Obwodnica z petycją

  • 16.10.2019, 09:04 (aktualizacja 20.10.2019, 08:47)
  • Mariusz Strzepek
Obwodnica z petycją
Trwa zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą budowy południowej obwodnicy Tomaszowa Mazowieckiego. Dokument został przygotowany z inicjatywy prezydenta miasta Marcina Witko i zostanie przekazany prezesowi Rady Ministrów. Pod petycją może podpisać się każdy tomaszowianin popierający tę inicjatywę. Ciężarówki rozjeżdżające miejskie ulice stanowią jeden z najważniejszych i nierozwiązanych od lat problemów. Budowa obwodnicy na tę chwilę jest konieczna, jednak nie rozwiązuje ich w sposób ostateczny i systemowy. Przybędzie nam kolejna droga do utrzymywania ale nadal tysiące ciężarowek będzie woziło piach z okolicznych kopalni, emitowało hałas i zanieczyszczenia, a to one przecież sa głównym kłopotem a nie ruch tranzytowy, który zlokalizowany jest w częsci północnej miasta. Rozwiązaniem, o jakie powinniśmy zabiegać jest transport kolejowy (chociaż niektóre osoby twierdzą, że piasku nie da się wozić pociągami). Tyle, że huty szkła budowane sa w miejscach, gdzie nie ma bocznic kolejowych.

Działania w kierunku wyprowadzenia z tomaszowskich ulic, a zwłaszcza z centrum miasta, ruchu ciężkich pojazdów prowadzone są od dawna. Do starań o budowę obwodnicy Tomaszowa Maz. przyłączyły się także wiejska gmina Tomaszów Maz. i powiat tomaszowski. Jednak szacowane koszty zadania (wybudowanie ponad 11 km dróg oraz obiektu mostowego na rzece Pilicy), opiewające na ponad 120 mln złotych, przekraczają możliwości finansowe samorządów.  

Przygotowana petycja dotyczy ujęcia Tomaszowa Mazowieckiego w planowanym przez polski rząd programie „Budowa 100 obwodnic”, który ma być skierowany do małych i średnich miast. Da to możliwości pozyskania środków zewnętrznych na zrealizowanie tak potrzebnej naszemu miastu inwestycji.

‒ Samo ogłoszenie programu nie oznacza jeszcze, że Tomaszów Mazowiecki znajdzie się w gronie miast wskazanych do budowy obwodnic. Takich miejscowości, które będą się o to ubiegać, jest znacznie więcej niż sto. Chciałbym zatem prosić mieszkańców o wsparcie naszych działań i składanie podpisów pod petycją. Mam nadzieję, że będzie to silny argument dla przyszłego rządu, że Tomaszów Mazowiecki bardzo obwodnicy potrzebuje, i że taka obwodnica w końcu powstanie – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Tylko pierwszego dnia, w ciągu niespełna dwóch godzin, petycję w sprawie budowy południowej obwodnicy Tomaszowa Mazowieckiego podpisało ponad dwieście osób. Dokument dostępny jest w Urzędzie Miasta (w punkcie informacyjnym na parterze budynku A), a także w Informacji Turystycznej na pl. Kościuszki. Podpisy można składać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy magistratu oraz w godzinach pracy IT. Do UM mogą zgłaszać się także osoby, które chciałyby pomóc w zbieraniu podpisów pod petycją. W załacznikach do niniejszego artykułu możecie pobrać także listy poparcia. 

Jak dowiedzieliśmy od prezydenta miasta przebieg obwodnicy będzie się różnił od prezentowanego wcześniej. Ma ona biec śladem planowanej od lat drogi S74, chociaż nie da się uniknąć (podobno) przeprowadzenia jej w sąsiedztwie Grot Nagórzyckich 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 18.10.2019, 17:40
Dp m&m: ja już widziałem kilka "koncepcji" (żeby nie powiedzieć: antykoncepcji) obwodnic wokół naszego grajdołu.

Koncepcja nr 1: jedziemy od Opoczna - przed torami na Ludwikowie powstaje obwodnica wzdłuż torów (od wschodniej strony) w kierunku na północ ( do Wistomu) - po drodze miałby być wykonany nowy most na Pilicy (obok kolejowego) i dalej wzdłuż torów do ul. Ujezdzkiej.

Koncepcja nr 2: od strony Łodzi, m.innymi poprzez tereny pomiędzy Zaborowem i Łaziskiem (w rejonie rurociągów wodnych dla Łodzi z Brzustówki do Rokicin, dalej do Zawady i Kolonii Zawada - Dąbrowa - Wola Wiaderno-tereny pomiędzy Tomaszowem i Nagórzycami - nowy most na Pilicy, dalej w rejon Sławna i dalej do DK 74 do Kielc.

Piękne antykoncepcje, tylko kto przyklepie budowę dróg do tych pomysłów z: Łodzi i potem do Opoczna, Żarnowa do DK 12 i DK 74.

Już dawno temu, piotrkowiacy przyklepali zupełnie inne rozwiązania. I teraz my, tomaszowiacy, możemy się kręcić wokół własnego ogona do u.s.r.a.n.e.j śmierci.

Jednak, z perspektywy czasu, w tym miejscu należy wspomnieć działania p. Jacka Kowalewskiego, którego nie należy potępiać, a docenić.
m&m
m&m 17.10.2019, 20:12
Jak ktoś zrobi petycję, żeby plan budowy obwodnicy w tym miejscu wywalić w kosmos, to jaśnie podpisze. Obwodnica Tomaszowa tylko od północy!!
Ajdejano
Ajdejano 17.10.2019, 18:30
Do tego kogoś poniżej: bardzo dobrze napisałeś/napisałaś. Święta racja, tylko że ta Twoja racja jest podszyta obawą przed powrotem tej zafajdanej komuny, tych zafajdanych, czerwonych służb, dobrze ustawionych w różnych i bardzo ważnych dla Polski instytucjach.
Mnie ta obawa też dotyka i wiem, że ludzie ciągle mają jeszcze za kołnierzem tę obawę przed czerwonymi krasnalami.

Chociaż aktualni polityczni "wodzowie" ,również i z prawej strony, też: albo boją się czerwoniaków, albo już się nie boją, ale sami zaczynają kombinować.

I tu jest pies pogrzebany.
.
. 16.10.2019, 21:17
Gdyby pan prezydent Witko nie startował w ostatnoch wyborach z własnego komitetu, a tak jak za pierwszym razem z PiSu, miasto spokojnie na liście inwestycji rządowych by się znalazło. Teraz jedyna nadzieja, ze kontakty z prezydentem Dudą, które umożliwiły budowę Areny Lodowej w Tomaszowie, a nie jak zakładał rząd PO-PSL w Warszawie, nadzieja, ze kontakty Duda-Witko nie pogorszyly się. A Duda bedzie ponownie wybrany.

Inwestycje to decyzje, a te poejmują KONKRETNI ludzie.
Petycje oczywiscie podpisze, ale takich inicjatyw w innych miastach bedzie na peczki.
.
. 16.10.2019, 22:24
Doprecyzując: A MIEJMY NADZIEJĘ, że prezydent Andrzej Duda będzie ponownie wybrany. Dzisiaj nic nie jest przesądzone. Liczy się każdy głos.

Interesy postkomunistów zostały poważnie naruszone, wiec to nie jest ani nie będzie tak, że pogodzą się się z wynikiem jednych czy drugich wyborów i pójdą na swoje. Ich dzieci przez lata najczęściej dorastając w warunkach, których większość mogła im tylko pozazdrościć, nie wypracowały sobie ani pozycji zawodowej, ani kompetencji, które pozwalałby na stabilną pracę na wciskanym przez ich rodziców tzw. wolnym rynku.

Przez 30 lat wszystko sprowadzało się do konstruowania świata innym, w sytuacji gdy samemu korzystało właściwie jedynie z zasobów Państwa Polskiego. Żerując na nim a to w formie wprost posad wręcz dziedziczonych, ale też firemek, fundacyjek, fikcyjnych stowarzyszonek które bez Państwa nie przetrwały by pięciu lat. Jeśli nie mają innego wyjścia, kończy się na lichwie tzw „doradztwie finansowym”, niemal działającym jak dawniej domokrążcy, choć dziś najczęściej przez telefon. Ale to jest na chwilę, zwykle kończy się plajtą.

Dlatego jeśli chcemy równych szans, bez preferowania postkomunistycznych rodzin, musimy mocno obstawać za swoimi racjami, nie zniechęcać się, nie popadać w rozpacz, nie wyjeżdżać stąd. W kraju pomiędzy dwoma imperiami - dziś gospodarczym i militarnym, życie nigdy nie było tak łatwe jak na zachodzie.

Ale z drugiej strony można spojrzeć na to inaczej. To tylko wyostrza ambicje. I mimo, skromnych warunków mamy jednych z najlepszych na świecie lekarzy - konstruujących rozwiązania, które potem kopiuje się w USA i teraz w Chinach, mamy najlepszych na świecie siatkarzy. No i Lewandowskiego, którego doskonałość powstała ... Zniczu Pruszków.

To jest właśnie Polska. Nic nie jest na pewno, ale może się udać. Może w końcu w zamkniemy w Polsce PRL raz na zawsze. gdzie pochodzenie ojca, jego kontakty towarzyskie nie będzie definiować życia następnym pokoleniom w rodzinie. Bo to zwyczajnie, chol.ernie niesprawiedlliwe.
Józka
Józka 16.10.2019, 20:00
Ważniejsze jest połączenie S8 z Tuszyna do Tomaszowa, a obwodnica przez tak piękne tereny to skadal! Obwodnica tak ale po północnej stronie miasta!
Ajdejano
Ajdejano 16.10.2019, 15:30
Inicjatorzy tej petycji i lokalne media (teraz właśnie Pan - p. Mariuszu) traktują ludzi - czytelników tych mediów jak debili.
Bredzicie "cóś" o petycji w sprawie tej obwodnicy, ale nikomu nie wpadnie do głowy, aby do takiego apelu w tej sprawie - ŁASKAWIE DOŁĄCZYĆ KAWAŁEK OBSRANEJ MAPKI Z LOKALIZACJĄ TEJ OBWODNICY.

Powyższe wyjaśnienie też jest dosyć mętne, o czym świadczą wpisy poniżej. Nie można było się do tej informacji lepiej przyłożyć ?!
M76
M76 16.10.2019, 14:45
Chwila....bo czegoś tu nie rozumiem...
Jeśli ta droga,ma w zasadzie służyć ciężarówkom z piaskiem,bo ruch tranzytowy odbywa się po północnej stronie miasta...to może niech kopalnia partycypuje w kosztach budowy tej drogi,a jeśli to zbyt duża inwestycja,to mam tańsze rozwiązanie.
Niech kupi tereny po byłym Wistomie,tam zbuduje sobie bocznice kolejową,piasek z kopalni wywozi pociągami ,a z terenów Wistomu będą piasek odbierać ciężarówki ....
W takim wariancie wystarczy przebudować drogi dojazdowe do S8 i chyba po problemie będzie .
A jeśli chodzi o tereny pod budowę ... akurat w tamtych okolicach spora cześć lasu,to stary las liściasty,jakby nie było płuca tej części miasta,zanim ktoś pomyśli o wycięciu...niech coś zrobi z tymi kopcącymi piecami.
m&m
m&m 16.10.2019, 14:18
Buuuu. Jestem za obwodnicą, ale na północ od miasta poprzez tereny przemysłowe i nie atrakcyjne a nie przez piękny teren okalajacy nasze miasto oraz w pobliżu powiekszajacych się sypialni Tomaszowa czyli ogólnie okolic, gdzie ludzie uciekają przed zgiełkiem.
zejk
zejk 16.10.2019, 10:56
"Rozwiązaniem, o jakie powinniśmy zabiegać jest transport kolejowy (chociaż niektóre osoby twierdzą, że piasku nie da się wozić pociągami). Tyle, że huty szkła budowane sa w miejscach, gdzie nie ma bocznic kolejowych."
Akurat kopalnia Biała Góra ma swoją bocznicę kolejową, a huta w Niewiadowie ma linię kolejową przez płot i wystarczy dobudować kilkaset metrów torów. Ale z koleją jest w naszym kraju wiecznie pod górę i kiedy sto lat temu można było wybudować 100 km linii w kilkanaście miesięcy tak teraz jest problem, żeby wybudować kilkaset metrów w kilka lat.
MS
MS 16.10.2019, 11:47
Problem w tym, że Biała Góra nie dostarcza piachu do Ujazdu.
as
as 17.10.2019, 18:32
Nie piach, a piasek.
Abc
Abc 16.10.2019, 18:43
No ale dostarcza grudzień las
zejk
zejk 17.10.2019, 12:32
Tak się składa, że na stacji bratków na LK25 odchodzi bocznica do kopalni Grudzeń Las. openrailwaymap.org podaje nawet, że jest czynna.
Wyborca
Wyborca 16.10.2019, 10:36
Poproszę o mapkę z planowana obwodnicą. W internecie pod postem Prezydenta niepochlebne opinie co do lokalizacji i niszczenia lasów i grot.

Pozostałe