Tuwim... dodaj do ulubionych

  • 04.10.2019, 16:57
  • Joanna Sztymelska
Tuwim... dodaj do ulubionych
W czwartek, 3 października 2019 roku, w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie z cyklu "Ojczyzna Polszczyzna. Tuwim - dodaj do ulubionych". Organizatorami spotkania byli: Dom Literatury w Łodzi oraz Miejskie Centrum Kultury. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury.

- Wchodzimy zawsze bardzo chętnie w różne projekty partnerskie. Jest to kolejny nasz projekt tego rodzaju. Tym razem z Domem Literatury w Łodzi - powiedziała Anna Zwardoń - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. 

Spotkanie poprowadził Rafał Gawin - instruktor z Domu Literatury w Łodzi. Nie zabrakło testu dla osób biorących w nim udział. Uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w dyktandzie. Dwa krótkie teksty ze słuchu spisali wszyscy Ci, którzy chcieli spróbować własnych sił w poprawnym pisaniu w języku polskim. Wśród trudnych wyrazów w dyktandzie znalazły się np.: gżegżółka, kszyk, kożuch, moździerz, hortensja, kołnierz i wiele innych, w których nie zawsze wiadomo czy napisać u czy ó, ż czy rz, h czy ch. Były słowa, które należało napisać wielką literą, z łącznikiem czy razem np. minikożuszek - przedrostek mini, który wiele osób pisze oddzielnie ze słowem lub z łącznikiem, a nie tak, jak powinno być, czyli łącznie np. minispódniczka czy miniratka. 

Pierwszy tekst przeczytał Rafał Gawin, a drugi dr Marcin Jarzysta.

W Tomaszowie Mazowieckim dyktando pisało prawie 50 osób. Byli to w większości uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Nagrodzone zostały cztery osoby, które miały do 20 błędów - I miejsce zajęła Maria Puchta, która zrobiła 12,5 błędów , II miejsce 14,5 błędów  Joanna Sztymelska (NaszTomaszow.pl), III nagrodę 15,5 błędów Zuzanna Kwiatkowska i IV miejsce - 18 błędów - Oliwia Strzechowska.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Po dyktandzie odbyło się spotkanie z dr. Marcinem Jarzystą, językoznawcą, który omówił tekst dyktanda.

Wieczór ubarwiło ciekawe spotkanie z tomaszowskim poetą, laureatem wielu poetyckich nagród, Piotrem Gajdą. Autor przeczytał kilka swoich wierszy. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali  jego opowieści o tym, w jaki sposób powstają jego wiersze, kiedy tworzy. Opowiedział o wydanych do tej pory sześciu tomikach poezji oraz o tych, które czekają na wydanie.

Po spotkaniu z Piotrem Gajdą, scenę zajął trzyosobowy zespół z Krakowa 3. Piętro w składzie: Patrycja Wójcik - perkusja, dr Marcin Jarzysta - teksty i śpiew i Grzegorz Kaźmierski - gitara. Wyjątkowy i bardzo oryginalny projekt, w którym do akompaniamentu gitary i perkusji i różnego rodzaju instrumentów perkusyjnych, przeszkadzajek dr Marcin Jarzysta deklamował, recytował i śpiewał swoje teksty. 

Czwartkowy wieczór w Miejskim Centrum Kultury należał do typu oryginalnych i nieszablonowych. Każdy, kto postanowił go spędzić w Miejskim Centrum Kultury spotkał się z muzyką, poezją i nauką i wyniósł z niego nie tylko wspaniale wrażenia artystyczne, ale też wiele informacji związanych z prawidłową pisownią.  
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe