Policja pomaga... pomaga i wójt.... tylko nie wiadomo komu

  • 12.10.2019, 23:42 (aktualizacja 13.10.2019, 01:36)
  • Mariusz Strzepek
Policja pomaga... pomaga i wójt.... tylko nie wiadomo komu
Taka się złożyło, że mieszkam od kilku lat na bardzo sympatycznym podmiejskim osiedlu. Bliskość lasów i mili ludzie w sąsiedztwie. Wszyscy tu mówią sobie "dzień dobry" nawet jeśli znają się tylko "z widzenia". Kiedy powstawało osiedle gmina zbudowała uliczkę. Położono asfalt, wykonano odwodnienia i... po dosyć krótkim czasie nawierzchnia wymaga już naprawy. Dlaczego? Ponieważ osiedle to, jest także miejscem, które upodobał sobie jeden z sąsiadów do parkowania własnych ciężarówek. Oczywiście ulica najgorzej wygląda przed jego domem, gdzie pojawiają się już nie tylko ubytki w asfalcie ale także porozjeżdżane są pobocza i krawężniki. Ale wciąż jest ona dobrem wspólnym. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że osiedlowa uliczka nie ma odpowiedniej podbudowy do tego, by poruszały się po niej TIR-y. Nie jest też miejscem odpowiednim do tego, by olej opałowy z cysterny przetankowywać do zbiorników samochodowych. Okazuje się jednak, że nikomu to nie przeszkadza. Ani policji ani też władzom gminy Tomaszów z wójtem Franciszkiem Szmiglem na czele.

TIR-y na osiedlowych uliczkach nie są tylko naszym problemem. Ciężarówki rozjeżdżają wiele osiedli. Można sprawę tę rozwiązać w sposób systemowy. Prawie dwa lata temu próbowałem to zrobić, składając wniosek o ustawienie znaków "Strefa zamieszkania" czyli D-40. Zgodnie z przepisami w strefie tej poza ograniczeniem prędkości do 20 km/h wolno parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Ponadto progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami pionowymi, a opuszczając strefę zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Warto przy tym podkreślić, że na osiedlu nie ma chodników dla pieszych, a po ulicach często spacerują mieszkańcy, a dzieci jeżdżą na rowerach, rolkach i hulajnogach. Stworzenie strefy jest więc jak najbardziej uzasadnione i właściwie nie powinno nikomu (poza właścicielem ciężarówek) przeszkadzać, bo mieszkańcy osiedla swoje auta trzymają na podwórkach lub w garażach. 

Wniosek trafił pod obrady Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (wcześniej rozmawiał na ten temat osobiście z wójtem Szmiglem) i uzyskał pozytywną opinię. Nic więc nie stało na przeszkodzie, by postawić dwa znaki i mieć problem z głowy. Niestety urzędniczka z Urzędu Gminy, do której pismo trafiło uznała, że wniosek jest bezzasadny i przygotowała odpowiedź odmowną. Motywowała ją tym, że gmina musiałaby na tym terenie wyznaczyć miejsca parkingowe, a nie ma do tego odpowiednich miejsc. Brawo! Pani wykazała się szczytem niekompetencji. Nie pierwszy zresztą i nie ostatni raz. Dlaczego? Otóż dlatego, że takiego obowiązku zgodnie z polskim prawem... nie ma. 

W ten sposób wójt Franciszek Szmigiel oraz jego urzędnicy postanowili pomóc "przedsiębiorcy", któremu zasady współżycia społecznego są całkiem obce. Biznesmen ten parkuje więc nadal swoje samochody i nadal przetankowuje olej opałowy, wypłukując przy okazji asfalt. Nie pozostaje nic innego jak za każdym razem wzywać do wykroczenia policję. Tak też zdarza mi się czynić. I co robią policjanci? No właśnie...

W ubiegłym tygodniu zatelefonowałem z prośbą o interwencję. Dyżurny tomaszowskiej Komendy Powiatowej Policji nie mógł zrozumieć jakiego rodzaju wykroczenie popełnia w terenie zabudowanym kierowca 16-metrowego składu ciężarowego, parkując w osiedlowej uliczce. Przez kilka minut wypytywał, o co mi chodzi. Mówił coś o tym, że człowiek ma firmę zarejestrowaną w tym miejscu. Jak zapytałem czy mam w tej sprawie zadzwonić bezpośrednio do komendanta, odpowiedział " a dzwoń sobie pan". Nóż k... ktoś tu pełni do jasnej cholery funkcję służebną. Chyba, że o tym zapomniał przy okazji wizyty u lekarza resortowego.

Kolejne kilka minut zajęło nam przekomarzanie się na inny temat. Dyżurny za wszelką cenę chciał poznać personalia zgłaszającego. Osobiście nie mam z tym problemu i za każdym razem podaję swoje dane (przez co często muszę być świadkiem w Sądzie). Łatwo to sprawdzić, bo mam na swoim "koncie" kilku pijanych kierowców. Pomyślałem jednak, że przecież nie telefonuję z zastrzeżonego numeru, w razie potrzeby można mnie zidentyfikować, do tego jestem osobą publiczną i typem, którego trudno czymkolwiek przestraszyć.

Co jednak w przypadku osób nie mających tyle odwagi, a chciałyby zgłosić przestępstwo albo wykroczenie w sposób anonimowy. Często słyszę (także, gdy omawiamy roczne raporty policyjne w naszej Radzie Powiatu), że zgłosić policji wykroczenie może każdy nie podając swojego nazwiska.  Dlaczego więc policjant był w tym konkretnym przypadku tak natarczywy. Czy nie mógł po prostu przyjąć zgłoszenia i wysłać patrol we wskazane miejsce? 

Zgłoszenie w końcu zostało przyjęte i patrol przyjechał. I co zrobili Policjanci. Otóż, jak się dowiedziałem od osoby zastępującej tego dnia rzecznika prasowego KPP, ukarali kierowcę... pouczeniem. Zawodowego kierowcę, który wykroczenie popełnia z pełną świadomością i premedytacją (bo to nie pierwszy raz, kiedy policja tu interweniuje). Pouczenie poskutkowało, bo kierowca odpiął ciągnik od naczepy i postawił go w odległości jednego metra od niej. Brawo! Jeszcze raz Brawo! To się nazywa szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu. 

Kończąc wrócę jeszcze do władz gminy i postawy wójta. Otóż drogi i ulice stanowią majątek wspólnoty samorządowej. Obowiązkiem funkcjonariusza publicznego jest dbałość o jego właściwy stan i o to, by nie dochodziło do dewastacji. Nie wystarczy drogę zrobić i przeciąć wstęgę na jej oficjalnym otwarciu, Trzeba jeszcze o majątek wspólnoty dbać także na co dzień. Czy tak jest w tym przypadku? Śmiem w to wątpić. 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

G.cz
G.cz 16.10.2019, 09:11
Ajdejano Jak masz ip to sprawdź kto to pisze i mi nie ubliżaj tylko jemu A mnie grzecznie wtedy przeproś
Ajdejano
Ajdejano 15.10.2019, 18:42
Do "Dabrowianin": w twoim stylu - pajacu: w jaki sposób udowodnisz, że nie tankujesz oleju opałowego, tylko napędowy ?! Debilem wcale nie trzeba być, aby z różnych mediów wiedzieć, że takie numery są powszechne.
Natomiast, zawsze się będzie debilem, jeżeli będzie się innych (bez powodu) nazywać debilami. Jednak, dobrze Ciebie określili sąsiedzi, że jesteś co najmniej konfliktowy. Dobrze ci będzie z takimi sąsiadami sąsiadować ?!

Pozdrowienia od starego czekisty. My mamy twoje IP.
w_p
WuPe 15.10.2019, 13:25
,,W sprawie skarg i wniosków Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim (lub wyznaczona osoba) przyjmuje interesantów w każdy wtorek w godzinach od 15.00 do 17.00 ul. W. Panfil 44 97-200 Tomaszów Mazowiecki tel. (0-44) 726 10 00.
W ujęciu ogólnym przedmiotem skargi w rozumieniu art. 227 kpa mogą być kwestie dotyczące zaniedbań, nienależytego wykonywania zadań, przewlekłego lub biurokratycznego załatwiania spraw przez policjantów lub pracowników cywilnych Policji."

Tankowiec
Tankowiec 15.10.2019, 10:04
Temu Panu z beczki tez już podziekujemy
G.cz
G.cz 14.10.2019, 14:25
Pozdrawiam wszystkich Grzegorz
Karma wraca
Karma wraca 14.10.2019, 14:42
Masz pan tupet Ale takich jak pan to też jest sprawiedliwości
Bylam u znajomych
Bylam u znajomych 14.10.2019, 14:12
Kiedyś w Lato przejeżdżając koło tego przedsiębiorcy co ma tiry wpadłam w poślizg i o mało co nie wyjechałam do rowu po bliskiego nie wiem co to było ale czułam ze jestem na jakimś lodowisku bylo cos na rozlewane(duża ilosc płynów)
Nie ukrywam ze to osiedle na Dąbrowie jest bardzo ładne ale nie stety ten wlasciciel tych tirów psuje cały urok
przekaz do pana co ma te tiry wiecej rozumu
Dabrowianin
Dabrowianin 13.10.2019, 21:42
Proponuje najpierw zajac się swoją osobą a nie tym co robią inni ludzie. Nikt się nie kazał wam tu przeprowadzać a po drugie głupoty jakie wypisane są w tym artykule to tylko szczyt głupoty i weny twórczej autora. A i jeszcze jedno słowo do Szanownego Pana Redaktora, podobno w waszej pracy trzeba być dokładnym skrupulatnym i rzeczowym? To tylko zadam pytanie jakim to trzeba być debilem żeby pomylić olej opałowy z napędowym ? Może czas zmienić zawód albo kupić lepsze okulary, bo takie coś to już jest pomówienie (nie) Szanowny Redaktorzyno szukający sensacji tam gdzie jej nie ma
Dabrowianin
Dabrowianin 14.10.2019, 10:43
Proszę o ten komentarz nie posądzać Pana Grzegorza bo nie tylko on na tym osiedlu ma dosyć posądzania o bzdury. Pan Redaktor wśród mieszkańców uzbierał sobie taki fanklub że szkoda gadać. A i proponował bym Redaktorowi chociaż zameldować się na tym pięknym Osiedlu a dopiero potem zabierać głos.
w_p
WuPe 15.10.2019, 12:06
Hehe, wydaje mi się, że debilem to można nazwać kogoś kto odpowiada na merytoryczny artykuł w debilny sposób na poziomie dziecka z podstawówki jak ty;-)
Nasza Dąbrowa
Nasza Dąbrowa 15.10.2019, 13:01
Lepiej bym tego nie ujął
Obserwator
Obserwator 14.10.2019, 12:34
Nikt nikogo nie posądza to sa fakty
Pan Grzegorz sam na to zapracowal
Panu Cz. Juz po dziękujemy
Rolnik z Dąbrowy
Rolnik z Dąbrowy 14.10.2019, 09:05
Proszę bardzo wystarczy uderzyć w stół a nożyce sam się odezwa wy tu sami nie mieszkacie i nikt pod was sie nie będzie układał czy wam to się podoba czy nie jednym slowem robocie Państwo Cz dziadostwo na Dabrowie przez wasze wybryki sie wstydzę na mieście pokazywac jeszcze jedna sprawa z wami nie ucichla a tu już następna patologia sie robi
Powinniście się wy wyprowadzic bo jesteście intruzami nie chcianymi na Dabrowie
A propo artykułu Pan Mariusz nie musi wiedzieć co jest w beczce a druga sprawa winny się tłumaczy
Trzeba zawiadomic odpowiednie organy zeby sprawdzili zawartość beczki

Pozdrawiam serdecznie Pana Mariusza
sąsiadka
sąsiadka 13.10.2019, 22:09
"Nikt nie kazał wam się tu przeprowadzać?" No i mamy odpowiedź prymitywnego buca i kryminalisty na dodatek. To Wam nik nie każe tu mieszkać szkodniki. Mariusz nie odpuszczaj. Wszyscy sąsiedzi widzą te cysterny, które najpierw przepompowują paliwo do zbiornika w kontenerze na podwórku a później jest przelewane do zbiorników ciężarówek
Dabrowianin
Dabrowianin 14.10.2019, 10:48
Może i jestem prymitywnym bucem jak to sąsiadka napisała ale po pierwsze nie jestem Panem Grzegorzem a po drugie nikomu nie zaglądam na posesję ani nie interesuje mnie co robi przed nią. A właśnie tak zachowują się ludzie którzy nie mają własnego życia i zajmują się życiem innych droga Sąsiadko
Info facebook
Info facebook 14.10.2019, 13:45
Wystarczy ze ktoś piarnie na drugim końcu swiata a pan Grzegorz już zamieszcza na Facebooku posta
I kto tu się kim interesuje?
Neutralny Sasiad
Neutralny Sasiad 14.10.2019, 14:20
Szkoda ze wszyscy z nim rozmawiają uśmiechają sie a tu pod dziwnymi ksywkami piszą takie rzeczy a jak cos potrzebują to pan Grzegorz jako Sasiad nikomu pomocy nie odmówił
My wszystko wiemy
My wszystko wiemy 14.10.2019, 12:39
Nie ważne kim jesteś najważniejsze ze wiadomo o kogo chodzi
sąsiadka
sąsiadka 14.10.2019, 11:29
A co z tymi, którzy utrudniają innym życie?
Koło Gospodyń z Dabrowy
Koło Gospodyń z Dabrowy 13.10.2019, 19:15
Pan Grzegorz to juz Tak sie bez szczelny zrobił ze szkoda pisać
Panie Mariuszu trzeba cos z tym zrobić bo tak dalej byc nie może
Tam na tej ulicy to remonty naprawy przeladunki rozlane oleje smary i inne szkodliwe ciecze po rozlewane na ulicy oczywiście to wszystko jest splukiwane do rowu przez pana Grzegorza
Panie Mariuszu trzeba zebrać siły i zrobic z tym tematem raz na zawsze porządek
Jakie znaki
Jakie znaki 13.10.2019, 17:36
taka jazda i takie parkowanie.Kogo w tym mieście obchodzi, czy potrzebny jest znak C13 zamiast B9, a po co w ogóle jakiś D40. Zresztą - kto to będzie przestrzegał....Cieszę się P. Red., że coś w tym temacie panu też przeszkadza.
Ajdejano
Ajdejano 13.10.2019, 14:14
Do p. Mariusza: w zupełności zgadzam się z Panem i z Pana sąsiadami, ale również zgadzam się z wpisem pod ksywką "W" . Rzeczywiście - "Władzy tej czy innej wisi i powiewa wszystko prócz kasy dla siebie. Czas to zrozumieć i rozliczać."

A Pan jest przecież częścią tej lokalnej, samorządowej władzy. W dodatku, władzy powiatowej, której przecież w pewnym zakresie (chodzi o samorządową ocenę policji) podlega właśnie policja.
Dostał Pan społeczny mandat zaufania od swoich Wyborców, przecież nie dla wyciągania kasiory z tytułu pełnienia tego mandatu, ale dla reprezentowania swoich Wyborców.

I teraz sam znalazł się Pan w podwójnej sytuacji: lokalny przedstawiciel władzy samorządowej i równocześnie beneficjent tej władzy.
I będzie miał Pan przechlapane, bo tak naprawdę, to w przedstawionym przypadku, jedyną władzą jest komendant powiatowy policji. I może jemu Pan nadmuchać.
komisarz Ryba
komisarz Ryba 13.10.2019, 12:48
Niestety policjancie jeżdża tylko na zgłoszenia. A i te starają się "odfajkować". Wiele razy widziałem pędzący ulicą radiowóz, w którym podózowali smętni panowie zajęci włąsnymi sprawami. Udają że nie widzą źle parkowanych aut i innych wykroczeń. Ci ludzie pomylili profesje i chyba tylko po to poszli do Policji by mieć wczesną emeryture
Tomaszowianin
Tomaszowianin 15.10.2019, 17:36
Komisarz Ryba. Mając 2 patrole na terenie miasta, one jeżdżą od zgłoszenia do zgłoszenia. Nie będą reagować na złe parkowanie bo to jest mniej istotne niż zgłoszenia.
Tylko Dąbrowa
Tylko Dąbrowa 13.10.2019, 12:26
Panie Mariuszu problem w ty ze nasz sasiad nie ma za bardzo gdzie parkowac tych swoich tirów poniewaz z wszystkich parkingów tomaszowski został wyproszony bo nikt nie chce miec problemów bo wierny dobrze co to za czlowiek i co mial ostatnio za nie przyjemność
Ale to nie jest nasz problem tylko Pana Cz.
To niech sobie
To niech sobie 13.10.2019, 20:56
kupi nową działkę poza miastem i tam parkuje.
ten sam problem
ten sam problem 13.10.2019, 12:48
Mieszkam przy ulicy, gdzie znajduje się szkoła. Rodzice swoje "auteczka" parkowali na terenie wjazdu na posesję,ale nie normalnie wzdłuż, tylko na skośkę. Problemy były, że chcąc wyjść za furtkę nie dało się rady ani obejść, ani przeskoczyć i trzeba było czekać, aż "szanowny pan "kierowca " wróci. Mało tego na moją zwróconą uwagę taki kutafon odparł: a dzwoń se na policję. Szkoda mi się zrobiło tego osobnika, bo widać było , że to 500+, bo "Auteczko" raczej już dawno osiągnęło wiek dojrzałości, a wiem ile kosztuje przyjazd policji na uzasadnioną interwencję i tylko mu powiedziałem co o nim myślę.
Zebraliśmy się wszyscy mieszkańcy owej ulicy i podpisaliśmy pisemko do władz i poskutkowało. Postanowiono ten odcinek drogi zrobić ulicą jednokierunkową z zakazem parkowania
Zapanował błogi spokój.
Czyli w kupie siła i waćpan sam nic nie zrobisz.
Jo
Jo 13.10.2019, 16:45
Jestes kretynem. Kazdy rodzic w tym kraju ma 500 plus
Każdy
Każdy 13.10.2019, 20:43
sądzi według siebie.
Dlatego mianuję cię największym kretynem wszech czasów, bo 3 lata temu nie każdy rodzic miał 500+.
Jak mówił Albert Einstein " Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Observator ułomków
Observator ułomków 14.10.2019, 11:23
Za Alberta nie było internetu. Może chodzilo ci o gall Anonima????
Patrcie mundral sie nalozł
Patrcie mundral sie nalozł 14.10.2019, 16:34
Długo szukałeś ułomku, a mnie się udało niźle podpuścić "mundrola",
bo tego nie powiedział Albert.Einstein tylko Stanisław Lem. No cóż jak się kamieniem na elementarną "śkułkie" kamieniami rzucało to taki jest rezultat.
Spokojny sąsiad
Spokojny sąsiad 13.10.2019, 11:57
Dobrze że Pan poruszył ten temat to co się dzieje na tej ulicy to przechodzi szczyt wszystkiego a wlasciel tych ciężarówek jest malo tolerancyjna dla swoich sąsiadów dla nie niego tylko się liczy on sam i nikt wiecej
Panie Mariuszu mi też te ciężarówki przeszkadzają i nie raz bym wjechał w ten Tir co stoj zaparkowany na środku ulicy
Trzeba z tym coś zrobic tak być dalej nie może
A może by tak zebrać podpisy na tego tirowca żeby ich tu noe stawiał?

Pozdrawiam serdecznie
Spokojny sąsiad
Tirowiec
Tirowiec 12.10.2019, 22:59
Mogliśta na Wójta wybrać Panią Robak! Ale nie chcieliśta. No to mata :-))
Edek
Edek 13.10.2019, 07:37
Ojej. To by było? To znaczy niczego by nie było jak mawiał klasyk Kononowicz.
W
W 12.10.2019, 21:04
Władzy tej czy innej wisi i powiewa wszystko prócz kasy dla siebie. Czas to zrozumieć i rozliczać.
varan
varan 12.10.2019, 20:34
A może ustawić znak ograniczający tonaż pojazdów ?
Anka
Anka 12.10.2019, 19:54
niekompetencja urzędników i służb porażająca,choć może należy też zastanowić się, czy to wynika z ludzkiej głupoty i lenistwaczy, czy może ktoś ma w tym interes (i dobrych znajomych) ?
Neutralny Sasiad
Neutralny Sasiad 13.10.2019, 21:19
Niech gmina wyznaczy transportowca z Dąbrowy miejsce do parkowania i będzie po problemie .A ten pan o którym piszecie trzyma auta na parkingu przy ul Wysokiej

Pozostałe