Inwestycja w zdrowie zawsze się opłaci

  • 09.10.2019, 10:26
  • Joanna Sztymelska
Inwestycja w zdrowie zawsze się opłaci
We wtorek, 8 października 2019 roku, w Tomaszowskim Centrum Zdrowia Sp.. z o.o. odbyło się uroczyste przekazanie nowych urządzeń, zakupionych przez Starostwo Powiatowe dla tomaszowskiego szpitala. Starostwo Powiatowe zainwestowało łącznie 436 809, 41złotych, z czego 319 946,87 zł kosztował tor wizyjny do laparoskopii i histeroskopii dla Oddziału Ginekologicznego. 53 648,76 złotych kosztowało 14 łóżek czterosegmentowych z wyposażeniem dla oddziału TCZ przy ulicy Niskiej i 63 213,78 złotych - 7 łóżek szpitalnych, sterowanych elektrycznie także dla oddziału szpitala z ulicy Niskiej.

Tor wizyjny do laparoskopii i histeroskopii to zestaw wielu współpracujących ze sobą urządzeń i narzędzi, wykorzystywanych w diagnostyce oraz chirurgii ginekologicznej. Duży 32’’ wyświetlacz medyczny wraz z systemem kamer i narzędzi optycznych, zapewnia wysokiej jakości obraz operowanego pola. Innowacyjne rozwiązania, takie jak widok Side-by-Side, cyfrowy tryb filtrowania koloru czerwonego z wyświetlanego obrazu, wirtualny wskaźnik czy funkcja wyświetlania siatki, podnoszą jakość i precyzję procedur realizowanych w trakcie zabiegu. Za dostępność do operowanego pola oraz jakość obrazu odpowiadają również wysoko-wydajne źródło światła LED o temperaturze barwowej 6400 K, insuflor z ekranem dotykowym i szerokim zakresem ustawień ciśnienia gazu oraz system ssąco-tłoczący z kolorowym ekranem dotykowym. Dodatkowo, wraz z torem wizyjnym, zakupiony został zestaw narzędzi do zabiegów laparoskopowych i histeroskopowych, w tym m.in. trokary, nożyczki, kleszczyki oraz igły. 

- Jest to sprzęt najwyższej jakości. Przyjeżdżają do nas pacjentki z całego województwa. Dzięki urzędzeniu będziemy mogli poszerzyć zakres usług. Chciałbym podziękować urzędnikom w Starostwie Powiatowym, ponieważ zakup tego sprzętu, to prawdziwy profesjonalizm. Z wielu różnych możliwości wybrano sprzęt naprawdę wysokiej jakości i będzie służył wiele lat. Niech wszyscy pacjenci wiedzą, że jest to dar władz samorządowych. Wcześniej dostaliśmy wspaniały aparat do ultrasonografii - mówił dr nauk. med. Wojciech Kocemba - koordynator Oddziału Ginekologicznego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Każda dobra informacja cieszy, a  szczególnie taka, która poprawai obsługę pacjentów w naszym tomaszowskim szpitalu. Przed nammi mnóstwo wyzwań, ponieważ placówka wymaga modernizacji. W zasadzei możemy mówić o potrzebie gruntownej przebudowy. To jest bowiem obiekt liczący dziesiątki lat, a zdrowie mieszkańców jest najważniejsze - mówił Prezydent Marcin Witko. 

Szpital wzbogacił się także o 21 nowoczesnych łóżek, które trafiły już na oddział rehabilitacyjny. Starostwo zakupiło komplet m.in. 7 łóżek sterowanych elektrycznie wraz z materacami i szafkami przyłóżkowymi, dedykowane pacjentom wymagającym szczególnej opieki w warunkach Oddziału Rehabilitacji. Elektryczna regulacja wysokości leża oraz wysokości segmentu pleców, uda oraz przechyłów Trendelenburga i antyTrendelenburga, umożliwia ustawienie optymalnej pozycji dla każdego pacjenta oraz ułatwia personelowi opiekę nad chorym leżącym na łóżku. Funkcja autoregresji segmentu pleców oraz uda niweluje ryzyko powstawania odleżyn u pacjenta zaś funkcja reanimacyjna (CPR) segmentu pleców pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacjach zagrożenia życia pacjenta. Bezpieczne obciążenie robocze dla każdej pozycji leża i segmentów wynosi 200 kg.

Jedna z licznych skarg , jakie do mnie wpływają każdego dnia dotyczyła wyposażenia oddziału rehabiilitacyjnego. Dlatego złożyłem wniosek, by ten sprzęt starostwo kupiło. Jesli chodzi o sprzęt zakupiony na ginekologię, to cieszy mnie on tym bardziej, że całą poprzednią kadencję zabiegałem o kompleksowe wyremontowanie i doposażenie tego oddziału. Wówczas się nie udało, teraz wierzę, że oddział będzie na miarę XXI wieku. Że będziemy mogli się nim chwalić nawet w całej Polsce. Proponowałem, by część czynszu, jaki pobieramy od spółki przeznaczyć na remonty w szpitalu. Chciałbym powiedzieć coś, co często powtrzam. Szpital to najważniejsza instytucja w całym powiecie. Bez niego nie ma miasta i nie możemy mówić o rozwiązywaniu problemu jego wyludniania się - mówił Mariusz Strzępek - radny Rady Powiatu Tomaszowskiego i przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych 

Radny dziękował również "mrówkom", czyli pracownikom Starostwa Powiatowego, kto zajmowali się organizacją przetargu i zakupem wszystkich urządzeń. Są oni często pomijani przy róznego rodzaju uroczystościach, a to dzięki nim można realiwać wytyczane przez Radę, czy Zarząd Powiatu cele. 

Wśró 21 łóżek szpitalnych część to czterosegmentowe manualne wraz z materacami i szafkami przyłóżkowymi, przeznaczone dla pacjentów Oddziału Rehabilitacji w lżejszych stanach. Trzy segmenty leża posiadają możliwość regulacji, a łóżka wyposażone są w funkcję wydłużenia leża od strony głowy, jak i nóg.  Bezpieczne obciążenie łóżka wynosi 170 kg.

 - Czynimy to wszystkko z myślą o naszych mieszkańcach. Z myślą o tych wszystkich, którzy korzystają z naszego tomaszowskiego szpitala. Robimy to po to, by wszystko to, co związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem było na jak najwyższym poziomie. łączna wrtość zakupionego sprzęto to 437 tysięcy złotych. Są to niemałe pieniądze, ale postanowiliśmy je wydać, bo zrobimy wszystko co w naszej mocy, by szpital nie tylko nie miał strattyn finansowej na koniec roku, ale by został doposażany - tłumaczył Starosta Mariusz Węgrzynowski. 

Obok niedoborów personelu największym problemem TCZ jest w dużej mierze zamortyzowany sprzęt. Widać to wyraźnie, kiedy przyjrzymy się wartości księgowej spółki, która w ostatnim czasie zmnijszyla się o kilka milionów złotych. Potrzebne są też remonty na niemal wszystkich oddziałach. Najpilniejsze są do wykonania prace na ortopedii, psychiatrii, ginekologii wraz z częścią położniczą oraz neurologii. Obecnnie trwają prace na projektem budzetu powiatu na 2020 rok. Być może znajdą się w nim pieniądze dla TCZ.  
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obserwator
obserwator 11.10.2019, 17:48
...a może zrobić fetę bo został przyjęty do pogotowia kierowca mający wozić pana kierownika nową dacią?
obserwator
obserwator 11.10.2019, 17:36
...dodam tylko, że obecnie wiele łóżek i materacy na których leżą niejednokrotnie członkowie naszych rodzin wymaga natychmiastowej wymiany na nowe, lepsze, wygodniejsze. Niedługo zakup papieru toaletowego będzie zakończony ucztą szpitalnej "świty".
obserwator
obserwator 11.10.2019, 17:31
Niesamowite, łóżka w szpitalu, toż to luksus panie. A tak poważnie to mamy XXI wiek, a sukcesem na skalę województwa i kraju jest zakup łóżek. Takie łóżka powinny być we wszystkich oddziałach na każdej sali. Każdy pacjent powinien mieć zapewniony komfort.
Ajdejano
Ajdejano 10.10.2019, 19:15
Jeszcze raz do "Prałata": nie cierpię takich cichociemnych cwaniaczków zza węgła. Więc, wyjaśnij mi, co oznacza słowo: "lutury" z Twojego wymęczonego wpisu ?!
Pralat
Pralat 11.10.2019, 07:49
Nadpobudliwy jesteś.. . Emocjonalnie nie teges? Kuruj nerwy, szanuj zdrowie swe i innych.
Ajdejano
Ajdejano 10.10.2019, 18:40
Do "Prałata": nie cierpię wszelkich takich cwanych gap, czyli hipokrytów. Takie cwaniaczki zachowują się w sposób zależny od tego, z której strony wiatr wieje.
Ja na tym forum nieraz bluzgałem na to nasze TCZ z różnych powodów, ale jeśli jest okazja, aby ich pochwalić - to to robię. Większość tego nie robi, bo uważa, że jest moda, aby w TCZ bębnić bez opamiętania.

A Ty- koleś nie nazywaj się prałatem, bo prawdziwy prałat nie pozwoliłby Ci przy sobie siedzieć.

Pozdrowienia od starego czekisty.
Ajdejano
Ajdejano 09.10.2019, 19:43
Hej - ci wszyscy chorzy i ich rodziny, którzy tak plujecie na to TCZ !!! Gdzie wy teraz, ku... , jesteście ?!?!?! Ten znienawidzony dyrektor TCZ i powiatowi, samorządowi mundrole "cóś" tam wymodzili dla szpitala !!!

I teraz, w lokalnym internecie i w lokalnych mediach, jakaś sakramencka cisza - jak w ciemnej *** !!!

Teraz, wszyscy, upierdliwi przeciwnicy szpitala, jakoś mordy zamknęliście i nie potraficie docenić tego dyrektora szpitala i tego starostę.

Prałat
Prałat 10.10.2019, 13:46
Brak lutury z Twojej strony to spowodował. Plujesz na innych to nie piszą. Proste.

Pozostałe