Szybciej do specjalisty w nagłym przypadku

  • 04.10.2019, 11:20 (aktualizacja 04.10.2019, 12:35)
  • Mariusz Strzepek
Szybciej do specjalisty w nagłym przypadku
Być może już wkrótce skrócą się kolejki do specjalistów. Ambulatoryjną opiekę ze wskazań nagłych przewiduje projekt nowelizacji zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

Nowe rozwiązanie  ma zmniejszyć problem zgłaszania się na szpitalne oddziały ratunkowe pacjentów, którzy nie mogą dostać się do poradni.  Zakres świadczeń wprowadzony będzie w poradniach specjalistycznych: ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dorosłych i dzieci, chirurgii dziecięcej oraz okulistycznych dla dorosłych i dzieci - spełniających określone warunki aparaturowe.

Świadczenia rozliczane w ramach nowego zakresu zostały wybrane przez ekspertów spośród tych zgłoszonych przez poradnie specjalistyczne jako zrealizowane w trybie nagłym. W tych przypadkach będzie obowiązywać współczynnik 1,6 stosowany w odniesieniu do świadczeń okulistycznych udzielonych w ciągu 14 dni od rozpoznania i 60 dni dla świadczeń ortopedycznych.

Zmiany poprawią też kondycję finansową szpitali

 

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 05.10.2019, 20:40
Do "WuPe"dzisiaj o 14:12.
Odpowiadam Ci: np. najbliższych naszych sąsiadów: Słowację i Czechy. My, tzn.Polska, pod względem poziomu opieki zdrowotnej, jesteśmy w UE na 26 (!!!) miejscu, a np. taka Słowacja jest na 6 (szóstym) miejscu (!!!). Śmieszne ?!?! No - nie. Tragiczne.

Skąd mam takie informacje ? A no stąd, że parę lat temu byłem operowany w niewielkim miasteczku Poprad na Słowacji. Wylew krwi do mózgu.
I - co ? A jajco !!! Ci zwykli lekarze, właśnie powiedzieli mojej kochanej żonie o tych pozycjach opieki zdrowotnej Słowacji i Polski.

U nas, ,tzn. w Polsce - opieka zdrowotna, to jest DRAMAT !!! To jest moje,prywatne uogólnienie, ale są wyjątki. Nawet w naszym Tomaszowie.
t
t 04.10.2019, 16:43
"Być może już wkrótce ..."
Być może, być może ...
Może nastąpił błąd, a miało być - Być boże już wkrótce ...
Ewa
Ewa 04.10.2019, 15:32
Skąd będą lekarze do udzielania takich świadczeń ? Będą siedzieli w ambulatoriach jak ich jest mało w poradniach specjalistycznych? Poprostu kolejka przeniesie się w inne miejsce bo wszyscy będą uważali, że są pilnym przypadkiem.
Ajdejano
Ajdejano 04.10.2019, 14:20
Ponieważ, oprócz mnie, w temacie leczenia i np. naszego szpitala nikt się (oprócz mnie) nie wychyla - to informuję, że przy każdym temacie leczenia i naszego szpitala jeszcze będę się "wychylał". Obym ....... tylko tego nie żałował.
Ajdejano
Ajdejano 04.10.2019, 14:12
Ponieważ jestem wredny, to jeszcze muszę "cóś" dorzucić: gdybym zliczył te wszystkie składki zdrowotne, które mi dotychczas zabrało państwo i zus (razem wzięci - złodzieje), to w tej chwili (jako zafajdany emeryt) miałbym wystarczającą kasiorkę, aby do grobowej deski spokojnie się leczyć - bez tej zafajdanej łaski tego publicznego złodzieja, czyli nfz-u.
Ajdejano
Ajdejano 04.10.2019, 13:58
W normalnym kraju powinno być tak: masz problem np. z biodrami, które wymagają wymiany. Idziesz do ortopedy lub do przychodni ortopedycznej - oczywiście w ramach tego pier.....NFZ-u, na który bulisz przez całe swoje życie, następnie ten ortopeda lub ta specjalistyczna przychodnia daje NATYCHMIASTOWE skierowanie na: niezbędne badania i na operację wymiany tych pier... bioder.
I pacjent jest załatwiany, tak jak powinien być załatwiony.

W naszym, nienormalnym kraju jest oczywiście inaczej. U nas, najpierw trzeba zapier..... w kolejkę do tzw. lekarza "pierwszego kontaktu" (szkoda, że nie do lekarki pierwszego "osobistego" kontaktu), czyli po prostu do rejonowej przychodni.
A ten lekarz "pierwszego kontaktu", w zależności od tego, na którego trafisz w danym dniu, jest albo: internistą, płucnym, kardiologiem, ginekologiem lub ch.....wie jakim.
I taki "dochtór" myśli, myśli i .... myśli ( nawet się domyślam, dlaczego tak długo .... myśli) i potem, ewentualnie, w ciężkich bólach, daje z łaski to skierowanie do przychodni ortopedycznej.

To jest po.r.ą.b.a.n.y. świat. I teraz czytam sensację: prezes tego po.... nfz-u wypichcił gniota, który ma chorym w czymkolwiek pomóc. Wyjaśniam: to jest facet, który za nasze pieniądze dynda jako prezes nfz-u i któłry chwali się, że za chwile zrobi nam dobrze z tym rozporządzeniem, za NASZE PIENIĄDZE .......???

Ten nfz - to banda złodziei, która właśnie nas okrada !!! Niezależnie - od jaki opcji pochodzi.
WuPe
WuPe 05.10.2019, 14:12
Jakie normalne kraje masz na myśli?

Pozostałe