieskorumpowany.
zagorzały pisowiec
zagorzały pisowiec 06.10.2019, 12:12
Bez łaski tego gościa, sami wybudujemy sobie obwodnicę Tomaszowa od Zawady do Jelenia!
Ajdejano
Ajdejano 05.10.2019, 12:41
Do MS: ta delikatna lewizna jednak z Pana wychodzi. Prędzej, czy później - to się w całej rozciągłości ujawni.

Myślę, że obydwaj doskonale wiemy - o co chodzi w temacie naszej FAKTYCZNEJ wiarygodności i naszej OFICJALNEJ zgodności tej wiarygodności ze swoimi PRAWDZIWYMI poglądami.
Trudne i zawikłane moje pisanie ...??? Myślę, że doskonale Pan wie - o co mi chodzi.......
MS
MS 05.10.2019, 12:53
Stwierdziłem jedynie fakt.
Ajdejano
Ajdejano 05.10.2019, 09:53
Jak czytam ten materiał powyżej i te wpisy poniżej, to myślę sobie tak:
rzeczywiście - chyba tylko dzięki temu kandydatowi, ruszyła budowa dróg (śmiech na sali), tylko tyle, że ten cholerny PiS musiał się tymi drogami zająć, bo PO nie miała na to czasu.

Popieram wpis na różowo - "psychiatra" . Pilna wizyta u psychiatry lub co najmniej psychologa.
Niestety
Niestety 09.10.2019, 13:27
W tym wieku już żaden psychiatra, ani psycholog nie pomoże.
MS
MS 05.10.2019, 11:49
Panie Janku, ale PiS praktycznie żadnych dróg nie zbudował w swojej kadencji. Widział Pan ile lat kończyli 20 kilometrowy odcinek ósemki, który zaczęli jeszcze poprzednicy?
qwert
qwert 04.10.2019, 11:18
Tylko Konfederacja! Jak można głosować na tych samych ludzi non stop?
Jang trigger
Jang trigger 03.10.2019, 22:45
Jeżeli założy firmę "Pozwolenie na broń dla każdego" to zagłosuję na tego "pistoleta".
Jacek
Jacek 03.10.2019, 22:40
Kiedyś głosowałem na PO, teraz jedyną rozsądną opcją wydaje się Konfederacja.
psychiatra
psychiatra 04.10.2019, 08:38
Musisz zmienić lekarza i terapię.

Pozostałe