Może uratują życie

  • 14.10.2019, 21:11 (aktualizacja 17.10.2019, 19:13)
  • Mariusz Strzepek
Może uratują życie
Dwa Automatyczne Defibrylatory Zewnętrze (tzw. AED), zakupione w ramach czwartej edycji Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego, już zostały udostępnione mieszkańcom miasta. Jedno z urządzeń zamontowane zostało na pl. T. Kościuszki, drugie w budynku głównym magistratu. W ramach projektu zaplanowany jest też cykl szkoleń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wniosek do TBO pn. „Zakup sprzętu do ratowania życia – Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego i  zakup sprzętu do nauki pierwszej pomocy” został zgłoszony przez Związek Harcerstwa Polskiego Chorągwi Łódzkiej – Hufiec w Tomaszowie Mazowieckim w ramach projektów społecznych z przeznaczeniem do realizacji w 2019 roku. Zagłosowało na niego 2933 tomaszowian.

Dzięki projektowi zakupiono dwa Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne, które zamontowano na pl. T. Kościuszki i w Urzędzie Miasta, a także m.in. defibrylator szkoleniowy, zestawy ratownictwa medycznego, nosze, zestaw pierwszej pomocy, sztuczną krew, apteczki – plecakową i osobistą itp. Łączna wartość zakupionego sprzętu to 68.146 złotych.

W ramach zadania planowane są także szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przedszkolach, szkołach na terenie miasta oraz podczas imprez organizowanych przez miasto dla mieszkańców.

Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator) jest urządzeniem, które w bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej sposób prowadzi krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przez przebieg akcji ratowniczej, podając impuls elektryczny. Został skonstruowany tak, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego służyć w warunkach zewnętrznych, w miejscach publicznych, takich jak instytucje, urzędy czy obiekty sportowe. Jego ideą jest więc łatwy i publiczny dostęp i prostota w obsłudze, tak by użyć go mógł każdy, nawet osoba nieprzeszkolona medycznie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe