Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 13:48
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Pudrowanie problemów

Od 1 września sprzedaż wszystkich foliówek jest obciążona tzw. podatkiem ekologicznym. Ograniczenie zużycia foliowych opakowań to jeden z celów Ministerstwa Środowiska. Cięgle jednak bez ograniczeń stosujemy foliowe worki do zbierania śmieci. Skąd ta niekonsekwencja?

Temat foliowych toreb w sklepach był i jest nadal mocno obecny w niemal wszystkich mediach już od kilku lat. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że zużycie foliowych toreb trzeba ograniczyć.  Tymczasem mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej (ale i jednorodzinnej również) odpady zmieszane, zbierają do foliowych worków. Także na ulicach miast i w parkach widzimy często wystająące z koszy worki na śmieci. Okazuje się, że nasze podejście do ekologii ma charakter... wyrywkowy. Przecież worki to nic innego jak dodatkowy odpad.  Eksperci twierdzą, że jest to wynik naszego przywyczajenia.

Co gorsza nawet gminy, które obecnie są odpowiedzialne za odbiór odpadów trudno przekonać, że worki na śmieci są nie tylko nieekologiczne, ale także nieopłacalne. Koszty zakupu worków są w skali roku niebagatelne, a plastikowy pojemnik do zbierania odpadów służy jednak przez lata. Do tego łatwiej i szybciej odbiera się śmieci z pojemników.

W przypadku odpadów bio stosowanie worków powoduje duże straty. Trawa w nich gnije, a proces oczyszczania odpadów bio z folii jest mozolny, wymaga czasu, a to oczywiście podnosi koszty systemu. Najłtwiej worki usunąć w przypadku szkła ale to również zajmuje cenny czas.

- Odpad zanieczyszczony folią jest gorszej jakości, a w niektórych przypadkach nie nadaje się do dalszego przetworzenia. Ponadto odpady biodegradowalne kierowane do biokompostowni powinny zachować swoje właściwości, w związku z czym do ich gromadzenia rekomenduje się wykorzystywanie pojemników z rusztem, które dzięki systemowi napowietrzania i parowania odcieków pozwalają uniknąć zagniwania odpadów, a tym samym ograniczają powstawanie ewentualnych odorów – wyjaśniają specjaliści

Wprowadzenie podatku ekologicznego od torebekfoliowych być może generuje przychody do budżetu Państwa ale na pewno nie rozwiązuje problemu. Z jednej strony bowiem walczymy z torebkami, z drugiej nie preszkadza nam śmietana zapakowana w plastikowy pojemnik, albo cztery plasterki sera zapakowane w jeszzcze większą ilość plastiku. Do jednej małej reklamówki w czasie zakupów trafia więc cżesto co najmniej kilkanaście produktów w opakoaniach, które trudno uznać za ekologiczne. Działania wiec są ale trudno oprzeć się wrażenieu, że ich celem jest jedynie wygenerowanie dodatkowych wpływów podatkowych lub jedynie działanie na pokaz, by zademonstrować, że problem się zna i coś tam się z nimi robi. Tylko czy na pewno rozwiązuje?

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 10.10.2019 14:58
Do Klaudii: jeszcze tylko objaśnij nam-ciemniakom, ile tych koszy masz na te segregowane śmieci. Przy okazji: jak mieszkasz w bloku, to bądź tak dobra i przyjrzyj się sytuacji, kiedy śmieciarka podjeżdża pod śmietnik i automatycznie "kipuje" do swojego (JEDYNEGO) zbiornika RAZEM: śmieci ogólne i śmieci tzw. segregowane. Potem opisz nam tutaj na tym portalu - co zauważyłaś. PS. Tak się składa, że doskonale wiem, iż dla naszego grajdołu, dopiero jest przygotowywany projekt budowy składowiska śmieci z realną segregacją tych śmieci, ale właśnie na tym składowisku. Przy okazji: nie bajerujmy ludzi, że ta segregacja to jest bajka. Jeżeli ja będę widział, że moje posegregowane przeze mnie śmieci, są wywożone oddzielnie, a nie wywożone razem z ogólnym bajzlem, to wtedy uwierzę w te bajki pt. segregacja śmieci.

Klaudia 10.10.2019 11:21
PUDROWANIE? Wy to potraficie naprawdę zainteresować czytelników. Chyba od czegoś trzeba zacząć - podatek jest jedną z lepszych form przemówienia ludziom do rozumów. Bezmyślnie pakujący każdą cebulkę do jednej siateczki bo przecież warzywa nie mają własnych skórek. To samo tyczy się nabiału i mięsa - są alternatywy ale trzeba je dostrzec. Zaślepieni konsumpcjonizmem zwalamy winę na władze. Oczywiście jeśli chodzi o worki na śmieci to również jest to kwestia CHĘCI UŻYTKOWNIKÓW. Odbiór odpadów już jest posegregowany na 5 frakcji tak jak w stolicy - to świetny postęp ze strony miasta. Mieszkańcy dostali instrukcje o segregacji. Może jeszcze urzędnicy powinni przychodzić do mieszkań i segregować za mieszkańców? Inicjatywa jest potrzebna z obydwu stron. Dla uściślenia mieszkam w bloku i nie mam problemów z segregowaniem odpadów - wszystkie kosze bez niepotrzebnych worków mieszczą się pod zlewem.

Ajdejano 08.10.2019 14:07
Powyższy materiał jest sygnowany podpisem "-red.". Czy ta redakcja nie ma innych, pilniejszych tematów ?! Może i miałaby, ale po to, aby zebrać materiał na te inne tematy - potrzebna kasiorka. Na tematy tzw. "polytycne" społeczne nie trzeba się wysilać finansowo. Siada się przy "kompie" i pisze się, co się w głowie urodzi. Plastikowe reklamówki: były, są i będą. Czyli: nie róbmy z g..... twarogu. Inaczej: nie róbmy problemu tam, gdzie go nie ma.

WuPe 08.10.2019 00:25
Worki na śmieci są najczęściej biodegradowalne. Poza tym płatne reklamówki wyraźnie ograniczyły ich używanie. Wielu klientów chce być modnych i używa wielorazówek, to bezdyskusyjny fakt. Produkcja plastiku jest też bardziej ekologiczna od obróbki bawełny. Zmiany powinny się zacząć od edukacji w szkole, a nie od ograniczania wolności obywatelskich.

obywatelka 07.10.2019 12:18
Bardzo dobry temat!!! Jak na razie to Urząd miasta totalnie nie radzi sobie ze śmieciami wystarczy wyjść na miasto i zobaczyć góry śmieci na osiedlach ZGWK nie daje rady było to do przewidzenia ! Jak koledzy Pisowcy przejęli spółkę!!! Pani Prezes chyba czas na emeryturę z resztą Pani pracowników po 70. Władza miast mówi o młodych i aktywnych ale w wodociągach sami emeryci z PIS !!!!

. 07.10.2019 18:22
U Twoje mamy na Biernackiego byl zawsze po PRLu syf. Ktokolwiek by nie wywozil. Kwestia fatalnej (malej) spopdzielni. Ale to kretaczko do braciszka soe zglaszaj stamtad jest wybierany. Ja woem, ze do Powiatu a nie do RM, ale gdyby pisemka chocoaz powysylal, cokolwiek gdzies opubikowal, na pewno odbiliby soe echam. A tak, zydowska gnido, pyskowac tylko potrafisz innym. Spojrz najpierw na sebie, na swoja robote.

## 07.10.2019 20:03
Idż człowieku do szkoły i to podstawowej , bo ciężko odczytać te wypociny głąb.e

WuPe 08.10.2019 00:07
Ja słyszałem, że z PO żrą najwięcej, a co za tym idzie najwięcej śmiecą! Debilny kom, za debilny kom ;-)

emeryt 07.10.2019 11:38
Za Komuny rąbankę z budki na rynku kupowało się zawiniętą w Trybunę, wtedy papier był ekologiczny a dzisiaj nawet w gazetowy papier nafaszerowany jest chemią.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
THOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomocDzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachĆwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AnkaTreść komentarza: I ludwikowianie co do jednego oddawali głos na sąsiada!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ciekawe, czy który z księży umie odprawiać w rycie rzymskim mszę, w końcu taki kościół do tego zobowiązuje??Źródło komentarza: Dzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachAutor komentarza: BÓLTreść komentarza: HE HE o co chodzi z tym Kubiakiem góra, czy dół? Mariusz absolutnie nie, już dosc wykorzystywania dzieci do kosciolkowych parad. Dzieci maja sie uczyc, a nie dyndać na uroczystosciachŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MopsowiecTreść komentarza: Szymon MichalakŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Marzanna PopławskaTreść komentarza: Dziękuję p.Marzenie?nazwiska brak za te słowa,bo mogę ad vocem odnieść się do zarzutu .Wiszę,że do tego służy ta gazeta,by opluwać ludzi,ale jest też okazją,by pokazywać również prawdę.O ile zostanie ten komentarz udostępniony przez redaktora MS.Pragnę poinformować,że po przerwie spowodowanej moja nagłą chorobą przeniosłam w20 listopada 2023r ŚDS z ul. Szkolnej 14a na ul.Majową 1/13 na miejsce dotychczas istniejącego internatu SOSW zajmując 33% powierzchni tj.581m2 zatem uważam,że w sytuacji braku czasu ,koniec roku ,nie muszę wyjaśniać co się z tym wiąże, gdyż brakło by miejsca w komentarzu.Skończyło się sukcesem.Aktualnie od 20 lutego osoby pracujące od początku istnieją ŚDS są nieobecne ,a są osoby dbające o finanse i kadry .Zatem zostałam sama z problemem prowadzenia ŚDS ,ale oczywiście dzięki Pomocy Bożej przyszlina ratunek dobrzy ludzie.Hestem im niezmiernie wdzięczna, ale są tak skromni,że nie chcą,aby im publicznie podziękować. Chciałam tylko dodać ,że przystąpiłam do OSSIPŚDS ,które skupią wszystkich zdyrektorow ŚDS w Polsce.Podjełam studia,aby zyskać jeszcze większą wiedzę na temat kierowania ŚDS.Poproszę p.Marzene o podanie swoich danych na messenger, abym mogła osobiście jej podziękować. Z wyrazami szacunku dla wszystkich czytelników,,NaszTomaszow". Marzanna PopławskaŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TMTreść komentarza: Kukliński? Ten, który rozprzedał za bezcen Wistom i inne zakłady? Ten, który wynosi się pychą, chociażby w kampanii jako wyniosły i bogaty turysta? Ten, który chciał uzdrowić powiat, bo nic przez ostatnia lata się nie robiło? Tak jak uzdrowił zakłady sprzed laty w TM! Wyborcy pokazali, gdzie jego miejsce! Niech już sobie odpocznie i ujeżdża te łodzie, narty, deski i zajmie się wnuczkami 👶👶👯Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu Tomaszowskiego
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama