KGW z Jasienia laureatem Grand Prix III Regionalnego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich

  • 08.10.2019, 19:51
  • Joanna Sztymelska
KGW z Jasienia laureatem Grand Prix III Regionalnego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich
W niedzielę, 6 października 2019 roku, w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Tomaszowie Mazowieckim odbył się III Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.

Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe i Powiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. Turniej odbywał się pod hasłem " Dbajmy o naszą planetę. Promujemy polską żywność i tradycje kulinarne".

Celem organizowania imprezy są: integracja środowiska wiejskiego w powiecie tomaszowskim, zachowanie i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego, inspirowanie do pracy zespołowej, pobudzenie aktywności wśród mieszkańców i popularyzacja wiedzy z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień. 

Turniej poprowadzili: Agnieszka Wieczorek i Błażej Wojciechowski. W konkursie udział wzięło 11 reprezentacji Kół Gospodyń Wiejskich i 2 reprezentacje Kół Gospodyń Miejskich i były to Koła z: KGW Teodorów gmina Będków, KGW Czerniewice gmina Czerniewice, KGW Jasień gmina Lubochnia, KGW Smardzewice gmina Tomaszów Mazowiecki, KGW Dębniak gmina Ujazd, KGW Sokołówka gmina Żelechlinek, , KGW Opoczna, KGW Pomyków, KGW Grabica, KGW Skrzynna gmina Cielądz, KGW Żywocin gmina Wolbórz i Koło Gospodyń Miejskich Zgierz i KGM Tomaszów Mazowiecki. 

III Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich rozpoczął się od występu Małgorzaty Podwysockiej - uczennicy i wokalistki ZSP nr 2. Następnie Dorota Ignasiak - dyrektor PCAS powitała zaproszonych gości.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Reprezentacje rywalizowały w sześciu konkurencjach: 

1. Kulinarna – sałatka, którą uczestnicy przygotowali do oceny w dowolnej formie z wybranymi przez siebie dodatkami. Ocenie podlegał smak, wygląd i dobór składników. 
2. Edukacyjna – „Rękodzieło wczoraj i dziś” Każde KGW/KGM przywiozło do oceny własnoręcznie wykonaną ozdobę z wikliny papierowej, nawiązującą do tradycji i rękodzieła . Ocenie podlegała całość prezentacji. 
3. Moda – Kreacja z recyklingu. Strój musiał być wykonany własnoręcznie przez reprezentację, nie mógł być wypożyczony. Każde KGW/KGM przygotowuje jedną kreację, którą modelka zaprezentowała na wybiegu do muzyki przygotowanej przez organizatora. Po zakończeniu prezentacji indywidualnej nastąpi wspólna prezentacja wszystkich modelek. Ocenie podlegały: pomysł, technika wykonania oraz funkcjonalność. 
4. Artystyczna – scenka kabaretowa pn. Segregacja śmieci na wsi. Każde KGW/KGM przygotowuje pięciominutową scenkę, w której z przymrużeniem oka pokaże jak pojmujemy i co wiemy o segregacji odpadów. Ocenie podlegały: pomysłowość, stroje oraz ogólny wyraz artystyczny. 
5. Sprawnościowa – „Kobieta do tańca i do różańca” - polegała na przejściu slalomem trasy w autogoglach, nalaniu i wypiciu płynu, powrót bez autogogli do miejsca wyjścia i zaplecenie warkocza z trzech chust. 
6. Test wiedzy. Przygotowany przez KRUS, to konkurs dotyczący bezpieczeństwa na wsi. 

Rywalizujące Koła Gospodyń oceniało jury w składzie: Elżbieta Łojszczyk - przewodnicząca jury i członkowie: Jacek Bartosik - dyrektor ZSP 2, Iwona Sarwa - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Izabela Witwicka - dyrektor Teatru IWIA, Anna Dziubałtowska - kierownik Biura Terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Izabela Jasewicz - twórca ludowy - plecionkarstwo.

Na scenie wystąpili: Izabela Witwicka - dyrektor Teatru IWIA w Gliwicach, artystka, która wykonała repertuar operetkowy i musicalowy. Wystąpili także uczestnicy zajęć wokalnych z PCAS, Zuzanna Ignasiak Weronika Pąk i  Konrad Ignasiak.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Komisja konkursowa nagrodziła następujące reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich: I miejsce w kategorii kulinaria zajęło  KGW Jasień z gminy Lubochnia, w kategorii edukacja KGW z Żywocina, w kategorii moda KGM Tomaszów Mazowiecki, w kategorii sprawnościowej - KGW z Pomykowa, w kategorii testy wiedzy KGW ze Smardzewic gmina Tomaszów Mazowiecki, w kategorii artystycznej, scenka kabaretowa -Koło Gospodyń Miejskich ze Zgierza.

Nagrodę specjalną za niezwykłe umiejętności plecionkarskie z rąk plecionkarki Izabeli Jasewicz, otrzymało KGM Tomaszów Mazowiecki za pięknie wykonany rowerek.

Wszystkie pozostałe koła otrzymały nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Tomaszowskiego - Mariusza Węgrzynowskiego.

Nagrodę specjalną, pięknego, czarnego, żywego kogutka otrzymała Elżbieta Łojszczyk - za pomysł organizowania Turnieju Kół Gospodyń, który pierwszy raz odbył się dwa lata temu, z hali sportowej byłej budowlanki. 

Nagrodę Grand Prix i puchar starosty otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich  z Jasienia gmina Lubochnia. KGW z Jasienia otrzymało nagrodę finansową - 750 złotych, ufundowane przez Galerię Wnętrz i nagrodę rzeczową, dwa wspaniałe garnki. 

Organizatorzy już zapraszają wszystkich chętnych na przyszłym roku, na IV Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obywatwl
obywatwl 09.10.2019, 14:49
No jak zwykle Pani z TTBS na pierwszym planie Ja proponuje zabrać się za robote a nie pierze dżeć no i oczywiśce jak nie wstyd TTBSowi na ich działce stawiać plakat PISU WSTYD
Mortadela w sosie czostkowym
Mortadela w sosie czostkowym 08.10.2019, 22:42
Możemy być dumni, że dwóch tak znakomitych Mężów Stanu, zaszczyciło swoją obecnością tak doniosłą imprezę patriotyczno-kulinarną.

Pozostałe